aA
Kylant didžiuliam susirūpinimui visame pasaulyje dėl didėjančios įtampos Artimuosiuose Rytuose, vienas lyderis, atrodo, per daug dėl to nesijaudina: tai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Vladimiras Putinas, Basharas al Assadas
Vladimiras Putinas, Basharas al Assadas
© Sipa / Scanpix

Rusijos prezidentas į Damaską atvyko antradienį, – tai jo tik antras vizitas Sirijoje nuo tada, kai prieš beveik devynerius metus šalyje įsiplieskė pilietinis karas.

Vizitui pasirinktas laikas – ypatingas. Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės bando nustatyti padarytą žalą, po to, kai ankstų trečiadienio rytą Iranas surengė raketų ataką prieš dvi amerikiečių karių bazes Irake, taip atsakydamas į įtakingo Teherano generolo Qasemo Soleimani nužudymą. Rinkos suerzintos, netikrumas tvyro dėl tebesančių Irake JAV karinių pajėgų.

Bet V. Putinas nekeičia savo darbotvarkės regione. Rusijos prezidentas iš Damasko oro uosto nuvyko į Rusijos pajėgų komandinį punktą, kur susitiko su savo kolega ir sąjungininku Basharu al-Assadu.

„Tai aiškus signalas sąjungininkams ir priešininkams, kad kai stabilumas mažėja, o rizikos auga, kai atsiranda netikrumas, Rusija pabrėžia, kad jos dalyvavimas Artimuosiuose Rytuose nesikeičia, priešingai nei JAV, – sakė Andrejus Kortunovas, Rusijos tarptautinių reikalų tarybos, grupės, palaikančios glaudžius ryšius su Kremliumi, direktorius. – Priešingai Donaldo Trumpo nenuspėjamumui, Rusijos nuoseklumas tampa pranašumu.“

Rusijos karinė intervencija Sirijoje 2015 metais ne tik padėjo išsaugoti B. Assado režimą, bet atvedė į jau iki tol nestabilų ir perpildytą regioną naują įtakingą veikėją.

Vizitas buvo suplanuotas iki trečiadienį vykusio susitikimo su Turkijos prezidentu Recepu Tayippu Erdoganu, dar vienu lyderiu, kuris įsijungė į konfliktą, pradėjęs dislokuoti turkų karius Libijoje. Turkija yra NATO narė, bet pastaraisiais metais vis dažniau sulaukia palankumo iš V. Putino, R.T. Erdoganui tolstant nuo savo šalies istorinių sąjungininkų Europoje ir JAV.

Tuo metu, kai įvykiai Irane kausto pasaulinį dėmesį, atsiranda kitų svarbių pokyčių rizika, pavyzdžiui, kai Libijos rytus kontroliuojančios maršalo Khalifos Haftaro pajėgos užėmė pajūrio miestą Sirtą.

Šio miesto užėmimas Kh. Haftarui – kurį remia Rusija, – turi simbolinę ir strateginę vertę ir gali nulemti likimą šalies, įstrigusios pilietinio karo cikle nuo pat 2011 metų, kai Vakarų sąjungininkai nuvertė diktatorių Moammarą Qaddafį.

Tuo metu Vašingtone Jungtinės Valstijos siuntė savo signalus, esą jos neatitraukia savo dėmesio nuo likusio pasaulio.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo antradienį surengė ganėtinai retą spaudos konferenciją, paminėdamas miškų ir krūmynų gaisrus Australijoje, Kinijos aklavietę dėl Honkongo protestų, Irano vaidmenį Afganistane, sunkią uigūrų padėtį Sindziange, politinius neramumus Venesueloje ir Graikijos premjero vizitą. Jis netgi išsamiai papasakojo apie savo pavaduotojo kelionių į Europą planus.

Baltuosiuose rūmuose D. Trumpas susitiko su Graikijos premjeru Kyriakosu Mitsotakiu, kuris pareiškė, kad Jungtinės Valstijos gali visada kliautis jo šalimi kaip „patikima ir nuspėjama sąjungininke“. Bet šis susitikimas tik pabrėžė, kad prezidento galvoje pirmiausia sukasi mintys apie Iraną.

Po pranešimų apie Irano raketų atakas D. Trumpas tviteryje parašė: „Viskas gerai!“ ir „Kol kas visas gerai!”. Kiek anksčiau, stebint K. Mitsotakiui, D. Trumpas apie Q. Soleimani kalbėjo: „Mes išgelbėjome daug gyvybių nutraukdami jo gyvybę.“ Kitos valstybės „labai džiaugiasi“ dėl JAV atakos, pridūrė D. Trumpas.

Rusija nebuvo iš tų valstybių. Šalies gynybos ministerija pavadino Q. Soleimani nužudymą „trumparegišku“ žingsniu, kuris sukels dar didesnę įtampą regione. Anot ministerijos, Q. Soleimani buvo „kompetentingas karo vadas, turėjęs pelnytą autoritetą ir didelę įtaką visuose Artimuosiuose Rytuose.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
3.4103

Top naujienos

Paviešinti siūlymai dėl karantino laisvinimų: dalis įsigaliotų dar iki galimybių paso pildoma

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybės pasitarimui teikia siūlymus dėl karantino...

Kaip gyvena „nukryžiuoto berniuko“ autorė: Kremlius ja pasinaudojo, paliko skurde ir savigraužoje (138)

Berniuką nukryžiavo, pati savo akimis mačiau. Tokią kraupią istoriją apie tariamus ukrainiečių...

Vakcinavimui ir kitoms sveikatos išlaidoms Lietuvai trūksta per 300 milijonų eurų – tikslins biudžetą (96)

Valstybės biudžete vakcinavimui skirta 65 mln. eurų, tačiau dabar aiškėja, kad priereiks bent...

Estiško pelno mokesčio pavyzdys gali Lietuvą nuvesti į globalių tendencijų šalikelę (2)

Trečiadienį įvyko antrasis mokesčių lengvatų peržiūros darbo grupės susitikimas, kuriame...

VLKK priėmė sprendimą dėl žodžio „pederastas“ (76)

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) Žodyno pakomisė konstatavo, kad žodis...

Prabilo apie karantino padarinius vaikams: šią patirtį lygina su išgyvenimu karo zonose (63)

Vienas iš šios Vyriausybės prioritetų karantino metu buvo švietimas ir mokinių sugrąžinimas...

Rusijos karo atašė Latvijoje kaimynams pasirodė visu gražumu (191)

Kovo pabaigoje viename iš Rygos Kergaragsės rajono privačių namų, nepaisant karantininių...

Lietuvoje – 1284 nauji koronaviruso atvejai, mirė 4 žmonės papildyta 9.51 (359)

Praėjusią parą šalyje nustatyti 1284 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Ragina Vyriausybę kuo skubiau atnaujinti medicinos paslaugas: perteklinės mirtys siekia 10 tūkst. (284)

Lietuvos socialdemokratų frakcijos narys, Seimo vicepirmininkas Julius Sabatauskas kreipėsi į...

Klaipėdos miesto poliklinikoje mirė antrąja „Moderna“ vakcinos doze paskiepytas vyras: su skiepu mirtis nesiejama (370)

Antradienį, paskiepytas antrąja „ Moderna “ vakcinos nuo koronaviruso doze, Klaipėdos miesto...