Klaipėdos paplūdimius prižiūrinčios biudžetinės įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai“ darbuotojams, pakliuvusiems tarp dviejų ugnių, šita problema žinoma, bet jos išspręsti jie negali, nes tai ne jų kompetencija.

„Klaipėdos mieste nutiestas takas (promenada) kopose palei jūrą nuo Melnragės iki Girulių. Šią vasarą sustatyti ženklai einant taku (ne paplūdimyje) keliose vietose, kad tai moterų paplūdimys. Einant taku su vyru jis yra iškeikiamas, jam užstojamas kelias, neleidžiama toliau eiti, agresyvios moteriškės grasina, kad iškvies policiją, apmėto smėliu.

Ar šituo taku gali eiti tik moteriškos lyties asmenys? O ką daryti vyrams? Užsieniečiai išvis sutrikę. Einant šeimoms su vaikais šie stipriai išgąsdinami, kai puola svetimos nuogos moterys. Kyla klausimas – ar tai ne diskriminacija, jeigu moterys nuo Melnragės iki Girulių gali visą taką pereiti, o vyrai dviejose vietose (kur yra moterų paplūdimys), švelniai tariant, nepageidaujami ir jiems užblokuojamas kelias?“ – piktinasi moteris (pavardė redakcijai žinoma).

Tarp dviejų ugnių

Viena tako per kopas dalis buvo įrengta jau pernai, o kita – šiemet. Dabar nuo Pirmosios Melnragės iki Girulių, iki pat naujo žvejų valčių slipo, yra ištisinis takas per kopas. Jį, gavę lėšų iš gamtosauginių fondų, įrengė „Klaipėdos paplūdimiai“.

„Mes gauname lėšų takams prižiūrėti, rekonstruoti, atstatyti. O šitas yra naujai įrengtas. Buvome sustatę įspėjamuosius ženklus, kad čia yra moterų paplūdimis, o toliau – nudistų. Bet miesto Tarybos nariai pageidavo, kad tokie ženklai nebūtų statomi, nes tas takas turi būti prieinamas visiems.

Mes papuolėme tarp dviejų ugnių: vieni prašo pažymėti, kiti – atvirkščiai – nežymėti. Vyrai suprato, kad tas ženklas reiškia, jog draudžiama eiti, vadinasi, yra pažeidžiamos jų teisės. Moterys įsivaizdavo, kad tas ženklas yra joms kaip garantas.

Šita situacija, ko gero, reikalauja laiko, kad moterys įsisąmonintų, jog čia yra bendra teritorija, kad tuo taku, einančiu ir ties bendruoju, ir ties nudistų, ir ties moterų paplūdimiais, gali eiti visi„, – „Vakarų ekspresui„ sakė laikinai einantis „Klaipėdos paplūdimių“ direktoriaus pareigas direktoriaus pavaduotojas Alvydas Girdvainis.

Moterys savinasi ir kopas

Paklaustas, ar įmanoma ką nors dabar pakeisti esant tokiai situacijai, A. Girdvainis atsakė: „Nežinau, nuo kurių laikų moterys įsivaizduoja, kad paplūdimys yra ir kopos, ir prieškopės, ir teritorija iki kopų. Bet iš tikrųjų taip nėra. Teisiniu požiūriu kopose paplūdimio nėra, jis yra tik prieš kopas. Paplūdimių ribos yra įteisintos, sustatyti riboženkliai.

Jokia paslaptis, kad moterys, kurios nuogos deginasi Melnragėje moterų pliaže, jeigu oras atšąla, sulenda į kopas ir ten priiminėja saulės procedūras. Pagal senas tradicijas jos narsiai gina savo teritoriją ir, pasak A. Girdvainio, įsivaizduoja, kad tai vos ne privati jų valda. Taigi jos savinasi teritoriją ir kopose.

Kitas dalykas, kai atsirado tas takas per kopas, moterys moterų pliaže pasijuto atsidūrusios tarsi prie autostrados – nuo to tako visas moterų paplūdimys kaip ant delno.

Kontroliuoti moterų elgesio nepajėgūs

„Mes nesame pajėgūs kontroliuoti moterų elgesį, be to, tai ir ne mūsų funkcija. Jeigu mes budėsime kopose, gelbėtojai neatliks savo funkcijų, jeigu kas nors skęs, žmonės bus labiau pasipiktinę“, – aiškino „Klaipėdos paplūdimių“ atstovas.

Paklaustas, o ką reikia daryti, jeigu moterys užpuolą vyrą – kviesti policiją, A. Girdvainis pajuokavo, kad tikrai ne gelbėtojus.

„Mes neturime nei įgaliojimų ką nors keisti, nei ką nors daryti, nei kokių nors įrankių tam. Ne mes nustatome paplūdimių ribas, ne mes atsakome už viešosios tvarkos pažeidimus, mes tik esame švaros, tvarkos tame take prižiūrėtojai. Mūsų darbuotojai ateina anksti rytais, kad viskas būtų sutvarkyta iki paplūdimių atidarymo“, – teigė laikinai einantis „Klaipėdos paplūdimių“ vadovo pareigas A. Girdvainis.