aA
Žmogus, atsakingas už Brazilijos cukraus milžinę „Cosan Ltd.“, per daug nesivargina kalbėti apie saldiklį. Šiomis dienomis jam rūpi tik geležinkeliai.
© Shutterstock

Verslą, kuris įpūtė gyvybės „Cosan“ – didžiausiai pasaulyje cukranendrių perdirbėjai, – kamuoja sąstingis po ilgus metus mažėjančių pasaulinių kainų ir vyriausybės vykdomos politikos, apribojusios etanolio iš cukranendrių plėtrą Brazilijoje. Tačiau ši žaliavinės prekės jėgainė pasiruošusi investuoti „dešimtis milijardų“ į planą, kuris pakeistų šalies derliaus transportavimo tvarką, sakė įmonės generalinis direktorius Marcosas Lutzas.

„Brazilijos infrastruktūra šiuo metu tampa karšta žaliavinių prekių rinkos dalimi“, – interviu „Cosan“ būstinėje, esančioje San Paule, kalbėjo 49-erių metų įmonės vadovas.

Pietų Amerikos šalis – apdovanota plačiais ariamos žemės ruožais, gausiais vandens ištekliais bei dosnia saulės šviesa, – jau dabar yra didžiausia pasaulyje žemės ūkio produkcijos eksportuotoja. Šalis, eksportuojanti nuo jautienos iki sojos pupelių, ir toliau yra nusiteikusi plėsti eksportą, sakė M. Lutzas. Tokie tikslai neatsiejami nuo dar didesnio spaudimo infrastruktūrai ir logistikai, sritims, kurios dėl ūkių klestėjimo susiduria su nuolatinėmis problemomis.

„Mes matome aiškių galimybių, kurios atsiveria dėl užsitęsusio nepakankamo investavimo laikotarpio“, – sakė įmonės vadovas.

„Cosan“ atsidūrė pačiame diskusijų centre, Brazilijai aktyvai raginant didinti investicijas į transportavimą traukiniais. Šalies prezidento Jairo Bolsonaro vyriausybė siekia padvigubinti šalies geležinkelio pajėgumus pagal koncesijos susitarimus, o tam prireiks apie 25 mlrd. realų kapitalo išlaidų per artimiausius kelerius metus.

Šių metų kovą „Cosan“ priklausanti „Rumo Sa“ laimėjo pirmąjį aukcioną užbaigti ir paleisti eksploatuoti 955 mylių (1 537 km ) geležinkelio linijų, kurios sujungtų uostų terminalus šiauriniame bei pietiniame regionuose. Tikimasi, kad geležinkelis taps centrine ašimi geležinkelio linijų, išsidriekusių per pagrindines pasėliais užsodintas valstijas, sistemoje.

Be to, „Rumo“ jau baigia atnaujinti koncesijos sutartis. Pagal šias sutartis planuojama daugiau nei dvigubai padidinti metinius „Malha Paulista“ geležinkelio, jungiančio didžiausią Brazilijos uostą su šalies žemės ūkio centrine dalimi, pajėgumus. „Rumo“ yra numačiusi 15 mlrd. realų kapitalo išlaidų iki 2023 metų, kartu svarstomos ir „keletas“ kitų investicinių galimybių, sakė M. Lutzas.

„Mes kalbame apie tokias milžiniškas investicijas, kokių dar neregėjo Brazilijos geležinkelio sektorius“, – sakė jis.

„Rumo“ rinkos vertė nuo 2016 metų šoktelėjo keturgubai iki maždaug 7 mlrd. JAV dolerių, – daugiausia lyginant su kitomis analogiškomis tarptautinėmis bendrovėmis. Geležinkelio operatorės vertė šiuo metu yra didesnė nei „Cosan SA“, kurios akcijos kotiruojamos San Paulo vertybinių popierių biržoje ir kuri kontroliuoja grupės energetikos verslus, o jos obligacijos prekiaujamos už kainą, viršijančią nominaliąją vertę. Abu padaliniai priklauso bendrovei „Cosan Ltd.“, kurios akcijos kotiruojamos Niujorko biržoje.

„Cosan“ valdo ir eksploatuoja „Raizen SA“, kartu su „Royal Dutch Shell Plc.“ įsteigusi bendrą įmonę.

