aA
Nuo lėktuvų ir laivų bei mėsainių – Donaldui Trumpui patinka tai, ką jis gerai žino. Praėjusį antradienį prezidentas ir vėl tą pabrėžė, dar kartą suteikdamas pirmenybę naujuose lėktuvnešiuose naudojamoms garinėms katapultoms vietoj kitos kartos elektromagnetinės sistemos.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

Tai naujausias pavyzdys, rodantis, kad D. Trumpas vengia naujų technologijų ir veikiau renkasi išmėgintas sistemas. Jis svarsto galimybę likti prie naikintuvų „F-18“ užuot pereinant prie naujesnių, kontroversiškesnių „F-35“, skundžiasi, esą komerciniai lėktuvai šiuo metu yra pernelyg sudėtingi, kad jais būtų skraidoma, ir laido kritikos strėles JAV lėktuvų gamintojai „Boeing Co.“ dėl naujojo milžino „Air Force One“ kainos.

„Savo įtūžiui išlieti jis paprastai nesidairo į beprotiškus pirkinius, – sakė JAV mokslinių tyrimų grupės „Brookings Institution“ vyresnysis mokslinis bendradarbis ir direktorius, atsakingas už užsienio politiką, Micahelas O‘Hanlonas. – „F-35“, prezidentinis lėktuvas – vienas iš brangiausių orlaivių, su pernelyg didelėmis išlaidomis.“

Žinoma, yra technologijų, kurių D. Trumpas nevengia, – jis yra aistringas socialinio tinklo „Twitter“ vartotojas ir sveikina pasiekimus 5G tinklų diegimo srityje. Tačiau daugiausia pirmenybę jis teikia toms sferoms, kurias gerai pažįsta.

Jis gina anglies technologija grįstas energijos sistemas ir kartu kritikuoja atsinaujinančios energijos technologijas; prekybos derybose jis visų pirma laikosi automobilių bei plieno – ne intelektinės nuosavybės bei skaitmeninės ekonomikos – kurso; jis nesinaudoja elektroniniu pašto paslaugomis, veikiau renkasi pokalbius telefonu ir yra ištikimas klasikiniam amerikietiškam mėsainiui.

Brangiausias karinio jūrų laivyno karo laivas, 13 mlrd. dolerių kainuojantis „Gerald R“, jau atlieka bandymus jūroje, lydimus elektromagnetinio paleidimo sistemos gedimų. Be to, statomas antrasis lėktuvnešis, „John F. Kennedy“, ir karinis jūrų laivynas paskelbė apie dar dviejų „Ford“ klasės lėktuvnešių 15 mlrd. dolerių sandorį.

„Mes išleidžiame krūvas pinigų elektros prietaisams, ir niekas nežino, kas nutiktų prastomis sąlygomis, – prajėusį antradienį karinio jūrų laivyno bazėje netoli Tokijo apie jūrinio desanto laivą „USS Wasp“ laivą kalbėjo D. Trumpas. – Todėl ketinu išleisti įsaką – kai statysime naują lėktuvnešį, naudosime garus.“

Šių metų sausį JAV karo laivyno sekretorius Richardas V. Spenceris Vašingtono auditorijai sakė, kad jis paaiškinęs D. Trumpui naujosios sistemos privalumus, lyginant su garine sistema, ir kad „pavykę sudėlioti visus taškus“.

Kovą R. Spenceris tviteryje pranešė, kad paleidimo sistema yra „kardinalus posūkis lėktuvnešiais pagrįstų operacijų lauke“, ir kad ji yra „tokia paprasta naudoti, jog joks einšteinas nereikalingas“.

„Gerald R“
„Gerald R“
© Reuters / Scanpix


R. Spencerio žinutė tviteryje priminė D. Trumpo komentarą po kovą ištikusios „Boeing 737 Max 8“ katastrofos Etiopijoje, po kurios šių lėktuvų veikla buvo sustabdyta visame pasaulyje.

„Lėktuvai tapo pernelyg sudėtingi, kad jais būtų skraidoma, ir dabar vietoje pilotų veikiau reikia kompiuterių mokslininkų iš MIT, – tviteryje rašė D. Turmpas. – Nežinau, kaip jūs, bet aš nenoriu, kad Albertas Einsteinas būtų mano pilotu.“

D. Trumpo akivaizdi panieka naujosioms ir netradicinėms technologijoms reguliariai atsispindi jo viešose kalbose, – pavyzdžiui, kalbėdamas apie vėjo turbinas, gaminančias elektros energiją, jis teigė, kad turbinos žudo paukščius, ir pašiepė technologijų gebėjimą užtikrinti energijos tiekimą. „Brangusis, noriu žiūrėti televizorių“, „Atleisk mieloji, vėjo nėra“.

Vienoje D. Trumpo improvizuotoje apklausoje jūreiviai ir jūrų pėstininkai palaikė garines sistemas prieš naująją elektromagnetinio orlaivių paleidimo sistemą (Electromagnetic Aircraft Launch System, EMALS). Bet ankstesni nurodymai tebegalioja, ir karinis jūrų laivynas toliau eksploatuoja lėktuvnešius, naudojančius naująją sistemą.

Ant kortos pastatyti milijardai

Praėjusį antradienį karinis jūrų laivynas pateikė eilę klausimų Baltiesiems rūmams, kurie taip ir liko neatsakyti.

