Renkantis studijų programas neretai atsižvelgiama ir į ateities perspektyvas, baigus vieną ar kitą specialybę. Kaip ir daugelyje įvairių sričių, aukštajame moksle taip pat yra mados, t. y. studijų programos, kurias rinktis – madinga. Pastarosios kasmet pritraukia šimtus stojančiųjų. Taip pat ir tokios, kurios apima aktualijas, vykstančias šiandieniniame pasaulyje. Pastaraisiais metais itin populiarėja komunikacijos, informacinių technologijų mokslai bei jų teikiami privalumai. Viena iš sričių, kurioje jais naudojamasi yra finansai.
Algita Miečinskienė (Simo Bernoto nuotr.)
Algita Miečinskienė (Simo Bernoto nuotr.)

Ką veikia finansų inžinieriai?

Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Finansų inžinerijos katedros docentės dr. Nijolės Maknickienės, finansų valdymas laikui bėgant sparčiai kinta, nes atsiranda naujų technologijų, o senieji veiklos būdai pasensta.

„Tradicinė darbo jėga keičiasi. Darbuotojai nebepririšami prie fizinio biuro, todėl keičiasi ne tik darbo laiko, bet ir produktyvumo apskaita. Dėmesys auga ir finansinių duomenų saugumui, nes įmonės ir klientai dalijasi konfidencialiais finansiniais duomenimis, todėl net ir nedidelis saugumo pažeidimas gali sukelti tapatybės vagystę“, – dėmesį atkreipia docentė.

Ji taip pat pabrėžia, kad gilus finansinių procesų išmanymas, mokslu grįstos žinios leidžia finansų specialistams pasiūlyti tikslesnes įžvalgas ir suteikti savo klientams vertingų patarimų, sėkmingai konkuruojant su internetiniais savamoksliais finansų žinovais.

Finansinės apskaitos skyriai įmonėse sėkmingai automatizuoja savo procesus, kad sutaupytų laiko ir pinigų. Naudojant dirbtinį intelektą padidėja skaičiavimų bei prognozių tikslumas, sumažėja klaidų ir darbo krūvis, nustatomi nesąžiningi sandoriai. Blokų grandinės technologija (angl. Blockchain) jau dabar keičia apskaitos sektorių, mažindama sąskaitų derinimo ir priežiūros išlaidas. Tai taip pat užtikrina reikiamą nuosavybės ir turto istorijos tikslumą. Įvertindami riziką, finansų specialistai gali pasiekti, kad blokų grandinė sumažintų trečiųjų šalių tarpininkų poreikį, tokių, kaip bankai ir auditoriai, taip sutaupant organizacijai laiko ir pinigų.

„Analizuodami didžiulius duomenų rinkinius, finansų specialistai gali analizuoti rizikos lygius, kad galėtų numatyti būsimas pasekmes organizacijos finansams ir akimirksniu sudaryti planus. Debesų kompiuterija pagrįsti sprendimai taip pat leidžia lengvai bendrinti duomenis ir bendradarbiauti su kitais. Tai užtikrina, kad visus komandos finansininkus akimirksniu pasieks apskaitos duomenys ir bus taupomas brangus laikas“, – sako N. Maknickienė.

Finansų specialisto darbas nebėra vien tik finansinių ataskaitų rengimas ir mokesčių deklaracijos, nes vis daugiau operacijų – automatizuotos. Pasauliui tampant sudėtingesniam, finansų inžinerija suteikia specialistui tvirtus profesinius pagrindus. Šios srities specialistų, kurie be bazinių bei naujų finansų žinių turi ir stiprius inžinerinius pagrindus – projektinį mąstymą, gebėjimą naudotis kompiuterinėmis programomis, turinčius programavimo pagrindus – paklausa tik augs.

Kiek uždirba finansų specialistai?

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2022 m. I ketvirtį Finansinės veiklos ir draudimo sektoriuje vidutinis darbo užmokestis atskaičiavus mokesčius buvo 1864 eur, t. y. antras iš visų ekonominės veiklos rūšių. Lyginant su visų veiklos rūšių vidutiniu darbo užmokesčiu – apie 80 proc. didesnis. Per metus darbo užmokestis Finansinės veiklos ir draudimo sektoriuje išaugo apie 20 proc. lyginant su visų veiklos rūšių vidutiniu darbo užmokesčiu.

Finansų inžinerijos studijas baigusių tyrimo duomenimis, apie 40 proc. absolventų nurodė, kad jų darbo užmokestis atskaičiavus mokesčius patenka į 1100-1500 eur rėžį. Net 23 proc. magistrantūros studijų absolventų nurodė, kad jų darbo užmokestis atskaičiavus mokesčius yra 2000-2500 eur.

Galimybės darbo rinkoje

Finansų inžinerijos studijų programos vadovė doc. dr. Algita Miečinskienė pabrėžia, kad iš įmonių nuolat gauna darbo ir praktikos vietų pasiūlymų studentams: ieškomi finansininkai, finansų analitikai, sutelktinių platformų vystytojai, investavimo sprendimus išmanantys jaunuoliai.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad atlikus Finansų inžinerijos absolventų apklausą buvo nustatyta, kad visi tyrime dalyvavę absolventai dirba, o iš jų net 89 proc. dirba pagal specialybę. Visi norintys darbą randa dar bakalauro studijų metais.