„Raizen“ yra didžiausia pasaulyje cukranendrių perdirbėja ir antra pagal dydį Brazilijos kuro paskirstytoja. Cukraus ateities sandoriai Niujorko prekyboje dėl pasaulinio pertekliaus atpigo daugiau nei 60 proc. nuo 2011 metais pasiektų aukštumų.

„Rumo“ akcijų vertė pirmadienį San Paulo prekyboje nukrito 0,3 proc., iki 17,8 realo. „Cosan Sa“ akcijos atpigo 0,5 proc. iki 46,16 realo.

M. Lutzas neapsiriboja vien „Rumo“ galimybėmis, skatindamas investicijas į infrastruktūrą. „Raizen“ aukcione šiais metais Brazilijoje laimėjo koncesijos sutartį dėl aštuonių iš dvylikos kuro uostų terminalų, nes įmonė siekia padidinti savo pajėgumus šiauriniame šalies regione.

Tuo tarpu „Cosan“, kurios kontrolinį akcijų paketą valdo 69-erių metų Rubensas Ometto‘as, taip pat greičiausiai dar šiais metais dalyvaus derybose dėl planuojamo valstybinės naftos milžinės „Petroleo Brasileiro SA“ milijardų realų vertės perdirbimo įmonių pardavimo, sakė M. Lutzas. Nors perdirbimo verslas neatrodo pernelyg patrauklus bendrovei, galimi konkurso aktyvus siūlantys dalyviai gali galiausiai atsigręžti į „Raizen“ kaip į ilgalaikę kuro pirkėją.

„Kaip vienas iš pagrindinių kuro paskirstytojų, mes bet kokiu atveju figūruosime šioje istorijoje, – sakė M. Lutzas. – Nežinau, kaip visa tai išsirutulios: ar mes pirksime nedidelį akcijų paketą, ar sudarysime ilgalaikę sutartį dėl tiekimo ar pasieksime kokį kitokį komercinį sprendimą, – bet kokiu atveju, man teks įsigilinti į šį klausimą ir atidžiai stebėti padėtį“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Bitkoino išradėju pasiskelbęs vyras registruoja autorystės teises: nepatenkintas į ką pavirto jo kūrinys (4)

JAV autorių teisių tarnyba registravo pasiskelbusio bitkoino išradėjo Craigo Wrighto autorystės...

Viskas, ką reikėtų žinoti apie 2019 metų Europos Parlamento rinkimus (4)

Šią savaitę rinkėjai iš 28 Europos Sąjungos (ES) narių renka savo atstovus Europos Parlamente...

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje (38)

Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus...

Leonidas Bershidsky: šie rinkimai Lenkijai gali būti lemtingi (22)

Didžiojoje Europos Sąjungos dalyje šios savaitės Europos Parlamento rinkimai – mažai...

Japonų startuolis ieško finansavimo: popierių gamins iš akmens (12)

Gaminti popierių iš akmens nėra tik nauja idėja – tokia gamyba taupo vandenį, produktas yra...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente rinkimuose balsavęs Skvernelis: turiu savo planų; nuolat atnaujinama (830)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (31)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (131)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (29)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Vyrui sveikatos patikra dėl darbo pasirodė absurdiška: kam tai reikalinga?

Norint įsidarbinti Lietuvoje , susidūriau su tokiu reikalu, kad manęs darbdavys paprašė...

Savaitgalį girtas linksmybes keitė smurtas: darbo netrūko ir policijai, ir medikams (11)

Savaitgalį policijos pareigūnams ir medikams darbo netrūko. Policijos departamentas praneša, kad...

Adamkus: noriu padėkoti kandidatams Alma Adamkienė balsavo namuose (29)

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus padėkojo kandidatams į prezidentus už debatuose...

Artėjančios krizės pranašystės skatina nerimą: lietuviai vis labiau nuogąstauja galintys netekti darbo (4)

Kone 29 proc. dirbančių Lietuvos įmonėse baiminasi prarasti dabar turimą darbą, dar beveik 18...

Šimonytė yra nusimačiusi pirmuosius darbus, jei būtų išrinkta papildyta (389)

Sekmadienio rytą balsą prezidento rinkimuose atidavusi kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė...