aA
Danske Bank A/S“ 2000 savo darbuotojų Danijoje siūlo patrauklų išėjimo iš darbo paketą, nes prisitaikymo prie griežtesnių reglamentų ir neigiamų palūkanų normų kaštai nuolat auga.
Taupant kaštus, „Danske“ 2000 darbuotojų pasiūlė išeiti iš darbo
© Reuters / Scanpix

Remiantis pirmadienį banko elektroniniu paštu atsiųstu komentaru, darbuotojai turi laiko apsispręsti iki sausio pabaigos. Danijos bankininkų sąjunga tvirtina, kad „Danske“ darbuotojams, sutikusiems su tokiu sandoriu, bus pasiūlytos geresnės sąlygos, nei jie gautų atsistatydinę normaliomis aplinkybėmis, tačiau detalių nepatikslino.

Kopenhagoje įsikūrusio skolintojo akcijos nukrito net 2 proc., maždaug dvigubai tiek, kiek sumažėjo „Bloomberg“ Europos finansinių akcijų indeksas.

„Danske“ pripažino, kad po Estijos nešvarių pinigų skandalo išlaidos ir toliau auga. Interviu Stokholme „Danske“ vadovė Švedijoje Johanna Norberg pabrėžė, kad „dar nepasiektas“ aukščiausias investicijų lygis siekiant patenkinti kovos su pinigų plovimu reikalavimus.

Baltiška sakmė

Daugelį metų prižiūrėjusi banko rinkų padalinius, 48-erių J. Norberg nuo rugsėjo vadovauja „Danske“ operacijoms didžiausioje Šiaurės šalyje. Jos būstinės langai žvelgia į Baltijos jūrą, už kurios driekiasi regionas, kuris ir įtraukė „Danske“ į visų laikų sunkiausią egzistencinę krizę.

Praėjus mėnesiui po to, kai J. Norberg pradėjo eiti Švedijos generalinės direktorės pareigas, „Danske“ paskelbė įšaldantis naujų darbuotojų samdymą visos organizacijos mastu, šitaip bandydamas susidoroti su augančiomis išlaidomis. Europos Sąjunga kelia vis didesnius reikalavimus, versdama bankus imtis atitinkamų veiksmų, kad užtikrintų, jog neprisilies prie įtartinų operacijų. „Danske“ teigia, kad šiuo metu peržiūri „visas grupės išlaidas“.

Po to, kai pripažino nesugebėjęs deramai patikrinti 200 milijardų eurų vertės nerezidentų transakcijas, atliktas per Estijos padalinį, „Danske“ tapo daugelio baudžiamųjų tyrimų taikiniu. Investuotojams tenka susitaikyti su milžiniškomis baudomis.

Tačiau J. Norberg tvirtina, jog kapitalo yra pakankamai susidoroti su bet kokiais iššūkiais.

Bankas pajėgus „susitvarkyti su viskuo, kas gali nutikti“, sako ji. „Esame vienas geriausiai kapitalizuotų bankų Šiaurės Europoje.“ Po pinigų plovimo skandalo „Danske“ darbuotojų skaičius faktiškai išaugo, nes buvo priimta daugiau žmonių tvarkytis su pasekmėmis. Trečiojo ketvirčio pabaigoje darbuotojų skaičius išaugo iki 21 960 etato ekvivalentų.

„Danske“ sulaukė patikrinimų Danijoje, Estijoje ir Prancūzijoje, taip pat jį nagrinėja JAV teisingumo departamentas ir JAV vertybinių popierių ir biržų komisija. Bankas susiduria ir su daugybe kolektyvinių ieškinių.

Danske Bank
Danske Bank
© Scanpix


„Danske“ rinkos vertė nuo 2018 m. rugsėjo pabaigos, kai paaiškėjo Estijos skandalo mastas, nukrito beveik 40 proc., arba daugiau nei 9 milijardais dolerių. Tačiau banko kapitalo pakankamumas išlieka geresnis nei daugelio kitų.

Philipas Richardsas, „Bloomberg Intelligence“ vyresnysis bankų analitikas Londone, teigia, kad „stiprus“ „Danske“ kapitalo santykis suteikia bankui maždaug 3,3 milijardų dolerių kapitalo rezervą, palyginus su bendra bauda, kuri, jo apskaičiavimu, neturėtų viršyti 2,5 milijardų dolerių. Vis dėlto „Citigroup“ akcijų analitikai neseniai patarė savo klientams susitaikyti su apytikriai 3,2 milijardų dolerių bauda.

„Sunerimusi nesijaučiu“, – teigia J. Norberg.

Ką sako „Bloomberg Intelligence“:

Penktoji ES kovos su pinigų plovimu taisyklė (AMLD5) įsigaliojo sausio 10 d., „padidindama bankų išlaidas bei atitikties ir franšizės riziką. Griežtesni klientų patikrinimai taip pat reiškia investicijas į atitikties personalą ir sistemų atnaujinimus, atveriančius duris atitikties programinei įrangai“. – Sarah Jane Mahmud, vyresnioji analitikė.

„Danske“ tėra vienas iš daugelio Šiaurės šalių bankų, tiriamų dėl galimo pinigų plovimo. Švedijos „Swedbank AB“ ir „SEB AB“ – dominuojantys Baltijos regione – taip pat nukentėjo dėl skandalų.

