aA
Pikti Rusijos prezidento Vladimiro Putino neigimai, kad Rusijos šnipai yra tiesiogiai susiję su pasikėsinimu nužudyti ir įsilaužimu į užsienio kompiuterinius tinklus, slepia akivaizdžiai juntamą nerimą po serijos kartais net juoką keliančių fiasko, kuriais pagarsėjo jo Rusijos karinė žvalgyba GRU.
Vladimiras Putinas
© Reuters / Scanpix

Nyderlandų, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų kaltinimai, kad keturi GRU agentai buvo sučiupti mėginant įsilaužti į Jungtinių Tautų (JT) organizacijos, tiriančios išpuolį prieš buvusį agentą Anglijoje, kompiuterines sistemas, gali paakstinti Vakarus taikyti tolesnes sankcijas prieš Rusiją.

Vienas apžvalgininkas per Rusijos paprastai griežtai kontroliuojamą valstybinę televiziją nepagailėjo kritikos „nekompetentingiems“ žvalgybos pareigūnams ir pareiškė: „Visas pasaulis iš mūsų juokiasi“.

Nors Vakarų valstybės dažnai apibūdina Rusiją „kaip stiprų ir nuožmų priešą, tai nėra taip nemalonu palyginti su tuo, kad atrodome komiškai“, per Kremliaus kontroliuojamą Rusijos televiziją „Rossija 1“ kalbėjo politikos konsultantas Dmitrijus Nekrasovas.

Dar prieš naujausias sensacijas, V. Putinas parodė susierzinimą dėl savo agentų veiksmų. Jis supeikė tariamus agentus, apkaltintus įvykdžius išpuolį Jungtinėje Karalystėje, po to, kai jo Užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) vadovas Sergejus Naryškinas, – kurio agentūra tradiciškai konkuruoja su GRU, – kandžiai pažymėjo, kad Rusija negalėjo būti susijusi su ta operacija, nes ji buvo atlikta taip neprofesionaliai.

Britų policija, pasinaudojusi informacija iš vaizdo kamerų, identifikavo du asmenis, keliavusius iš Londono į Solsberį, kur kovo mėnesį buvo pasikėsinta į buvusio dvigubo Rusijos agento Sergejaus Skripalio gyvybę.

Nyderlandų vyriausybė pareiškė, kad šių metų balandį užkirto Rusijos karinės žvalgybos tarnybos programišių bandymą įsilaužti į Cheminio ginklo draudimo organizaciją (OPCW) Hagoje.

JAV prokurorai pateikė kaltinimus septyniems Rusijos GRU žvalgybininkams dėl kibernetinių atakų ir sukčiavimo. Nyderlandai pranešė apie keturis išsiųstus Rusijos šnipus. Dar trys vyrai buvo apkaltinti liepą dėl įtariamų kibernetinių atakų per 2016 m. JAV rinkimus.

S. Skripalis, kurį V. Putinas išvadino „padugne“ ir „tėvynės išdaviku“, po pasikėsinimo išgyveno, kaip ir jo dukra Julija.

Liepą dar du asmenys nukentėjo nuo nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“. Vienai jų – Solsberio gyventojai 44-erių Dawn Sturgess – apsinuodijimas „Novičiok“, kuris buvo padirbtų „Nina Ricci“ kvepalų buteliuke, numesto netoliese išpuolio vietos, buvo mirtinas.

„Gal jie darbuojasi kokiai valymo tarnybai? – kalbėjo V. Putinas ketvirtadienį forume Maskvoje. – Kažkokie vyrukai atvyko į Angliją ir ėmė nuodyti benamius. Kažkokia nesąmonė.“

Rusija paneigė atsakomybę už išpuolį, o vyrai, kuriuos britų institucijos apkaltino įvykdžius operaciją su svetima tapatybe tvirtino Kremliaus finansuojamam TV kanalui RT, esą jie viso labo turistai.

Tačiau žurnalistinių tyrimų grupė „Bellingcat“ rugsėjį paskelbė nustačiusi, kad vienas iš vyrų iš tikrųjų yra apdovanojimų pelnęs GRU pulkininkas, – jam buvo skirtas aukščiausias šalies karinis apdovanojimas, Rusijos didvyrio medalis, kaip teigiama, už veiksmus separatistinio konflikto krečiamoje Rytų Ukrainoje.

