aA
Nuo lėktuvų ir laivų bei mėsainių – Donaldui Trumpui patinka tai, ką jis gerai žino. Praėjusį antradienį prezidentas ir vėl tą pabrėžė, dar kartą suteikdamas pirmenybę naujuose lėktuvnešiuose naudojamoms garinėms katapultoms vietoj kitos kartos elektromagnetinės sistemos.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Reuters / Scanpix

Tai naujausias pavyzdys, rodantis, kad D. Trumpas vengia naujų technologijų ir veikiau renkasi išmėgintas sistemas. Jis svarsto galimybę likti prie naikintuvų „F-18“ užuot pereinant prie naujesnių, kontroversiškesnių „F-35“, skundžiasi, esą komerciniai lėktuvai šiuo metu yra pernelyg sudėtingi, kad jais būtų skraidoma, ir laido kritikos strėles JAV lėktuvų gamintojai „Boeing Co.“ dėl naujojo milžino „Air Force One“ kainos.

„Savo įtūžiui išlieti jis paprastai nesidairo į beprotiškus pirkinius, – sakė JAV mokslinių tyrimų grupės „Brookings Institution“ vyresnysis mokslinis bendradarbis ir direktorius, atsakingas už užsienio politiką, Micahelas O‘Hanlonas. – „F-35“, prezidentinis lėktuvas – vienas iš brangiausių orlaivių, su pernelyg didelėmis išlaidomis.“

Žinoma, yra technologijų, kurių D. Trumpas nevengia, – jis yra aistringas socialinio tinklo „Twitter“ vartotojas ir sveikina pasiekimus 5G tinklų diegimo srityje. Tačiau daugiausia pirmenybę jis teikia toms sferoms, kurias gerai pažįsta.

Jis gina anglies technologija grįstas energijos sistemas ir kartu kritikuoja atsinaujinančios energijos technologijas; prekybos derybose jis visų pirma laikosi automobilių bei plieno – ne intelektinės nuosavybės bei skaitmeninės ekonomikos – kurso; jis nesinaudoja elektroniniu pašto paslaugomis, veikiau renkasi pokalbius telefonu ir yra ištikimas klasikiniam amerikietiškam mėsainiui.

Brangiausias karinio jūrų laivyno karo laivas, 13 mlrd. dolerių kainuojantis „Gerald R“, jau atlieka bandymus jūroje, lydimus elektromagnetinio paleidimo sistemos gedimų. Be to, statomas antrasis lėktuvnešis, „John F. Kennedy“, ir karinis jūrų laivynas paskelbė apie dar dviejų „Ford“ klasės lėktuvnešių 15 mlrd. dolerių sandorį.

„Mes išleidžiame krūvas pinigų elektros prietaisams, ir niekas nežino, kas nutiktų prastomis sąlygomis, – prajėusį antradienį karinio jūrų laivyno bazėje netoli Tokijo apie jūrinio desanto laivą „USS Wasp“ laivą kalbėjo D. Trumpas. – Todėl ketinu išleisti įsaką – kai statysime naują lėktuvnešį, naudosime garus.“

Šių metų sausį JAV karo laivyno sekretorius Richardas V. Spenceris Vašingtono auditorijai sakė, kad jis paaiškinęs D. Trumpui naujosios sistemos privalumus, lyginant su garine sistema, ir kad „pavykę sudėlioti visus taškus“.

Kovą R. Spenceris tviteryje pranešė, kad paleidimo sistema yra „kardinalus posūkis lėktuvnešiais pagrįstų operacijų lauke“, ir kad ji yra „tokia paprasta naudoti, jog joks einšteinas nereikalingas“.

„Gerald R“
„Gerald R“
© Reuters / Scanpix


R. Spencerio žinutė tviteryje priminė D. Trumpo komentarą po kovą ištikusios „Boeing 737 Max 8“ katastrofos Etiopijoje, po kurios šių lėktuvų veikla buvo sustabdyta visame pasaulyje.

„Lėktuvai tapo pernelyg sudėtingi, kad jais būtų skraidoma, ir dabar vietoje pilotų veikiau reikia kompiuterių mokslininkų iš MIT, – tviteryje rašė D. Turmpas. – Nežinau, kaip jūs, bet aš nenoriu, kad Albertas Einsteinas būtų mano pilotu.“

D. Trumpo akivaizdi panieka naujosioms ir netradicinėms technologijoms reguliariai atsispindi jo viešose kalbose, – pavyzdžiui, kalbėdamas apie vėjo turbinas, gaminančias elektros energiją, jis teigė, kad turbinos žudo paukščius, ir pašiepė technologijų gebėjimą užtikrinti energijos tiekimą. „Brangusis, noriu žiūrėti televizorių“, „Atleisk mieloji, vėjo nėra“.

