aA
Bendrovės „Facebook Inc.“ ir „Amazon.com Inc.“ pasiekė federalinio lobizmo rekordus trečiąjį metų ketvirtį, Vašingtonui sugriežtinus technologijų milžinių verslo praktikų priežiūrą.
© Reuters / Scanpix

„Facebook“ išleido lobistinei veiklai 4,8 mln. JAV dolerių, beveik 70 proc. daugiau lyginant su analogišku laikotarpiu prieš metus. Didžiausia pasaulyje socialinės žiniasklaidos bendrovė bando atremti lyg iš gausybės rago pasipylusius iššūkius, tarp jų ir federalinius bei valstybinius antimonopolinius tyrimus bei kritiką dėl jos vartotojų asmeninės informacijos valdymo bei politinio turinio vertinimo.

„Amazon“ išleido 4 mln. JAV dolerių lobistinei veiklai, – tai didžiausia suma, kurią prekybos milžinė yra išleidusi per vieną ketvirtį. Internetinės prekybos milžinė „Amazon“, valdanti visą eilę įvairių verslų, mėgina atmesti politikos formuotojų kritiką dėl įsigijimų bei itin pelningos, daugiamilijardinės sutarties su Pentagonu dėl debesijos paslaugų atnaujinimo.

Alphabet Inc“ priklausančios „Google“ išlaidos, lyginant su analogišku laikotarpiu prieš metus, nukrito beveik 50 proc. nuo 5,5 iki 2,8 mln. JAV dolerių, tuo metu, kai ėmus vadovauti Karanui Bhatia‘ai, pasaulinės politikos vadovui, prisijungusiam prie įmonės kolektyvo praėjusiais metais, bendrovė ėmėsi savo lobistinės veiklos operacijų pertvarkų Vašingtone.

Šių metų rugsėjį „Google“ pasamdė JAV Senato respublikonų padėjėją Marką Isakowitzių vadovauti operacijoms sostinėje, – šias pareigas iki tol ėjo Susanos Molinari. Per antrąjį metų ketvirtį „Google“ nutraukė ryšius su daugiau nei dešimčia lobistų iš šešių kitų įmonių.

Didžiosios interneto platformos susiduria su precedento neturinčia savo verslo praktikų priežiūra po ne vienus metus trukusios visiško neveiklumo Vašingtone. Tiek JAV teisingumo departamentas, tiek Federalinė prekybos komisija (Federal Trade Commission, FTC), turinčios bendrą mandatą, skirtą vykdyti antimonopolinius įstatymus, paskelbė išsamias technologijų sektoriaus apžvalgas, kuriose pažymima, jog abi organizacijos atliks paralelinius „Facebook“ ir, galimas daiktas, „Amazon“ tyrimus.

Tokia žinia paskelbta po gegužę pasirodžiusių pranešimų, esą abi agentūros pasidalijo keturių technologijų milžinių priežiūrą: departamentas prisiėmė „Google“ ir „Apple Inc.“ priežiūrą, FTC – „Facebook‘ ir „Amazon“.

JAV milžinė „Apple“ pranešė išleidusi trečiąjį metų ketvirtį 1,8 mln. JAV dolerių, – 34 proc. daugiau nei analogišku praėjusių metų laikotarpiu. Bendrovė teigė dariusi spaudimą sprendžiant visą eilę klausimų, įskaitant tarifus, privatumą, vyriausybės prieigą prie duomenų bei bylinėjimąsi dėl patentų.

Vašingtonui akylai stebint, „Facebook“ ir „Amazon“ stulbina lobistinės veiklos rekordais
© Shutterstock


JAV Atstovų rūmų teisės komitetas taip pat tiria antimonopolinės politikos klausimus technologijų sektoriuje, įskaitant tyrimą apie „Amazon“ požiūrį į trečiųjų šalių pardavėjus, prekiaujančius per jos platformą. FTC taip pat tiria trečiųjų šalių prekiautojus, kurie parduoda savo prekes per „Amazon“, praneša „Bloomberg“. „Facebook“ ir „Google“ taip pat sulaukia iš dviejų skirtingų pusių antimonopolinių tyrimų, kuriuos prieš juos pradėjo valstijų generaliniai prokurorai visos šalies mastu.

Po daugelį metų lydėjusio populiarumo likimas negaili bendrovėms iššūkių Vašingtone; iš dalies tai lėmė paviešinta informacija apie tai, kaip buvo pasinaudota „Facebook“ Rusijai kišantis į 2016 metų rinkimus, taip pat kilęs susirūpinimas dėl bendrovių taikomų privatumo praktikų.