Anksčiau šį mėnesį „JPMorgan Cazenove“ analitikai įspėjo klientus dėl „didelių kaštų rizikos, atsižvelgiant į tebesitęsiantį sistemų ir kontrolės patikrinimą“.

J. Norberg teigia, kad dauguma „Danske“ išlaidų, nukreiptų į banko apsisaugojimą nuo pinigų plovimo, yra „skirtos automatizuotų procesų ir naujos platformos įdiegimui“. Ji tikina, kad „tai padarius, investicijų lygis sumažės“.

Švediškos ambicijos

„Danske“ bando sustiprinti savo pozicijas Švedijoje, kur susidūrė su negailestinga konkurencija hipotekos rinkoje. Banko naujo verslo dalis per trečiąjį ketvirtį sumažėjo, ir dabar jis nusprendė prisijungti prie vietinio kainų karo nepakeldamas hipotekos normų.

„Viena iš priežasčių, žinoma, yra ta, kad mūsų prekės ženklas nukentėjo dėl Estijos skandalo ir pinigų plovimo įvykių, – teigia J. Norberg. – Buvo nelengva. Tapome pirmuoju ir skaudžiausiai nukentėjusiu Šiaurės banku.“

Pirmadienį laikraštyje „Borsen“ paskelbta apklausa parodė, kad „Danske“ klientų pasitenkinimo lygis vertinamas blogiausiai visoje Danijos bankų industrijoje.

Pirmieji keli mėnesiai einant Švedijos generalinės direktorės pareigas J. Norberg buvo „sudėtingi“. Ji taip pat pripažįsta, kad „medaus mėnuo pasibaigė“.

Taigi Švedijoje bankas planuoja „ir toliau gana ženkliai augti“.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
4.3750

Žemynas, kurį kątik pasiekė koronavirusas, ruošiasi blogiausiam: reakcija gali būti neadekvati (86)

Sparčiai plintantis koronavirusas sukėlė sumaištį daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių,...

Draugystė su Turkija Putinui tampa skausminga: Ukrainoje – Erdogano akibrokštas (565)

Kremliaus pavaldiniams gali būti atleista už tai, kad jiems vaidenasi prislopintas kikenimas,...

Pasakojimas apie dvi naftos milžines: strategijos, kurios neveikia (6)

Visi, nuo aplinkosaugininkų iki investuotojų, šiaušiasi prieš iškastinį kurą, tuo tarpu...

Prabangūs Singapūro bendrabučiai – kosminės kainos ir jokių atsiprašinėjimų (3)

Naujųjų laikų bendrabučių (angl. co-living ) koncepcijos visoje Azijoje daugmaž panašios....

Erdoganas Sirijoje vaikšto plonyte linija (121)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pažadėjo išvyti Rusijos remiamas Sirijos...

Top naujienos

Skaudi netektis: mirė poetas Kęstutis Navakas papildyta šalies vadovų komentarais (194)

Eidamas 56-uosius metus sekmadienį mirė poetas Kęstutis Navakas. Tai BNS patvirtino Lietuvos...

Nemokamų studijų vietų daugės penktadaliu, bet likusiesiems džiaugtis nėra ko (8)

Šiais metais studijos, palyginti su praėjusiaisiais, kainuos daugiau, tačiau daugės ir valstybės...

Operatorius beveik dvejus metus sąskaitas siuntė mirusiam žmogui (13)

„Turiu tokią keistą situaciją su „Tele2“ . Jie beveik dvejus metus siuntė sąskaitas už...

Taurė grįžta į Kauną: po pertraukos dominavęs „Žalgiris“ nukarūnavo „Rytą“ (474)

Antroje rungtynių pusėje aukštesnę pavarą įjungęs ir pergalingą spurtą surengęs Kauno...

Turtingųjų stovyklavimo ypatumai: palapinėse stovi plokščiaekraniai televizoriai, sofos ir net dušas (3)

„Ruoškis, važiuosim pirkti kupranugario“, – gaunu žinutę iš Mišelio, mano angliškai...

Galvoja – peršalimas, paaiškėja – tuberkuliozė: profesorius įvardijo pro akis praleidžiamus simptomus (66)

Per metus pasaulyje užregistruojama 10 milijonų lėtinės plaučių ligos atvejų. Tuberkuliozė...

Tyrimas baigtas: įvertinta gotikinę bažnyčią „papuošusi“ betono aikštė (160)

Unikalios, istorinės bažnyčios gaivinimas, ar valstybės saugomo paminklo kraštovaizdžio...

Lietuva neteko išskirtinės asmenybės, sako mirusio poeto Kęstučio Navako kolegos ir bičiuliai (11)

Lietuva neteko išskirtinės asmenybės, palikusios ryškų pėdsaką lietuvių literatūroje, sako...

Goda Alijeva įsiamžino fotosesijoje be drabužių: dainininkė didžiuojasi po nėštumo ir gimdymo pakitusiu kūnu (136)

Dainininkė Goda Alijeva pasidovanojo sau intymią fotosesiją. Moteris sako, kad viskas įvyko...

|Maža didelių žinių kaina