aA
Kol visas pasaulis tikisi, kad vakcinos padės sugrįžti į normalų gyvenimą, Izraelio patirtis rodo, jog kelias bus ilgas ir sunkus.
Net labiausiai vakcinuota pasaulio ekonomika susiduria su atsidarymo sunkumais
© Scanpix

Iš 9,3 mln. šalies gyventojų beveik pusė jau gavo bent vieną skiepo dozę: Izraelis parūpino daugiau „Covid“ vakcinų vienam gyventojui nei bet kuri kita pasaulio valstybė. Vakcinavimui negailima lėšų tikintis, kad tai padės atverti ekonomiką. Sekmadienį teatrams, sporto arenoms, viešbučiams ir sporto klubams buvo leista vėl įsileisti žmones, kurie, naudodamiesi „žalio leidimo“ mobiliąja programėle, gali parodyti, kad gavo abi vakcinos dozes arba pasveiko nuo koronaviruso. 30 proc. gyventojų, turinčių teisę į šį „leidimą“, jau gali lankytis sporto salėse, baseinuose ir kitose tokio pobūdžio vietose.

Tačiau net jei tai suteikia vilties ištisus mėnesius uždarytoms įmonėms ir viso pasaulio ekonomikoms, išleidusioms trilijonus dolerių žmonių palaikymui karantino metu, Izraelis iliustruoja naująjį normalumą, kuris artimiausiu metu gali nebūti labai panašus į priešpandeminį pasaulį.

Imkime, pavyzdžiui, Nizos Ben Zvi vadovaujamą Haifos teatrą Izraelio šiaurėje. Teatras ruošiasi pirmam gyvam spektakliui nuo praėjusios vasaros.

„Vestibiulyje pamačiau uždegtas šviesas ir mano širdis prisipildė džiaugsmo, – sakė teatro vadovas N. Ben Zvi. – Tikiuosi, kad tai jau viskas. Pandemija baigėsi, mes sugrįžome ir daugiau nebebus jokių apribojimų.“

Vis dėlto, nors bilietai į kabareto „Bargain Market“ pasirodymus, prasidėsiančius vasario pabaigoje, buvo išparduoti, užpildyti leidžiama tik pusę teatro, nes žiūrovams privaloma sėdėti atskirai. Gauto pelno nepakanka, kad būtų galima padengti didesnio biudžeto spektaklius, pavyzdžiui, miuziklus.

Nedrąsi pradžia

Panašios istorijos girdimos visame Izraelyje, kol piliečiai ruošiasi gyvenimui po karantino. Verslas nedrąsiai didina operacijas, socialinis atsiribojimas išlieka nediskutuojamas, o vartotojai vis dar atsargūs. Kadangi vakcinavimo pažymėjimai baigs galioti po šešių mėnesių, praeis šiek tiek laiko, kol žmonės pagaliau galės pamiršti pandemiją.

Vieno didžiausių šalies viešbučių tinklų „Isrotel Ltd.“ vadovai vėl atidaro daugumą lokacijų, tačiau šią savaitę kambariai užpildyti maždaug 50 proc. – mažiau, nei įprasta šiuo metų laiku, teigė grupės operacijų vadovas Amitas Bahatas.

Jeruzalės „Beitar“ futbolo komanda nemano, kad verta kviesti žiūrovus pagal „žalio leidimo“ programą į savo „Teddy Stadium“, nors stadionas beveik metus stovi tuščias. Šiaip ar taip, bus leista užpildyti tik 500 iš daugiau nei 30 000 stadiono vietų, o tiek nepakaks, kad būtų galima padengti atidarymo kaštus, sakė „Beitar“ generalinis direktorius Mony Broshas.

„Aš vis dar nežinau, kaip atrodys atidarymas“, – pridūrė jis.

Jokių turistų

Kiti reikšmingi ekonomikos varikliai tebėra pristabdyti. Turizmas beveik neegzistuoja, nes iki kovo pradžios pagrindinis šalies oro uostas praktiškai neįsileidžia lėktuvų.

Nuo tada, kai 2020 m. kovo 10 d. Izraelio vyriausybė Tel Avive paskelbė karantiną, Ben Guriono tarptautinio oro uosto užsienio piliečių pasų patikros punktai stovi tušti. Izraelis išplėtė 14 dienų karantino politiką, įtraukdamas atvykstančius iš visų šalių ir sustiprindamas apsaugą, kad suvaldytų koronaviruso plitimą.

Po pernykščio 2,4 proc. ekonominio susitraukimo Izraelio bankas prognozuoja daugiau nei 6 proc. augimą šiais metais, jei spartus vakcinavimas tęsis ir toliau. Rizika išlieka, ypač jei populiacijoje cirkuliuos nauja vakcinoms atspari atmaina. Kita rizika yra ta, kad vyriausybė, kurios kovo 23 d. laukia rinkimai, nesuteikia pakankamos fiskalinės paramos, kad padėtų ekonomikai atsigauti.

„Viena vertus, dabar kyla klausimas, kaip atsargiai nutraukti paskatas, kad neiššvaistytume pinigų ir neliktume priklausomi nuo vyriausybės paramos, – sakė Adi Brenderis, centrinio banko tyrimų departamento makroekonomikos ir politikos skyriaus vadovas. – Kita vertus, negalime sutrukdyti pagreičio ir per anksti palikti žmones bejėgius.“

Sparti Izraelio vakcinų programa padėjo sustiprinti valiutą, ir metų pradžioje ji buvo viena iš geriausių pasaulio valiutų. Vietiniai akcijų rodikliai lyginant su pernai lenkia „S&P 500“.