Šių metų liepą „Facebook“ sutarė sumokėti 5 mlrd. JAV dolerių FTC – didžiausią baudą už privatumo praktiką per visą agentūros istoriją, – kad užgesintų „Cambridge Analytica“ duomenų skandalą, per kurį konsultacinė įmonė, pasamdyta Donaldo Trumpo kampanijos, įsigijo duomenis be vartotojų žinios iš mokslininko, kuris sukūrė asmens apklausos programėlę socialiniame tinkle. Bendrovė „Google“ taip pat sulaukė baudos iš FTC agentūros, kad sureguliuotų pretenzijas, esą ji pažeidusi vaikų privatumą savo „YouTube“ platformoje.

„Facebook“, be kitų sričių, darė spaudimą konkurencijai, internetinei reklamai, federaliniams privatumo teisės aktams, skelbia ataskaita, apžvelgianti laikotarpį iki rugsėjo 30 dienos. Bendrovės lobistinė veikla „užkabino“ Kongresą, Baltuosius rūmus, FTC ir teisingumo departamentą.

„Google“ darė spaudimą pasaulinei prekybai, skaitmeninei reklamai, kibernetiniams augumui ir kitoms sritims, rašoma dokumentuose.

Prekybos grupės, atstovaujančios „Facebook“ ir „Google“, taip pat ragino , kad JAV siūloma prekybos sutartis su Meksika ir Kanada pakeistų NAFTA, kuri apimtų kelis skaitmeninės rinkos punktus, kuriems pritaria minėtos grupės, – įskaitant atsakomybės už trečiosios šalies turinį internetinėje platformoje apsaugos pratęsimą. Abi bendrovės darė spaudimą susitarimui.

Tokiai apsaugai kyla vis didesnė grėsmė Jungtinėse Valstijose. Įtakingo Rūmų energetikos bei prekybos komiteto vadovai rugpjūtį rašytame laiške užsiminė, esą atleidimas nuo atsakomybės, padedantis bendrovėms išvengti ne vieno ieškinio, neturėtų likti prekybos sutartyje, nors įstatymų leidėjai aktyviai svarsto galimybę šios nuostatos neliesti.

Facebook
Facebook
© AFP / Scanpix


Ginčijama sutartis

Programinės įrangos milžinė „Oracle Corp.“ išleido 1,7 mln. dolerių trečiąjį metų ketvirtį, – daugiau nei 20 proc. daugiau lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus.

„Microsoft Corp.“ nežymiai padidino savo išlaidas iki 2,3 mln. dolerių minėtu laikotarpiu.

Abi bendrovės kaunasi su „Amazon“ dėl 10 mlrd. dolerių sutarties su Pentagonu dėl debesijos paslaugų atnaujinimo, ir ši kova jau patraukė Baltųjų rūmų dėmesį. Liepą D. Trumpas pareiškė svarstantis galimybę įsikišti į šią kovą, išgirdęs nusiskundimus, esą siūlymo sąlygos esančios tendencingos ir sietinos su interesų konfliktu. Gynybos sekretorius Markas Esperis nurodė peržiūrėti sutartį, žinomą kaip „Joint Enterprise Defense Infrastructure“, arba JEDI. Anot M. Esperio, nėra „griežto termino“ peržiūrai atlikti.

„Oracle“ jau maždaug dvejus metus vykdo teisinę ir lobistinę kampaniją prieš debesų kompiuterijos programą. „Amazon“, regis, neketina nusileisti. Birželį jos debesijos paslaugų padalinys, „Amazon Web Services“ pasamdė su D. Trumpu susijusį Jeffą Millerį įmonės lobizmui sustiprinti.

Trečiojo ketvirčio ataskaitoje taip pat atsispindėjo žymus aktyvumas prekybos bei tarifų klausimais, nes D. Trumpas toliau tęsė prekybos karą su Kinija. Be to, sutelktos didesnės lobistinės pastangos siekiant Jungtinių Valstijų, Meksikos ir Kanados sutarties (angl. USMCA).

Nacionalinė mažmeninės prekybos federacija (NRF), padedanti vadovauti prekybos grupių, besipriešinančių D. Trumpo tarifams, koalicijai ,trečiąjį ketvirtį lobistinei veiklai išleidusi beveik 2,3 mln. dolerių, daugiau nei antrąjį ketvirtį (beveik 2 mln. JAV dolerių) ir gerokai daugiau nei trečiąjį praėjusių metų ketvirtį (1,9 mln.).

