aA
Rothschildų šeima, kadaise finansavusi Habsburgų imperiją, parduoda savo paskutinį žemės sklypą Austrijoje, užbaigdama 200 metų istoriją, kurioje būta ir pakilimų, ir nuosmukių, ir nesėkmių, ir karų.
Rothschild
© Shutterstock

Šeimos šaka, atstovaujama įpėdinės Bettinos Burr, sutiko parduoti du patikos fondus, kuriems priklauso maždaug 7000 hektarų miško Žemutinės Austrijos regione, Vienoje įsikūrusiai pakuočių gamybos įmonei „Prinzhorn Holding GmbH“, pranešė trys su sandoriu susipažinę asmenys, prašę likti anonimais, nes sandoris dar neįtrauktas į žemės registrą.

Miškas – apie 20 kartų didesnis už Niujorko centrinį parką – yra barono Alberto von Rothschildo 1875 m. įsigyto dvaro dalis. 1938 m. Vokietijai okupavus Austriją naciai žemes užėmė, bet po Antrojo pasaulinio karo dalį grąžino šeimai. Rothschildų įpėdinė Bettina Looram sugrįžo ten gyventi iki savo mirties 2012 m. Vėliau dvi šeimos šakos dvarą pasidalino, ir dabar abi dalys parduotos Cordui Prinzhornui, kuris prieš metus įsigijo kitą šalia esantį mišką.

„Tai užbaigs 200 metų trukusius ambivalentiškus santykius“, – interviu teigė istorikas Romanas Sandgruberis, praėjusiais metais išleidęs knygą „Rothschildai – Vienos kosmopolitų pakilimas ir nuosmukis“ (“Rothschild – The Rise and Fall of a Cosmopolitan Viennese Family”). „Habsburgai šeimą gerbė ir pakėlė iki bajorų, nes gaudavo naudos iš jų finansinių žinių. Tačiau katalikai Habsburgai visada laikėsi tam tikro atstumo nuo žydų Rothschildų“.

Simbiotiniai santykiai

Salomonas Rothschildas pradėjo savo verslą Vienoje apie 1815 m. Rothschildų šeima greitai tapo pagrindine Habsburgų imperijos finansuotoja, investavusi į geležinkelių ir geležies apdirbimo pramonę, ir per kelis dešimtmečius virto stambiausia šalies žemvalde. 1910 m. Salomono anūkas Albertas buvo laikomas Europos turtingiausiu žmogumi.

Rothschild
Rothschild
© Shutterstock

Šeimos turtai sudegė per pasaulinę ekonominę krizę 4-ajame dešimtmetyje, kai Rothschildų bankas „Creditanstalt“ žlugo ir jį perėmė valstybė. Dar sunkesnį smūgį šeima patyrė tada, kai naciai okupavo Austriją ir konfiskavo visą jų nuosavybę.

Legendinę „Creditanstalt“ būstinę 2014 m. pardavė „UniCredit Bank Austria AG“, dabar ji verčiama prabangiu prekybos centru. Bettina Burr, B. Looram duktė, 2015 m. Bostono dailės muziejui padovanojo kelis meno kūrinius, kurie buvo pagrobti nacių, bet galiausiai vėl sugrąžinti šeimai.

Pasak R. Sandgruberio, per kelis pastaruosius dešimtmečius Rothschildai ir Austrija susitaikė. „Santykiai tarp šeimos ir Austrijos nebuvo patys lengviausi, tačiau po paskutinio meno kūrinių sugrąžinimo prieš 20 metų įsivyravo tam tikras abipusis supratimas“, – teigė jis.

„Prinzhorn“ planai

Antrojo Rothschildų miško pirkėjas, Cordas Prinzhornas, sujungs abu šeimos miškus į vieną. Mažesnę dalį, apytikriai 5400 hektarų ploto, jis įsigijo pernai už 92 milijonus eurų. Pasak respondentų, antrosios miško dalies kaina buvo kiek aukštesnė už pirmosios.

„Prinzhorn Holding“ sandorį komentuoti atsisakė. Bandymai susisiekti su Bettina Burr numeriais, nurodytais telefonų knygoje, buvo nesėkmingi.