„Kalbant apie magistrantūros studijas, tai visi studentai studijuodami dirba pilnu etatu – VILNIUS TECH Verslo vadybos fakultete magistrantams paskaitos vyksta vakarais, o tai leidžia puikiai derinti studijas su darbu“, – sako A. Miečinskienė.

Kur dirba VILNIUS TECH absolventai?

Maždaug pusė studentų, baigusių finansų inžinerijos studijas, dirba apskaitos, finansų analitikos ir bankininkystės srityse, o magistrantūros studijų studentų darbo sričių įvairovė didesnė – FinTech, finansų analitika, investavimas, draudimas ir kt.

Auga ir užimtų darbo vietų šiame sektoriuje skaičius – per metus jis išaugo apie 4,5 proc. Per 2020 m. šis augimas buvo apie 3 proc. Taigi, remiantis 2022 m. I ketvirčio duomenimis, Finansinės veiklos ir draudimo sektoriuje buvo užimtos 19 890 darbo vietos. Tiek užimtų, tiek ir laisvų darbo vietų sektoriuje didėjimą lemia tai, kad Lietuvoje kuriasi vis daugiau finansines paslaugas teikiančių įmonių.

Šiuo metu vyksta Bendrasis priėmimas į bakalauro ir vientisąsias studijas, kurio metu registruojami prašymai, laikomi stojamieji egzaminai ir kt.

Daugiau informacijos apie galimybes studijuoti VILNIUS TECH galima rasti čia.

Daugiau informacijos apie Finansų inžinerijos bei kitas Verslo vadybos fakultete siūlomas studijų programas stojantiesiems galima rasti čia.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Skaitmeninė ekonomika – nauja studijų programa, kurios specialistų trūkumas jaučiamas jau šiandien

Apie skaitmenizacijos svarbą kalbama nuolatos, mat tai – nebeatsiejama šiuolaikinio gyvenimo dalis...

Įkvepiantis pavyzdys: per finansų krizę priimtas sprendimas studijuoti Mantę atvedė į „Google“

Daugybei ekspertų vis drąsiau kalbant apie recesiją ir galimą finansų krizę, į procesus rinkose...

KSU Mados industrijų studentas Erikas: atsiveriantis kūrybinis potencialas atneša džiuginančių pripažinimų

„Esu meno pasaulio žmogus, tačiau tai nereiškia, kad studijų krypties pasirinkimas man buvo...

SMK – lyderiaujanti privati aukštoji mokykla: augantis studentų skaičius ir populiarios studijų programos

Artėjant mokslo metams, ryškėja būsimų studentų pasirinkimai, patraukliausių studijų programų...

Kolpingo kolegija – vieta, kurioje puoselėjamos bei ugdomos ir žmogiškosios vertybės

Domitės, kur studijuoti? Tuomet į galimų pasirinkimų sąrašą būtina įtraukti prieš ketvirtį...

Top naujienos

Laukia pokyčiai: svarstoma griežtinti techninę apžiūrą, planuoja gatvėse tikrinti senus automobilius (16)

Aplinkos ministerija ryžtingai nusiteikusi per 5 metus iš gatvių išimti senus, taršius...

Naujame Kauno viešbutyje išskirtinė paslauga: susidomėjo net turtuoliai iš Kanados

Nakčiai galima užsisakyti visą viešbutį, tik sau ir savo draugams – tai išskirtinė naujo...

Iš Erdogano – naujas perspėjimas JT vadovas: bet koks Zaporižios AE apgadinimas būtų savižudybė (5)

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį pareiškė Turkijos paramą Ukrainai ir...

Maksvytis turėjo ir gerą, ir prastesnę žinią: keičiasi rinktinės puolėjų situacija pergalinga Brazdeikio ataka – improvizacija

Mindaugo Kuzminsko ir Eigirdo Žukausko keliai Lietuvos rinktinės atsarginių suolo gale...

Kraupi avarija Vilniuje: motociklininkas užmušė į kelią išėjusį pėsčiąjį, vairuotojo būklė sunki susidarė spūstis, pildoma

Ketvirtadienį 22.23 val. Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgyba: Rusija nurodė Zaporižios AE darbuotojams nedirbti baiminamasi, kad Rusijos pajėgos planuoja įvykdyti teroristinį išpuolį (5)

Ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos galingai atakavo Charkivą – smogta bendrabučiui, kurio...

Vartininko ir fortūnos Bulgarijoje gelbėtas „Žalgiris“ Vilniuje turės naikinti minimalų deficitą

Ketvirtadienį Vilniaus „Žalgiris“ pradėjo kovą dėl vietos Europos lygos grupių etape:...

Romoje save nustebinusi Meilutytė drąsiai žvelgia į ateitį: noriu tęsti tai, ką darau

Lietuvos plaukimo rinktinė ketvirtadienį vakare grįžo iš sėkmingiausio Europos čempionato nuo...