„Putinas gerai supranta, kad buvo išduotas savo paties specialiųjų tarnybų, – sakė buvęs KGB generolas majoras Aleksejus Kondaurovas. – Daug ką byloja jo emocinės viešos reakcijos: jis sutrikęs, piktas ir sunerimęs“.

Kai kurie analitikai spėja, kad atsitiktinis GRU veiksmų demaskavimas rodo ne tiek Rusijos nekompetentingumą, kiek pasirengimą siųsti žinutę apie ryžtingą nusiteikimą veikti. Kitų analitikų nuomone, tai kaina, kurią Rusija sutinka sumokėti už agresyvią šnipinėjimo veiklos programą užsienyje.

GRU mėginimas įsilaužti į Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) Hagoje, tiriančios medžiagą, naudotą nuodijant buvusį dvigubą rusų agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą šių metų kovą Jungtinėje Karalystėje, būstinę didina spaudimą Jungtinėms Valstijoms ir Europos Sąjungos valstybėms įvesti daugiau sankcijų Rusijai.

Nevykusi operacija leido Nyderlandų žvalgybos tarnyboms prieiti prie įrodymų apie platesnio masto kibernetinį įsilaužimą. Agentai, ištyrę nešiojamąjį kompiuterį, priklausiusį vienam iš rusų, nustatė, kad jis naudojosi vieša belaidžio interneto (WiFi) prieiga Kvala Lumpūre, Malaizijoje ir Lozanoje, Šveicarijoje, per Tarptautinio olimpinio komiteto susitikimą dėl dopingo skandalo.

„Profesionalios žvalgybos tarnybos iš anksto pasirūpintų visiškai išvalyti nešiojamuosius kompiuterius, taip, kad juose liktų tik operacijai būtina informacija“, – sakė Markas Galeotti, Rusijos saugumo reikalų ekspertas, vyresnysis Tarptautinių santykių instituto Prahoje bendradarbis.

Nyderlandai pasinaudojo nešiojamojo kompiuterio duomenimis apkaltinti GRU nusitaikius į Malaizijos oro linijų virš Ukrainos skridusio lėktuvo katastrofos tyrimą.

Per minėtą katastrofą žuvo 298 žmonės. Kremlius paneigė bet kaip susijęs su katastrofa. Nyderlandų vadovaujama bendra tyrėjų grupė gegužę nustatė, kad į Kvalą Lumpūrą skridusį lėktuvą numušė žemė-oras tipo „Buk“ raketa, priklausiusi Rusijos kariuomenei.

Vis dėlto, nepaisant juntamo sutrikimo, nėra jokių ženklų, kad Rusija būtų pasiruošusi taisyti savo krizinius santykius su Vakarais ar stabdyti karinės žvalgybos agentų specialias operacijas užsienyje.

Be to, Kremliaus pozicijas stiprina stambaus masto ir sudėtingos kompiuterinio įsilaužimo operacijos, kuriomis jis mėgina didinti įtaką savo priešininkams.

„Nesitikėkite, kad GRU, kad Kremlius atsisakys dabartinio savo avantiūrizmo, – kalbėjo saugumo reikalų ekspertas M. Galeotti. – Šiuo metu kaina ir sąnaudos nėra labai didelės“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (37)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (345)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (52)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (3)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (139)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...

Pirkėjas pastebėjo išaugusią žaislo kainą: ar tai „Maximos“ triukas apgauti per akcijas?

Švenčių sezonas artėja ir vis daugiau lietuvių pradeda ieškoti dovanų, kurias galėtų įsigyti...

Nuolaidos, apie kurias garsiai nekalbama: kaip sutaupyti, keliaujant su vaikais

Gimus vaikams, kelionės dažnai tampa prabanga. Jei jau morališkai susitaikei, kad teks iškęsti...

Taiso neblaivių vairuotojų pamėgtą įstatymų spragą – pernai ja pasinaudojo ne vienas (21)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė įstatymo pataisų paketui,...

Ministrė Petrauskienė už uždarų durų sėdo prie derybų stalo su profesinėmis sąjungomis (34)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sukvietė profesinių sąjungų vadovus į...

Įsileidus Kremlių – tragedija: neįsivaizdavome, kad žmonės bus žudomi vidury baltos dienos (432)

Lygiai prieš penkerius metus prasidėjo Ukrainos Orumo revoliucija – Maidanas . „Tai buvo...