Dantų būklė ir estetika, graži šypsena – tai, ką suprantame kaip savo įvaizdžio dalį. Dažnai tai yra ženklas ir apie mūsų burnos sveikatą. Galime pasidžiaugti – šiuolaikinės technologijos siūlo įvairių galimybių atkurti problemiškus dantis. Deja, siekiant greitesnio rezultato, kartais per mažai skiriame dėmesio, kaip pasirinkimas paveiks mūsų dantų sveikatą arba kasdienę rutiną. Viena iš galimybių – dantų atkūrimas laminatėmis – vis dar ne toks populiarus sprendimas, tačiau kaip tik jis galėtų būti sveikiausias dantims ir patogiausias, vėliau rūpinantis dantų higiena bei jų priežiūra.
Laminatės: ne tik šypsenos grožiui, bet ir dantų sveikatai
© Organizatorių nuotr.

Ne tik gražiau, bet ir sveikiau

„Laminatės pirmiausia suprantamos kaip pasirinkimas, kuriuo siekiama geresnio estetinio vaizdo, arba grožio. Vis dėlto ne visada tai turėtų būti pagrindinis motyvas. Iš esmės laminatės yra realus, o neretai ir optimaliausias sveikatos sprendimas. Kitaip sakant, mikroportezavimas laminate dančiui – sveikiau, nei jį estetiškai plombuoti“, – sako grožio ir odontologijos klinikos GOK gydytoja odontologė Judita Karužienė.

Pasak gydytojos, būtų gana sudėtinga lygiavertiškai įvertinti danties laminatės ir jo estetinio plombavimo privalumus, nes visi sveikatos ir estetikos pranašumai yra laminatės pusėje. Vienintelis šio pažangaus dantų atstatymo būdo apribojimas, kad šią technologiją galima pritaikyti ne visiems dantims, o tik 6–10 priekinių viršutinių ir tiek pat apatinių dantų. Kita vertus, būtent jie ir yra svarbiausi estetiškai šypsenai atkurti ir ją puoselėti.

„Pirmiausia, laminatė yra gaminama iš porceliano. Ši medžiaga nekeičia spalvos, nesitraukia, netrupa, ji ilgiau nekelia jokių didesnių bėdų, ją lengviau prižiūrėti. Jau nekalbant apie tai, kad laminatė nepraranda blizgesio ir yra žymiai estetiškesnė nei plomba. Be to, laminatė labiau tausoja dantį, nes ši technologija nereikalauja didelio danties šlifavimo. Svarbu, žinoma, nepamiršti, kad laminatės fizinės savybės labai panašios į danties, tad ji nėra visiškai atspari fiziniam poveikiui: traumuojama gali aptrupėti, įskilti“, – pasakoja gydytoja odontologė.

Pacientų norai ne visada palankūs dantų sveikatai

Odontologai kartais susiduria su įvairiais pacientų pageidavimais, kurie ne visada atitinka pačius geriausius dantų gydymo planus ar išeitis. Pasak J. Karužienės, tenka išgirsti ir labai keistų norų. Pavyzdžiui, prašoma išrauti visus dantis ir vietoje jų sudėti implantus.

Laminatės: ne tik šypsenos grožiui, bet ir dantų sveikatai
© Organizatorių nuotr.

„Dažniausiai pacientai galvoja apie greitą estetinį efektą, o ne apie sveikatą, kurią palaikyti galima įvairiais alternatyviais bei kompleksiniais būdais. Neretai žmonės puoselėja iliuziją, kad estetinį rezultatą, arba vadinamąją holivudinę šypseną, jiems padės pasiekti dantų balinimas. Deja, yra tam tikra riba, iki kurios galima balinti dantis, daugelio dantys nėra vienodos spalvos, ne visų emalis pasiduoda balinimui, todėl norimo efekto sulaukti nepavyksta. Tenka rinktis estetinį plombavimą arba laminates“, – aiškina specialistė.