Vartotojų technologijų asociacija (The Consumer Technology Association, CTA), tarp kurios narių yra tokios garsios įmonės kaip „Apple Inc.“, „Amazon“ ir „Facebook“, praneša išleidusi daugiau nei 1,6 mln. dolerių per trečiąjį ketvirtį – daugiau nei 1,1 mln. dolerių per tą patį laikotarpį prieš metus.

„Tol, kol prezidentas nesiliaus naudoti tarifų kaip ginklo, CTA ir toliau darys spaudimą Kongresui, naudodamasi savo įgaliojimais sprendžiant prekybos bei mokesčių klausimus, – „Bloomberg“ agentūrai teigė grupės vyresnysis viceprezidentas, atsakingas už vyriausybės bei reguliavimo reikalus.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.5000

Ukrainos milijardierius: šalis atsigręš į Rusiją (254)

Kai Igoris Kolomoiskis sako, kad Ukraina turėtų nusigręžti nuo Vakarų ir atsigręžti į...

Dėl mirštančios jūros pavojus gresia 60 mln. žmonių (67)

Kadaise Aralo jūra buvo laikoma ketvirtu pagal dydį ežeru pasaulyje. Šiandien jis įkūnija...

Indiją užklupo galinga svogūnų krizė (38)

Svogūnai Indijoje ir vėl atsidūrė didelių nesutarimų epicentre, sukiršinę vyriausybės...

Macronas nepasiruošusius užklupo ir partnerius, ir konkurentus (75)

Prancūzijos pareigūnai didina apsukas, stengdamiesi pasinaudoti chaosu, kurį sukėlė naujausias...

Iranas tvirtina aptikęs 53 mlrd. barelių naujų naftos atsargų (82)

Iranas tvirtina atradęs naftos telkinį su 53 mlrd. barelių naftos. Jei ši žinia pasitvirtintų,...

Top naujienos

Kemzūra įveikė Jasikevičių: pagrindiniai ginklai neiššovė, o „Žalgiris“ neatsilaikė Pirėjuje (217)

Eurolygos 8-ame ture penktadienį vakare Kauno „Žalgiris“ (3/5) 74:83 (18:19, 21:18, 16:23,...

Kraujomaiša jų nesustabdė: 10 garsių žmonių, kurie susituokė su savo giminaičiais (68)

Per visą žmonijos istoriją galiojo draudimas giminaičiams tuoktis tarpusavyje. Šiandien mes jau...

Žmogžudystė Vilniuje: bute, kraujo klane, rastas negyvas vyras (33)

Penktadienio vakarą, apie 19 val., Vilniaus policija gavo pranešimą apie žmogžudystę...

Ekskursija po uždraustą zoną: nebeturintys ko prarasti gyventojai ir sveikata rizikuojantys nelegalūs turistai (34)

Dar iki kelionės į Černobylį aš buvau tiek perskaitęs ir prisižiūrėjęs dokumentikos apie tą...

Gąsdinančios tendencijos: po 25 metų sirgs pusė milijono lietuvių, bet žinos tik pusė (135)

Minint pasaulinę diabeto dieną atkreiptas dėmesys į tai, kad žmonių, sergančiu cukriniu...

CSKA sutriuškino „Fenerbahče“, įsiutęs Obradovičius saviškius siuntė velniop dar kartą nustebino ASVEL (20)

Eurolygos 8-ame ture Maskvos CSKA namuose 88:70 (21:17, 18:17, 25:15, 24:21) nepaliko vilčių...

Klimatologas: kitą savaitę Lietuva atsidurs pereinamojoje zonoje, o gruodis bus neįprastas (56)

Lapkritį sulaukti sniego dar prieš kelerius metus atrodė visiškai normalu, tačiau dabar...

Vilniuje duris atvėrė nauja kulinarijos studija (14)

Molekulinės virtuvės šefė, dažnai televizijų laidose, interneto portaluose ir spaudoje matoma...

Slaptas kainų palyginimas didžiuosiuose prekybos centruose: kur pigiausia apsipirkti? (113)

Norintiems įsigyti mėgstamų prekių už kuo mažesnę kainą gali tekti aplankyti ne vieną...

Vilniaus savivaldybei alkoholio kontrolė negalioja: nusipirko vyno už 12 tūkst. ir pirks dar (98)

Vilniaus miesto valdžia, nepaisydama galiojančių įstatymų, už 12 tūkstančių eurų nusipirko...