Lėktuvnešių programa pernelyg pažangi, kad dabar būtų galima pertvarkyti jos katapultų sistemą, sakė Vašingtone įsikūrusio ekspertų grupės „American Enterprise Institute“ mokslinė bendradarbė Mackenzie Eaglen. „Šis klausimas jau sureguliuotas, štai kodėl jis toliau kalba ir niekas nesikeičia“, – sakė M. Eaglen. Jau vėlu keisti laivo dizainą ir jo katapultas, sakė ji. Pakeitimai tik užvilkintų programos įgyvendinimą ir išprovokuotų sutartines netesybas bei kartu galimai pakurstytų „įsigijinių mirties spiralę“ lėktuvnešių programos procese, sakė ji.

Lėktuvnešius stato Niuport Niuso mieste (Virdžinija) įsikūrusi bendrovė „Huntington Ingalls Industries Inc.“. Katapultų sistemą rengia San Diege veikianti „General Atomics“. Kaip savo svetainėje teigia „General Atomics“, jos sistema „sumažins operacines išlaidas, patobulins katapultų veiklą, išplės pilotuojamų ir nepilotuojamų orlaivių, kuriuos gali paleisti lėktuvnešis, spektrą, be to, į šį procesą bus įtraukta mažiau žmonių“.

Ant kortos gali būti pastatyta ne tik milijardai „General Atomics“ dolerių, jeigu karinis jūrų laivynas grįžtų prie karine sistema paremtos paleidimo sistemos, – padarinius greičiausiai pajustų ir dešimtys subrangovų, teigia „Bloomberg Government“ vyresnysis gynybos analitikas Robas Levinsonas. Kaip rodo „Bloomberg Government“ duomenys, 168 subrangovai už darbą prie „Kennedy“ elektromagnetinės sistemos jau gavo apie 920 mln. JAV dolerių.

Mėginimai priversti keisti jau statomus lėktuvnešius atsieitų „nepaprastai brangiai“, sakė R. Levinsonas, nes laivai turėtų būtų perkonstruojami, o rangovams, kurie dirbo prie elektromagnetinės sistemos, „būtų priskiriamos teisės į jau padarytą darbą ir galimai – baudos“.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.3636

Dukart mutavusi koronaviruso atmaina – jau Europoje profesorius: gali pridaryti žymiai daugiau bėdų (235)

Koronaviruso atmaina, išsiskirianti nerimą keliančiomis mutacijomis, kuri pirmą kartą buvo...

Vokietijos ekspertas apie COVID-19: situacija dramatiškai blogėja (85)

Vokietijos sveikatos priežiūros sistema priartėjo prie kritinės ribos – dauguma šalies...

JK įmonės kenčia dėl „Brexit“: kylančios problemos siurbia ir pinigus, ir laiką (12)

Išsilaisvinimas iš Briuselio biurokratijos turėjo reikšti biurokratinių apribojimų laužą...

Antony Sguazzin | D+

Ekspertai įspėja dėl pavojaus iš Afrikos: sėdime ant uždelsto veikimo bombos (5)

Tuo metu, kai likęs pasaulis, sparčiai skiepydamasis, tikisi grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo...

Virš Taivano – didžiausias Kinijos karo lėktuvų spiečius šiemet (47)

Kinijos oro pajėgos pasiuntė 25 naikintuvus ir bombonešius virš Taivano sąsiaurio, taip...

Top naujienos

Daškevičiaus nužudymo tyrime – netikėti pokyčiai: įtariami užsakovai laisvėje, prokurorai tyli (38)

Prieš du dešimtmečius sostinėje nuo į širdį paleistos snaiperio kulkos krito Kauno šešėlinio...

„Siaubo namai“, kuriuose tėvai metų metus kankino ir kalino 13 savo vaikų

Davidas ir Louise Turpinai savo 13 atžalų vertė kentėti tokias didžiules fizines ir dvasines...

Profesorius Čaplinskas: tam tikri apribojimai naujoje realybėje turi likti ir liks dar ilgai (101)

Neseniai vyriausiasis Jungtinės Karalystės medicinos pareigūnas profesorius Chrisas Whitty...

Per karantiną prigijo naujas prekybos formatas: per 4 valandas – keli šimtai pardavimų (25)

Per karantiną uždarius fizines parduotuves, nedidelės drabužiais prekiaujančios įmonės rado...

Vakcinacija: kas iš tiesų vyksta Šalčininkuose (200)

Kai tik prasidėjo vakcinacija nuo koronaviruso, Šalčininkų rajonas pasirodė kaip antiherojus....

Sniego pilys | D+

Ilgas Brežnevo moterų sąrašas: už tai, kad teko atsisakyti meilužės, žmonai niekada neatleido

1973 metai. Vašingtonas, Baltieji rūmai. JAV prezidentas Richardas Nixonas išėjo sutikti...

Nerimas dėl vienos labiausiai COVID-19 paveiktų šalių pasaulyje: virusas gali nusinešti neįsivaizduojamai didelį gyvybių skaičių (52)

Brazilijoje fiksuojamas vienas didžiausių kasdienių koronaviruso atvejų skaičių pasaulyje....

Ant scenos laidydamas aštrias replikas apie princą Philipą, komikas sužinojo, kad šis mirė: juokai patiko ne visiems

Australas komikas Lewisas Spearsas pasirodymo metu laidė juokus apie princą Philipą ir staiga...

Rusijos atsakas JAV: išsiųs 10 amerikiečių diplomatų (134)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė, kad Maskva ,...