Gydytojos odontologės patirtis rodo, kad labai daug žmonių žino apie estetinį plombavimą, tačiau kur kas mažiau žino apie laminates ir dėl to jie tikrai nemažai praranda. Kartais laikomasi klaidingo įsitikinimo, kad dėl laminatės danties neteks tiek pat daug, kaip ir protezavimo atveju. Tačiau tiesa ta, kad pasirinkus danties atstatymą laminate, šlifuoti dantį, reikia labai minimaliai, o kai kada išvis neprireikia.

Pavėlavus galimybės gerokai pablogėja

Laminačių technologijos subtilybes J. Karužienė savo pacientams stengiasi išaiškinti laiku, nes kitu atveju tai gali būti pavėluotas ir nebe toks efektyvus sprendimas.

„Pacientai labai dažnai prašo estetiškai plombuotą dantį atstatyti laminate. Deja, tokiais atvejais susiduriama su negrįžtamu praradimu. Kai laminatė pritaikoma estetiniu plombavimu neatstatinėtam dančiui, tai jis atkuriamas vadinamąja tikrąja laminate – plona, estetiška, išsaugant daug danties. Jei pacientas ateina po estetinio plombavimo, praktiškai to padaryti nebeišeina. Kartais dantis po plomba būna net ir pagedęs, ko praktiškai nepasitaiko po laminate. Tenka valyti išgedusią vietą, danties dar labiau sumažėja, ir tada daromas dalinis vainikėlis“, – pasakoja gydytoja odontologė.

Viena priežasčių, kodėl žmonės staiga tampa nebepatenkinti estetiniu plombavimu ir užsinori laminačių – sudėtinga dantų priežiūra. Tokias plombas reikia poliruoti, koreguoti, dažnai atlikti profesionalias burnos higienos procedūras.

Laminatės: ne tik šypsenos grožiui, bet ir dantų sveikatai
© Organizatorių nuotr.

Žmogus, turintis estetiškai plombuotų dantų, netenka dalies laisvių. Kartais pacientas netgi atsisako dažančių maisto produktų, pavyzdžiui, ima vengti kavos, raudonojo vyno ar kietesnio maisto, kad plomba nelūžtų. Kai pacientai linkę griežti dantimis, jų dantų plombos irgi trupa. Be to, estetinės plombos dažniai suformuojamos storesnės nei pacientų dantys, todėl dantys vizualiai išplatinami ir labiau išstumiami į priekį. Kartais tai net trukdo užsičiaupti, nepatogu lūpai.

Prižiūrėti nėra sudėtinga

J. Karužienė įvardija dar vieną didelį laminačių privalumą – jomis atkurti dantys dėvisi kaip ir nuosavi, tad negadina kitų dantų. Neprireikia bijoti kietesnio ar turinčio dažančių medžiagų maisto. Papildomas pliusas – ant labai slidaus laminatės paviršiaus nesikaupia apnašos. Skirtingai nei estetiškai plombuotų dantų atveju – apnašos ant jų kaupiasi labiau nei aplink tikrus dantis. Be to, plomba – minkšta medžiaga, todėl greičiau dyla ir praranda savo paviršiaus reljefą, atsiranda įtrūkimų – dėl jų dantys gali pradėti gesti.

„Laminatės, kaip dantų atstatymo technologija, naudojamos seniai. Kita vertus, danties atstatymas laminate apie 2–3 kartus brangesnis nei taikant estetinį plombavimą. Procesas irgi ilgesnis, nes jame dalyvauja dantų technikas, prireikia laboratorijos paslaugų. Sprendimą galėtų lemti žvilgsnis į ilgalaikę perspektyvą“, – pastebi gydytoja odontologė.

