„Visi, nepaisant skirtingų politinių jėgų, aiškiai pasakėme, kad tokia kompanija turi būti įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą. Aišku, mažų mažiausiai, atlyginti nuostolius“, – trečiadienį Seime žurnalistams po NSGK posėdžio sakė L. Kasčiūnas.

„Tada jau dalyvauti strateginiuose ir netgi kituose, nestrateginiuose, projektuose, iš esmės būtų neįmanoma“, – teigė jis.

NSGK trečiadienį diskutavo, ar dabartinė teisinė bazė efektyviai užtikrina šalies strateginių objektų apsaugą nuo grėsmių nacionaliniam saugumui. Didelį dėmesį komiteto nariai skyrė Lietuvą su Lenkija jungiančiam magistraliniam dujotiekiui GIPL, birželio pradžioje žurnalistams išsiaiškinus, kad tiesiant šią strategiškai svarbią jungtį panaudotos rusiškos kilmės detalės.

Portalo „15min“ atliktame tyrime akcentuota, kad pagrindinė dujotiekio rangovė „Alvora“ klastojo dokumentus ir, prisidengdama sutartimis su Lenkijos ir Rumunijos gamintojais, GIPL sumontavo Rusijos koncerno „ChelPipe Group“, remiančio Kremliaus karinę infrastruktūrą, įmonės pagamintas jungiamąsias detales.

Anot L. Kasčiūno, GIPL sumontuotų rusiškos kilmės komponentų vertė siekia apie 400 tūkst. eurų: „Suma, kuri kelia abejonių ir klausimų, yra apie 400 tūkst. eurų, kalbant apie tam tikras detales.“

Paklaustas, ar nustačius rusišką komponentų kilmę būtų svarstoma dujotiekį ardyti, parlamentaras teigė, jog tuomet reiktų spręsti, ar stabdyti GIPL eksploataciją ir keisti detales. Tuomet darbų kaštus turėtų padengti rangovas.

„Jei technologiškai jos (detalės – ELTA) patvarios, ant vienos pusės statome GIPL stabdymą ir tų detalių keitimą (tai toks sudėtingas dalykas), arba tos įmonės, kuri tai padarė, įtraukimą į nepatikimų tiekėjų sąrašą“, – sakė L. Kasčiūnas.

„Kaštus turėtų atlyginti turėtų tie patys rangovai“, – pridūrė jis.
Jo teigimu, paaiškėjus tyrimo rezultatams, kartu bus aiškinamasi, kodėl nesuveikė „Amber Grid“ rizikos valdymo planai.

Prokuratūra tyrimą pradėjo sulaukusi pačios GIPL valdytojos – Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorės „Amber Grid“ kreipimosi. „Amber Grid“ ir ją valdanti įmonių grupė „EPSO-G“ taip pat vykdo savo tyrimą.

Tyrimą pradeda ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba – apie tai po NSGK posėdžio informavo energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius po NSGK posėdžio patikino, kad dujotiekis yra saugus.

„Esame patikrinę nemažą dalį įvairių detalių, turime technines išvadas, kad jos atitinka ir Lietuvos standarto reikalavimus, ir dujotiekis yra saugus. Klausimų kelia projekte panaudotų dalių dokumentacija“, – žurnalistams sakė N. Biknius.

Pasak jo, operatorė atlikusi daug GIPL detalių patikrų, visą jų informaciją perdavė prokuratūrai.

„Dujotiekis buvo labai detaliai tikrinamas, jo projektinė dokumentacija sudaro beveik 100 tūkst. puslapių, yra fiksuoti (...) visi atlikti darbai. Visa dokumentacija surinkta ir saugoma“, – kalbėjo N. Biknius.

NSGK pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas po posėdžio užsiminė, kad parlamentarai paprašė Valstybės saugumo departamento pasiūlyti prevencines priemones, kaip apsaugoti strateginius objektus nuo panašių rizikų.

„Kad panašių atvejų nepasitaikytų ir kokių priemonių imtumėmės prieš tas įmones, kurios pasinaudojusios spragomis, bando klastoti dokumentus arba „prastumti“ tam tikras prekes iš trečiųjų šalių“, – teigė L. Kasčiūnas.