Vienoje D. Trumpo improvizuotoje apklausoje jūreiviai ir jūrų pėstininkai palaikė garines sistemas prieš naująją elektromagnetinio orlaivių paleidimo sistemą (Electromagnetic Aircraft Launch System, EMALS). Bet ankstesni nurodymai tebegalioja, ir karinis jūrų laivynas toliau eksploatuoja lėktuvnešius, naudojančius naująją sistemą.

Ant kortos pastatyti milijardai

Praėjusį antradienį karinis jūrų laivynas pateikė eilę klausimų Baltiesiems rūmams, kurie taip ir liko neatsakyti.

Lėktuvnešių programa pernelyg pažangi, kad dabar būtų galima pertvarkyti jos katapultų sistemą, sakė Vašingtone įsikūrusio ekspertų grupės „American Enterprise Institute“ mokslinė bendradarbė Mackenzie Eaglen. „Šis klausimas jau sureguliuotas, štai kodėl jis toliau kalba ir niekas nesikeičia“, – sakė M. Eaglen. Jau vėlu keisti laivo dizainą ir jo katapultas, sakė ji. Pakeitimai tik užvilkintų programos įgyvendinimą ir išprovokuotų sutartines netesybas bei kartu galimai pakurstytų „įsigijinių mirties spiralę“ lėktuvnešių programos procese, sakė ji.

Lėktuvnešius stato Niuport Niuso mieste (Virdžinija) įsikūrusi bendrovė „Huntington Ingalls Industries Inc.“. Katapultų sistemą rengia San Diege veikianti „General Atomics“. Kaip savo svetainėje teigia „General Atomics“, jos sistema „sumažins operacines išlaidas, patobulins katapultų veiklą, išplės pilotuojamų ir nepilotuojamų orlaivių, kuriuos gali paleisti lėktuvnešis, spektrą, be to, į šį procesą bus įtraukta mažiau žmonių“.

Ant kortos gali būti pastatyta ne tik milijardai „General Atomics“ dolerių, jeigu karinis jūrų laivynas grįžtų prie karine sistema paremtos paleidimo sistemos, – padarinius greičiausiai pajustų ir dešimtys subrangovų, teigia „Bloomberg Government“ vyresnysis gynybos analitikas Robas Levinsonas. Kaip rodo „Bloomberg Government“ duomenys, 168 subrangovai už darbą prie „Kennedy“ elektromagnetinės sistemos jau gavo apie 920 mln. JAV dolerių.

Mėginimai priversti keisti jau statomus lėktuvnešius atsieitų „nepaprastai brangiai“, sakė R. Levinsonas, nes laivai turėtų būtų perkonstruojami, o rangovams, kurie dirbo prie elektromagnetinės sistemos, „būtų priskiriamos teisės į jau padarytą darbą ir galimai – baudos“.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.3636
Verslas PliusAnuradha Raghu

Vyriausybės ir toliau užsiima protekcionizmu: naujausias sprendimas Malaizijoje

Malaizijos vyriausybė susitiko su didžiausiais šalies paukštienos gamintojais, kad aptartų...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Verslas PliusLow De Wei

Kyla infliacijos spartėjimo grėsmė: šalys ima saugoti savo maisto atsargas (1)

Maisto produktų protekcionizmas besivystančiose šalyse stiprėja, vyriausybėms stengiantis...

Verslas PliusEric Martin

TVF įspėja: karas Ukrainoje veda prie pasaulinės ekonomikos skilimo

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) įspėjo dėl pasaulio ekonomikos skilimo Rusijai pradėjus...

Delfi PliusBrian Chappatta

Dėl Putino karo – garsus Soroso įspėjimas (12)

Milijardierius George‘as Sorosas Šveicarijoje vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume (PEF)...

Top naujienos

Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio (7)

Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...

Kol Lietuva nesutaria dėl partnerystės įstatymo – Amerika šlovina iš Lietuvos kilusį homoseksualą

Kol Lietuvoje kyla aršios, homofobiškos diskusijos dėl Seime žalią šviesą pagaliau gavusio...

Žibėnas pridengė vėl ne laiku suliepsnojusį komandos „degtuką“: jokio kriminalo

Panevėžio „Lietkabelis“ šiuo metu žaidžia geriausią krepšinį Lietuvoje, ir tai įrodo ne...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Paskutinės gegužės dienos – su lietumi: griaudės perkūnija ir stiprės vėjas

Artimiausiomis dienomis mūsų šalyje kasdien lankysis trumpalaikiai lietūs, prognozuoja sinoptikai.

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Mirė legendinės grupės „Depeche Mode“ narys Andy Fletcheris

Mirė legendinės britų grupės „ Depeche Mode “ narys Andy Fletcheris. Liūdną žinią savo...

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (2)

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Lietuvių triumfas futbolo šalyje: Dambrauskas ir „Hajduk“ iškovojo Kroatijos taurę

Įspūdingai sezoną užbaigė Valdo Dambrausko vadovaujama Splito „Hajduk“ : Kroatijos taurės...

Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini (3)

27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...