Norinčius pasitarti dėl laminačių taikymo atstatant dantis ar kitų alternatyvų kviečiame registruotis GOK klinikoje internetu https://gok.lt/registracija arba telefonu +370 650 69 100.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
4.2941

Startuoja pirmasis šalyje Nacionalinis IT iššūkis: įgyti programavimo žinių kvies visos Lietuvos moksleivius ir mokytojus

Šią savaitę visoje Lietuvoje startuoja kadenciją baigusios Lietuvos Respublikos Prezidentės...

Nuolatinio tobulėjimo filosofija: kaip „Alter Domus“ iš užsienio į Lietuvą grąžino ne vieną talentą

„Alter Domus“ – finansinių paslaugų organizacijų, investuojančių į alternatyvų turtą,...

Naujos kartos klausymosi patirtis: išmaniosios ausinės „Huawei FreeBuds 5i“

Ilgi žiemos vakarai – puikus metas pailsėti ir skirti laiko sau. Atsipūsti po darbo biure,...

„Lidl Lietuva“ priėmė naują politiką: dar labiau skatins sąmoningą mitybą

Siekdama geresnės planetos ir žmonių sveikatos, „ Lidl Lietuva“ šių metų pradžioje...

Julija Okruško: lietuvė pasaulį pavergė neeiliniu, tačiau pernelyg trumpai džiuginusiu talentu

Prestižinių Holivudo muzikos ir medijos apdovanojimų laureatė, koncertų su pasaulinio lygio...

Top naujienos

Toliau narsto galimą informacijos nutekėjimą Bartoševičiui: vienas generalinės prokurorės veiksmas – labai keistas (14)

Seimo opozicija toliau renka parašus ir dar šią savaitę žada neeilinę Seimo sesiją dėl galimai...

Sąskaita už laiptinės elektrą išgąsdino ne juokais – tokių kainų nėra buvę (7)

Didelė elektros sąskaita gali pasiekti gyventojus ne vien už suvartojimą bute, bet ir už bendrų...

Penktą nesėkmę iš eilės sugėręs Maksvytis: nenoriu savęs teisinti, „Vilkai“ buvo stipresni (2)

Kazys Maksvytis turėjo priekaištų savo auklėtiniams, kurie Alytuje 75:80 (17:23, 16:16, 19:19,...

Bloomberg News

Dugnas dar nepasiektas: Kinija staiga pakeitė retoriką (4)

Staigus Pekino perėjimas nuo apgailestavimo iki grasinimo atsakomaisiais veiksmais dėl Jungtinių...

Įtempta Vilniuje dingusio 15-mečio paieška: savanoriai rado daugiau paauglio daiktų rastas telefonas ir banko kortelė (7)

Vilniuje tęsiama šeštadienį dingusio nepilnamečio Mykolo Davidonio paieška, prie jos prisidėjo...

Sinoptikai turi gerų naujienų: turėtume pasimėgauti bent keliomis gražiomis dienomis (1)

Antradienio dieną virš šalies stiprėjantis aukšto atmosferos slėgio laukas atneš ramius orus....

Netikėtumas Alytuje: Kurtinaičio kompanija patiesė „Žalgirį“ (7)

Alytaus „Wolves“ (13-5) komanda pradžiugino savo sirgalius skambiausia šio sezono pergale...

Dėl skaudžios išdavystės Juozo svajonė tapti gydytoju sudužo: vos ištvėrė kraupią sovietų mėsmalę

99-erių Juozo Karsokos kadaise puoselėta svajonė tapti mediku sudužo susidūrusi su sovietine...

Apie ką vyrai meluoja dažniausiai? 10 temų, kurias moterys turėtų vertinti itin atsargiai

Mes visi bent kartą gyvenime esame sumelavę. Baltas melas , juodas ar rožinis – visai nėra...

Kasdienybės herojai. Baukutė apie teismus, vyro kerštą bei meilę sau ir kaip ūkininkas Petras tapo žvaigžde (2)

Atrodytų, žinoma aktorė, buvusi Seimo narė Asta Baukutė jau kuris laikas dingusi iš viešumos,...