Prinzhornų verslas prasidėjo 1853 m. nuo nedidelės popieriaus gamyklos Pitene, maždaug už valandos kelio į pietus nuo Vienos. 8-ajame dešimtmetyje bendrovę į savo rankas perėmęs Cordo Prinzhorno tėvas pavertė ją solidžia Europos žaidėja, o dabar ji veikia visoje Europoje ir plečiasi į tokias šalis kaip Turkija.

C. Prinzhorno įsigytame miške stovi daugybė istorinių 120 metų senumo pastatų, jis garsėja turtinga flora ir fauna; tai viena populiariausių Vienos apylinkių pasivaikščiojimams ir žvejybai. C. Prinzhornas teigė mišką laikąs ilgalaikiu turtu ir atsinaujinančiu žaliavos šaltiniu, be to, patvirtino ketinąs išsaugoti istorinius pastatus ir žemes kaip erdvę, skirtą gyvūnams ir žmonėms – pasivaikščiojimams, žvejybai ar tiesiog mėgavimuisi gamta.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(84 žmonės įvertino)
3.9524

Kinija tiki savo ekonomika, net jeigu prekybos karas gilėja

Kinija yra pakankamai stipri, kad atremtų prekybos karo su Jungtinėmis Valstijomis padarinius,...

Rusijos ekonomika suteikia Putinui priežasčių nepratęsti OPEC+ susitarimo

OPEC+ paktas kenkia Rusijos ekonomikai, suteikdamas prezidentui Vladimirui Putinui priežastį...

Bloomberg vedamasis: kokia Europai nauda iš migracijos? (52)

Pradėsime nuo geros naujienos: praėjusiais metais maždaug 150 000 migrantų bandė neteisėtai...

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (19)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Bitkoino išradėju pasiskelbęs vyras registruoja autorystės teises: nepatenkintas į ką pavirto jo kūrinys (12)

JAV autorių teisių tarnyba registravo pasiskelbusio bitkoino išradėjo Craigo Wrighto autorystės...

Top naujienos

Rinkimai, sujaukę Europos politiką. Laukia permainos

Sekmadienį Europos Sąjungoje vyko vieni didžiausių demokratinių rinkimų pasaulyje –...

Aistis Zabarauskas: visi požymiai rodo, kad kažkas su mūsų politika yra ne taip (43)

Kol kas Prezidento rinkimus laimėjęs ekonomistas, buvęs „SEB“ banko prezidento patarėjas...

Nausėdos augintinis Grikis tapo pirmuoju šalies šunimi: šis šunelis turės atlikti ypatingą misiją Adamkaus ir Brazausko šunys Turniškėse užėmė svarbią vietą (1)

Atidžiai sekę prezidento rinkimus turbūt jau spėjo pastebėti išrinktąjį šalies prezidentą...

Naujoji Lietuvos delegacija Europos Parlamente gali tikėtis daugiau svarbių postų (48)

Europos šalys išsirinko naujas delegacijas, kurios išvyks darbuotis į Europos Parlamentą....

Andrius Tapinas. Dešimt detalių po rinkimų ir vienas noras (179)

1. Išrinktasis Prezidentas vadovauti šaliai ateina geru metu – viskas gan stabilu, gaisrų...

Precendento neturinti vaikų atėmimo byla: vaiko teisių specialistams teks atlyginti žalą šeimai priteista 40 tūkst. eurų  (37)

Kretingiškių šeima pateko į nepavydėtiną situaciją, kai Vaiko teisių apsaugos tarnybos...

Atotrūkis Rusijoje: milijoniniams miestams pasiekti Maskvą prireiks 100 metų (62)

Daugiau nei milijoną gyventojų turintys Rusijos miestai pagal ekonominio išsivystymo rodiklius nuo...

Išrinkto prezidento tėvas: jau vakar kaimynai pradėjo belsti į langus (100)

Nuo šeštos ryto klaipėdiečio Antano Nausėdos telefonas netyla – artimieji, bičiuliai,...

Likimas nepagailėjo iššūkių, bet jie nepasidavė: daugiavaikė šeima padeda kitiems, auginantiems vaikus su negalia (3)

Mokykloje susipažinę Ineta ir Aismantas Grytės šiemet paminėjo 10 metų, kai yra drauge. Per juos...

Nebetveriantis buvusios žmonos kaltinimų Johnny Deppas išdavė daugiau įtartinų detalių: mėlynes ji nusipiešė, o auka buvau aš (1)

Holivudo žvaigždė Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną Amber Heard nederamu ir užgauliu...