Tačiau po greito starto skiepijimo tempas nuo pirmųjų savaičių ėmė lėtėti, o pareigūnai svarsto reguliavimo galimybę: įvardyti nepasiskiepijusius ir reikalauti, kad tam tikrų profesijų, pavyzdžiui, švietimo, atstovai būtų privalomai paskiepyti arba dažnai testuojami.

„Nejaučiu poreikio“

Jei dabartinis atsidarymo etapas praeis sėkmingai, Izraelis atsisakys dabartinių maisto išsinešimo ir pristatymo apribojimų ir kovo pradžioje leis restoranams ir kavinėms pradėti teikti visas paslaugas.

Kaip ir visur kitur pasaulyje, pandemija skaudžiai pakenkė restoranų pramonei. Daugiau nei 4000 iš visų 14 000 maitinimo įstaigų užsidarė, teigė Tomeris Moore’as, vadovaujantis prekybos asociacijai. Per pandemiją sektoriaus darbo jėga sumažėjo 80 proc. – dabar liko vos 50 000 darbuotojų. Be to, atsidarymo išlaidos dar 2000 restoranų gali pasirodyti per aukštos, pridūrė T. Moore’as.

Ši sunkiai peržengiama kliūtis verčia Jonathaną Borowitzių, populiarios Tel Avivo kepsninės „M25“ šefą ir savininką, planuoti lėtą atsidarymą.

Vietoj maždaug 20 patiekalų valgiaraščio jis siūlys penkis ar šešis pagrindinius valgius, tokius kaip kebabai ir mėsa įdaryta pita „Arais“. Darbo laikas gali būti trumpesnis, kadangi jis nėra tikras, ar ras pakankamai darbuotojų ir galės dirbti 12 valandų. Atsidarymas kainuos 140 000 šekelių (42 800 dolerių), tad restorano savininkas išlieka atsargus.

„Nejaučiu poreikio prikimšti visus mūsų šaldytuvus ir sukišti visus pinigus į atsidarymą, – sakė jis. – Kol kas dar nematau šviesos tunelio gale.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.2222

Dabar jau aišku: Jungtinė Karalystė dėl COVID-19 padarė lemtingą klaidą

Boriso Johnsono vadovaujama Jungtinės Karalystės vyriausybė ankstyvajame koronaviruso...

Perspėja dėl piktybiško Kremliaus plano: tai jau nebe geopolitiniai žaidimėliai, Europa stumiama į pavojingą situaciją (513)

Žiema dar net neatėjo, o Europoje jau gilėja dujų rinkos krizė – auga paklausa, o pasiūla tik...

Kova tarp ES ir maištaujančių jos narių jau peraugo į didelio masto konfliktą: pirštinė mesta (141)

Kova tarp Europos Sąjungos ir jos narių Lenkijos ir Vengrijos dėl teisės viršenybės peraugo į...

JK įmonės didina atlyginimus ir vis tiek neranda darbuotojų (87)

Remiantis apklausa, atskleidžiančia, kad darbo jėgos trūkumas vis aštrėja, aštuonios iš...

Evgenia Pismennaya, Yuliya Fedorinova, Ilya Arkhipov | D+

Iš pasaulinių pastangų besišaipęs Putinas keičia retoriką: ant kortos pastatyta daug

Daugelį metų viešai neigęs klimato kaitą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas galiausiai...

Top naujienos

Migrantas šaukiasi pagalbos: tėvynėje turėjo viską, o dabar bijo mirti Lietuvoje (287)

Pierras Mbocko pasakoja Kamerūne turėjęs viską: butą, automobilį, mylimą darbą, nuosavą...

Dabar jau aišku: Jungtinė Karalystė dėl COVID-19 padarė lemtingą klaidą

Boriso Johnsono vadovaujama Jungtinės Karalystės vyriausybė ankstyvajame koronaviruso...

Regionuose įsitvirtinusios krautuvės išgelbėjo kitas įmonės veiklas: Šakiuose konkurentų beveik nebeliko (64)

Šakių mieste veikiančiai cukrainei „Laimei“ per pandemiją nebeliko konkurentų. Šiai...

Astrauskaitės mitingas Vilniuje dalyvių gausa nepasižymėjo: susirinko per 150 žmonių 2 asmenys sulaikyti

Į pedagogės Astros Astrauskaitės mitingą prieš pandemijos valdymą Vilniuje, Katedros aikštėje,...

Andriulis antivakserių nesigailėtų, net jei tai būtų giminės: jie neturėtų būti gydomi ligoninėse

„Žinių radijo“ laidoje „Greiti pietūs“ dalyvavęs viešojoje erdvėje gerai žinomas...

Klaipėdos muitininkai sulaikė mikroautobusą, vežusį toną rusiškos degtinės (20)

Klaipėdos teritorinės muitinės mobiliosios grupės pareigūnai, patruliuodami kelyje Mažeikiai −...

Kada „Žalgiris“ atsidarys? (21)

„Prisiminę ankstesnius sezonus, turbūt ne tokio tikėjomės Kauno „Žalgirio“, kokį matome...

TS-LKD svarstymus vadina katastrofa: siūlo keisti mažiausiai keturis ministrus (516)

Vyriausybės reitingai stabilūs, bet ar tikrai tuo reikia džiaugtis? Naujausių reitingų...

Olimpinių čempionų psichologė įvardijo įprotį, kuris šiandien būtinas visoms lyderėms: ar jūs jį turite? (1)

Pandemija paskatino mus keisti požiūrį į daugelį dalykų. Vienas iš jų – sveikata: tiek...