Kaip skelbia AB „Kauno energija“, pernai liepą ši įmonė populiariausios SM2 rūšies skiedras energijos išteklių biržoje BALTPOOL pirko po 123-133 Eur/tne. Šiemet liepą šios rūšies skiedros kainuoja jau nuo 155 iki 195 Eur/tne. Padidėjimas - apie 38 proc. Kokios tokio žymaus kainos padidėjimo priežastys, biokuro tiekėjai neatskleidžia.

Tokia pati tendencija stebima ir uostamiestyje. Net ir miškinguose Lietuvos regionuose, kaip Utenos, šilumos tiekėjai priversti pirkti biokurą tokia aukšta kaina. Panaši šių skiedrų kaina buvo tik šių metų žiemą, kai buvo viršijusi 200 Eur/tne ribą. Sausį ji buvo pasiekusi net 250 Eur/tne. Pasak energetikų, visi puikiai pamena, kad dėl to ir šilumos kaina tuo metu buvo šoktelėjusi.

Baigiantis praėjusiai savaitei, primena ELTA, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) išplatino pranešimą, kuriame reiškiamas susirūpinimas dėl grėsmingai pradėjusios didėti biokuro kainos. Pranešime sakoma, kad biokuro kainų augimo tempai kelia nerimą visiems Lietuvos šilumos tiekėjams. LŠTA prognozuoja, kad 2018/2019 m. šildymo sezono metu, nepasikeitus situacijai, šilumos kainos gyventojams išaugs.

Minima asociacija pažymi, kad centralizuotas aprūpinimas šiluma lemia ne tik daugumos gyventojų komunalines išlaidas, bet ir biudžetinių įstaigų išlaikymo kaštus, socialinės paramos apimtis. Įvertinant, kad Lietuvos centralizuotas šilumos tiekimo (CŠT) sektorius šilumos gamybai naudoja beveik 70 proc. biologinio kuro, o pradėjus veikti naujai Vilniaus kogeneracinei elektrinei, kitoms dabar statomoms katilinėms bei atsižvelgus į ambicingus Nacionalinės energetikos strategijos tikslus, kad šis poreikis dar išaugs, biokuro įsigijimo sąlygos tampa labai aktualiu faktoriumi, lemiančiu galutines šilumos kainas vartotojams.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad šių metų vasarą sumažėjo biokuro pasiūla. Biokuro tiekėjai pastaruoju metu biržoje BALTPOOL nepasiūlo viso šilumos tiekimo įmonėms reikiamo biokuro kiekio.

Anot AB „Kauno energija“ atstovo Ūdrio Staselkos, šiai bendrovei priklausančiai „Šilko“ katilinei 29 metų savaitę biokuro nepasiūlė nė vienas biokuro tiekėjas. Tuo tarpu ši katilinė yra laimėjusi šilumos gamybos kvotą liepos mėnesiui BALTPOOL aukcione ir privalo gaminti šilumą. Dėl to įmonė priversta naudoti biokuro rezervą bei jo likučius iš kitų bendrovės katilinių. Tokiu atveju neišvengiama ir papildomų transportavimo sąnaudų.

BALTPOOL duomenimis, populiariausios SM2 rūšies skiedrų kaina šių metų liepos mėnesį pasiekė net 195 eurus už toną naftos ekvivalento (tne), o tai yra neregėtas dydis vasaros metu. Iki šiol vasarą šio biokuro kaina svyruodavo apie 120 Eur/tne.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (41)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės