aA
Kovo 11-ąją minime vieną svarbiausių valstybinių švenčių – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Neatsiejama jos tradicija tapo nacionaliniai apdovanojimai „Lietuvos garbė“ – jau keturioliktą kartą apdovanojami paprasti šalies žmonės, atlikę nepaprastus žygdarbius. Ši data šalies didvyriams pagerbti parinkta neatsitiktinai – juk drąsių ir kilnių žmonių poelgiai yra tvirtos valstybės atrama bei pamatas.
"Lietuvos garbė" raudonojo kilimo svečiai
"Lietuvos garbė" raudonojo kilimo svečiai
© DELFI / Orestas Gurevičius

Dar prieš renginį televizija pranešime spaudai žadėjo įspūdingą reginį: širdis virpins ne tik jaudinančios herojų istorijos – šiemet jų septynios, bet ir mylimiausių šalies atlikėjų pasirodymai.

Į renginį atvyko politikai, verslininkai, TV žvaigždės, sportininkai bei dainininkai. Daug dėmesio sulaukė su žavia dama prieš fotografus pasirodęs Mindaugas Stasiulis su žavia kolege.

Apdovanojimuose pirmą kartą nuskambėjo lietuvių mylimo tenoro Merūno Vitulskio ir Jazzu duetas – jie atliko naują, dar niekur negrotą dainą, jaunosios kartos operos solistė Ieva Juozapaitytė sugiedojo„Tautišką giesmę“, kitokį skambesį įgavo „Raudoni vakarai“, atliekami grupės „Good Time Boys“, pasirodė ir scenos grandas Kastytis Kerbedis, Saulius Prūsaitis, Anturri su „Ąžuoliuko“ choru ir kitos žvaigždės.

Iškilmingą „Lietuvos garbės“ ceremoniją turėjo vesti ilgametis duetas: laidos „Prieš srovę“ vedėja Audrė Kudabienė bei atlikėjas Marijus Mikutavičius, tačiau šiam susirgus, jį scenoje pakeitė Mindaugas Stasiulis. Nedalyvavo Marijonas ir koncerte Panevėžyje, ten jį scenoje skubiai pakeitė S. Prūsaitis.

„Tai sava, šilta šventė“, – sako Audrė. Artėjant iškilmingajam renginiui A. Kudabienė atskleidžia, kad dabar kaip tik tas metas, kada ji „perkrato“ bei permąsto visus savo jausmus ir poelgius. „O kai jau sulaukiu, man patinka švęsti, pasakoti gražius dalykus ir džiaugtis, dalintis tuo jausmu su kitais“, – pasakoja ji. Esminis „Lietuvos garbės“ dėmuo – pasiaukojimas –, anot Audrės, tai akimirka, kada žmogus pamiršta save ir gyvena, dirba, rizikuoja dėl kito; tai – labai kuklių, tylių, bet labai gerų žmonių savybė. Apibūdinimų tokiems didvyriams vedėja nepristygsta: „Tai nuostabūs, be galo šilti žmonės, šalia kurių pabuvusi gaunu įkvėpimo didžiuotis mūsų valstybe. Jie yra Lietuva”.

Pastebėti paprastus žmones, darančius nepaprastus dalykus, yra nacionalinių apdovanojimų „Lietuvos garbė“ tikslas. Kalbėjimas apie žmones, kurie nė nesusimąstydami gelbėja, aukojasi, ištiesia pagalbos ranką, neša kartu ir socialinę-moralinę misiją.

Šventės svečiai ant raudonojo kilimo:

Apdovanoti „Lietuvos garbė 2019“ herojai: 7 įkvepiančios istorijos

Nors scenos žvaigždžių pasirodymai buvo išties įspūdingi, vis tik, visas dėmesys krypo į 7 ypatingus žmones – šių metų herojus.

Metų auksinė širdis: Audra Bastytė-Ignatavičė

Netikėtai liepos pabaigoje miręs žinomas šokėjas, Klaipėdos universiteto Lotynų Amerikos šokių ansamblio „Žuvėdra“ narys vos 31 metų sulaukęs Vilius Ignatavičius iškeliaudamas Amžinojo poilsio, kažkam dovanojo antrą gyvenimą. Jo žmona Audra Bastytė-Ignatavičė netekties ir didžiausio skausmo akimirką sutiko paaukoti mylimo vyro organus donorystei. Jauna moteris su ašaromis stebėjo, kaip specialiam konteineryje patalpinta mirusio vyro širdis, malūnsparniu išskraidinama jos transplantacijos laukiančiai nepažįstamajai. Audronė niekada nesužinos, kam buvo persodinti jos vyro organai. Žinoma tik tiek, kad visi jie sėkmingai prigijo ir išgelbėjo ne vieną gyvybę.

Metų pareiga: Eugenijus Peikštenis, Darius Indrišionis, Gintautas Vėlius ir Dalius Žygelis

Nuo pat nepriklausomybės atgavimo, Lietuvos mokslininkai suko galvas, kur galėtų būti paslėpti sovietų nužudyto legendinio Pietų Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai. Keturi Lietuvos istorikai padarė tai, kas ilgus metus atrodė neįmanoma – jie, pirmiausia, pasikliaudami nuojauta, o vėliau įdėję nepaprastai daug pastangų, negailėdami savęs, dirbo, kol surado ypatingo Lietuvai žmogaus palaikus ir taip įdėjo svarų indėlį, į mūsų šalies istorijos perrašymą. Praėjus mėnesiui po garbingo palaikų palaidojimo, Seimas pripažino Adolfą Ramanauską-Vanagą Lietuvos valstybės vadovu.

Metų gelbėtojai: Tadeušas Kežunas ir Česlav Voitkevič

Ši istorija dar kartą įrodo, kad gelbėtojas yra ne profesija, o žmogaus savybė. Išgelbėti žmogų gali bet kuris mūsų, bet toli gražu ne visi tai išdrįsta. Du drąsūs vyrai – Tadeušas ir Česlavas išgelbėjo dviejų mergaičių gyvybes. Ugniagesiai tvirtina, kad jei ne vyrų narsus poelgis, mergaitės pagalbos nebūtų spėjusios sulaukti – apie 1920-uosius metus statytas medinis namas žaibiškai sudegė.


Nelaimė Poškonių seniūnijos Paginių kaime įvyko balandžio 14 dieną – namie buvusios mažametės sesutės žiūrėjo televizorių, kai suprato, kad kilo gaisras, koridorius jau liepsnojo. Iš medinio namo besiveržiančius dūmus pastebėję Tadeuš ir Česlav iš karto suprato, jog delsti negalima nė sekundės. „Kai atlėkėme, įėjimas jau liepsnojo. Teko daužti langą ir taip patekti pas smarkiai išsigandusias bei klykiančias mergaites. Aš dar paklausiau, ar daugiau nieko nėra viduje“, – siaubingą įvykį prisiminė Tadeušas Kežunas.


„Ugnis plito žaibiškai. Kai tik ištraukėme mergaites ir nunešėme į saugią vietą, sprogo dujų balionas. Tada jau viską apėmė liepsnos. Ten nebuvo laiko, kada net išsigąsti. Po to kažkas sakė, jog sprogo dar vienas balionas...“, – apie tragiškai galėjusį pasibaigti gaisrą pasakojo Česlav Voitkevič.

Metų vaikas: Jonas Vozbutas

Neeilinio talento trylikametis akordeonistas Jonas Vozbutas garsina mūsų šalį toli už jos ribų. Mokytis groti padėjo būdamas septynerių. Grodamas šeštus metus, Jonas jau yra 27 tarptautinių ir 7 respublikinių konkursų laureatas ir prizininkas solo bei ansamblių kategorijose. Jis groja sudėtingiausius ir aukščiausios kategorijos kūrinius varžydamasis su gerokai vyresniais ir labiau patyrusiais pasaulio atlikėjais.

Dalyvavo tarptautiniuose konkursuose įvairiose pasaulio šalyse: Lenkijoje, Čekijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Slovakijoje, Austrijoje, Latvijoje, Estijoje, Portugalijoje, Vokietijoje, Kanadoje. Šiuo metu Jonas mokosi Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje pas akordeono mokytoją – ekspertę Marytę Markevičienę. Groja solo, ansamblyje ir akordeonų orkestre. Taip pat tobulina savo meistriškumą pas akordeono dėstytoją Frederic Deshamps Paryžiaus konservatorijoje. Apdovanojimą Jonui įteikė prekybos tinklo „Maxima“ vadovė Kristina Meidė.

Metų poelgis: Mindaugas Ruočkus ir Justina Gervytė

Tik jaunų, šaunių žmonių – Mindaugo ir Justinos – dėka Marija Sabaliauskienė šiandien džiaugiasi gyvenimu, jei ne šie jaunuoliai – šiandien Marijos nebebūtų gyvųjų tarpe. Viename Kauno prekybos centre buvęs devyniolikmetis Mindaugas pastebėjo besibūriuojančių žmonių minią. Priėjęs pamatė ant žemės gulinčia senjorą. Pamanė, kad ji tiesiog nualpus. Bet perklausęs aplinkinių, ar greitoji važiuoja, sužinojo, kad senyva moteris nekvėpuoja, nečiuopiamas pulsas. Jis puolė daryti širdies masažą. Keistą sambrūzdį pastebėjo tuo metu prekybos centre buvusi ir 23 m. Justina. Kuri pribėgusi prie širdies masažą darančio Mindaugo pasisiūlė padėti.

Taip pakaitomis jaunuoliai gaivino moterį, kol atvyko medikai. Pasak gydytojų, jaunuoliai padarė labai didelį darbą – nepaisant, to, kad širdis neplakė, bet dėl daromo širdies masažo, kraujas buvo varinėjamas ir aprūpino smegenis deguonimi. Kitu atveju klinikinė mirtis būtų pasibaigusi biologine ir net atvykusi greitoji niekuo nebebūtų padėjusi. „Yra neapsakomas jausmas, kai sužinai, kad išgelbėjai gyvybę. Ir šiaip, niekada gyvenime nepraeidavau pro blogai besijaučiančius, ar be sąmonės esančius žmones. Visuomet paklausdavau, ar pagalbos nereikia, jeigu būdavo be sąmonės – kviesdavau greitąją“, – pasakojo Mindaugas. Po šio įvykio Justina vis dar yra apimta teigiamų emocijų. „Nors ir nemanau, kad atlikau žygdarbį, nes visi taip sako, bet tikrai yra nerealus jausmas žinoti, kad prisidėjau prie gyvybės išgelbėjimo“, – sakė Justina.

Metų iniciatyva: Paulius Skruibis

Neretai girdime: dingo jaunas žmogus, išėjo iš namų ir negrįžo... Širdį veriantis tėvų kreipimasis į žmones, galbūt kažką mačiusius ar žinančius... Sujudimas žiniasklaidoje, policijos pareigūnų darbas... O kaip skauda, kai jauni žmonės, kuriems, regis, gyvenimas dar tik prasideda, randami, užvertę gyvenimo lapą... Ir tuomet kyla klausimas: kodėl? Tuomet galvojame, ką AŠ galėjau padaryti, kad taip nenutiktų? O ką MES galėjome padaryti, kad taip nenutiktų? Tačiau yra žmonių, kurie nenuilsdami dirba, paaukoję kiekvieną savo dieną, naktį, sekundę, akimirką – laiką, svarbų išsaugoti žmogaus gyvybei, tai – „Jaunimo linijos“ savanoriai. „Jaunimo linija“ – pirmoji savanoriška emocinės paramos telefonu ir internetu tarnyba Lietuvoje, kasmet padedanti tūkstančiams į neviltį puolusių jaunuolių. Apdovanojimą „Jaunimo linijos“ valdybos pirmininkui Pauliui Skruibiui įteikė TV3 generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė.

Metų kaimynai: Daiva ir Vilmis Pikūnai

Panevėžiečių šeimą Daivą ir Vilmį Pikūnus, Panevėžyje, kaip ir rajone žino daug kas, o ypač nepasiturinčiai gyvenančios šeimos, auginančios vaikus. Geradariais jau 3 metus savo iniciatyva renka labdarą vaikams. Labdaringa veikla verda kasdien – 7 dienas per savaitę. Jie skersai išilgai išmaišė Lietuvą, rinkdami vaikams būtinus daiktus: rūbelius, žaislus, sauskelnes, baldus, buitinę techniką. Pagalbos prašančiųjų nemažai. Daiva patikino, kad neatsako nei vienam. „Nors pagrindine renkame labdarą vaikams, bet jeigu paprašo suaugusieji, irgi padedam. Kažkaip negaliu žiūrėti į tas liūdnas, prašančias akis kieno jos būtų – vaiko, ar suaugusio“, – sako Daiva. Jos vyras prasitaria, jog jam ši veikla į kraują įaugo: „Neįsivaizduoju kasdienybės be šios veiklos“, – sako Vilmis.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
3.3333

Vieno dalyko gyvenime besigailintis Oskaras Koršunovas apie savo meilės istorijas: niekada moterims nekėliau jokių reikalavimų (2)

Visą lapkričio mėnesį dvidešimtmetį minintys „Žmonės“ šventiniuose žurnalo viršeliuose...

Virtualiame kalėdiniame vakarėlyje žinomos moterys dalijosi šventinio stalo receptais ir kvapų istorijomis (5)

Žinomos moterys ir influencerės jau įsileido į savo namus kvapnią žiemos švenčių nuotaiką....

Linas Adomaitis su žmona Irma laukiasi antrosios atžalos (36)

Linas Adomaitis su žmona Irma laukiasi antrosios atžalos. Apie tai vyras paskelbė socialiniame...

Inga Stumbrienė nustebino rudenišku įvaizdžiu ir papasakojo apie grožio rutiną karantino metu: į grožio salonus einu labai retai (91)

Dažnai skirtingais įvaizdžiais ir išskirtinėmis fotosesijomis stebinanti verslininkė Inga...

Plius dydžio modelis Paulina Vilniaus širdyje atidarė grožio studiją, įrengtą savo rankomis: pasidalino pokyčių nuotraukomis (44)

Realybės šou „ Dydžio evoliucija “ nugalėtoja Paulina Galkontaitė šiuo metu daug...

Top naujienos

Vyriausybė karantiną pratęsia iki gruodžio 17 dienos keičiamos kai kurios karantino taisyklės (38)

Vyriausybė trečiadienį apsisprendė karantiną visoje Lietuvoje pratęsti iki pat gruodžio 17...

Ant kilimėlio pas Nausėdą – pirmoji kandidatė į ministrus: svarstyti vaiko pinigų ir pensijų indeksavimo klausimai (224)

Paskyręs Ingridą Šimonytę premjere prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo susitikimus su...

Vyriausybė nusprendė, pagal ką bus dalinama parama verslui

Vyriausybė trečiadienį pritarė pagalbos priemonių verslui atrankos kriterijų pakeitimams,...

Verygos atsakas valdantiesiems: situacija nejuokinga, prašome nesusireikšminti (500)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad situacija Seime jau yra...

Bliūkšta pagrindinė Švedijos teorija apie koronavirusą? (201)

Beveik nėra duomenų, kad kolektyvinis imunitetas („herd immunity“ – angl.) padėtų Švedijai...

Lietuvoje galėtų atsirasti nauja universali pagalbos priemonė verslui (38)

Dėl Covid-19 protrūkio veiklą sustabdžiusios arba apribojusios įmonės Lietuvoje galėtų...

Kelionių agentūros vadovė atsakė, kodėl žmonėms iki šiol negrąžinami pinigai už neįvykusias keliones nuomonė (51)

Girdėtas klausimas, tiesa? Tam, kad būtų lengviau suprasti visą kelionių pardavimo-pirkimo...

Alytaus rajone užsiliepsnojo vilkikas su dujų cisterna: baiminamasi sprogimo (2)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Alytaus r. sav., Punios sen., Panemuninkėlių k., dega...

Liudas Dapkus. Kaip rusai išpranašavo Amerikos subyrėjimą (81)

Pilietinis karas Amerikoje. Tam tikros pakraipos leidiniuose ir forumuose ši tema pastaruoju metu...

Emigrantę bandęs suvystyti sukčius liko ant ledo: perspėja kitas moteris (15)

Noriu papasakoti gražią meilės istoriją patiklioms Lietuvos moterims. Internetinės pažintys...

|Maža didelių žinių kaina