Šalies miestai susiduria su augančiomis komunalinių paslaugų sąskaitų spausdinimo ir siuntimo išlaidomis, bet tik kai kurios savivaldybės ėmėsi sprendimo joms mažinti. Kauno ir Alytaus savivaldybės pasitelkė platformos „Viena sąskaita“ siūlomą sprendimą: bendrovė visas sąskaitas siunčia vienu laišku ir suteikia galimybę už paslaugas mokėti vienu kartu internetu arba įprastose fizinėse įmokų surinkimo vietose. Tai abiejuose miestuose vien per pirmus mėnesius lėmė 50 proc. mažesnį siunčiamų popierinių sąskaitų skaičių.
Kaunas ir Alytus rodo pavyzdį: taupo lėšas ir padeda gyventojams patogiau apmokėti sąskaitas
© Organizatorių nuotr.

„Jau kelerius metus šalies savivaldybėms pristatome komunalinių paslaugų sąskaitų administravimo paslaugą: viename laiške siunčiant visų tiekėjų popierines sąskaitas bei jas pateikiant mūsų mokėjimų platformoje „Viena sąskaita". Tokio sprendimo diegimas savivaldybėse taupo biudžeto lėšų, nes stipriai mažina siunčiamų laiškų kiekį. Be to, patogus sąskaitų apmokėjimo būdas internetu ir pačius gyventojus paskatina atsisakyti popierinių sąskaitų.

Džiaugiamės, kad su šiuo projektu startavome pirmiausia didmiestyje – Kauno mieste, mat jo rezultatai paskatino ir kitas savivaldybes svarstyti panašios paslaugos diegimą. Alytaus miestas šiai paslaugai konkursą paskelbė būtent todėl, kad bendradarbiavo su Kauno savivaldybe ir žinojo jų sėkmės istoriją.", – komentuoja Aušra Čiuplienė, „Viena sąskaita" generalinė direktorė.

Aušra Čiuplienė
Aušra Čiuplienė
© Organizatorių nuotr.


Kauno savivaldybė susilaukia gerų vertinimų iš miestiečių

Kaune „Viena sąskaita" sąskaitų administravimo paslauga buvo įdiegta dar 2019 m., tuomet savivaldybė gyventojams išsiųsdavo per 230 tūkstančių atskirų popierinių sąskaitų. Šiemet šis skaičius sumažėjo daugiau nei trigubai: išsiunčiama 67 tūkstančiai laiškų. Bendrovių „Kauno energija", „Kauno butų ūkis", „Kauno švara", „Kauno vandenys" vienu adresu teikiamų paslaugų sąskaitos pristatomos viename voke arba vienoje interneto mokesčių platformoje „Viena sąskaita".

Kauno miesto savivaldybės administracijos vyresniojo patarėjo Prano Rakausko teigimu, naudotis „Viena sąskaita" teikiama sąskaitų administravimo paslauga paskatino noras mažinti resursus ir palengvinti sąskaitų apmokėjimo procesą vartotojams: „Vieno mokėjimo pranešimo kanalo turėjimas leidžia suteikti geresnės kokybės paslaugą vartotojui, tai augina vartotojų pasitikėjimą. Gauname tikrai nemažai teigiamų reakcijų iš žmonių: gyventojus džiugina, kad visi mokėjimo pranešimai juos pasiekia vienu kartu, nereikia laukti ir sekti, kada bus atsiųsti likusieji. Gerų vertinimų gauna ir galimybė viską apmokėti vienu pavedimu. Tai iki minimumo sumažina klaidų riziką, kai lieka neapmokėtų sąskaitų dėl elementaraus užmaršumo. Be to, atliekant bendrą mokėjimą patogiau stebėti asmeninį biudžetą bei kiekvieno namų ūkio mėnesio išlaidas".

Pasak P. Rakausko, bendrovė „Viena sąskaita" specializuojasi būtent šioje srityje, turi įdiegtą ir veikiantį sprendimą. Kauno miesto savivaldybės atstovas ragina ir kitas savivaldybes pasekti jų pavyzdžiu.

„Norint konsoliduoti savivaldybės įmonių mokėjimo pranešimus, juos pateikti vienu kanalu ir surinkti įmokas vienu mokėjimu yra dvi galimybės. Pirmoji – turėti tam reikalingas kompetencijas savivaldybės įmonių viduje, bet tai nėra racionalu, nes ši funkcija vykdoma vos kelias dienas per mėnesį, o likusį laiką tokios kompetencijos būtų neaprūpintos veikla. Būtent dėl to pasirinkome antrąjį kelią – naudotis išorės partnerių sukaupta kompetencija" , – sako jis.

Alytuje idėja apjungti sąskaitas kilo merui

Šių metų rugsėjo mėnesį Kauno pavyzdžiu pasekė ir Alytus: miesto komunalinių paslaugų tiekėjai sudarė sutartį su viešojo pirkimo laimėtoju „Viena sąskaita" ir nuo šiol alytiškiai už Alytaus miesto įmonių „Alytaus šilumos tinklai", „Dzūkijos vandenys" ir „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras" paslaugas sąskaitas gauna kartu, viename voke, ir internete, mokėjimų platformoje „Viena sąskaita".

Rugsėjį, iki pradedant siųsti visas sąskaitas viename voke, buvo išsiunčiamas 62 tūkstančiai laiškų. Sąskaitas apjungus į vieną voką, šis skaičius sumažėjo dvigubai, o praėjus vos trims mėnesiams, šis kiekis sumažėjo iki 21 tūkstančio, dalis gyventojų pakeitė buvusius įpročius ir pradėjo sąskaitas apmokėti internetu.

„Idėja apjungti Alytaus miesto komunalinių įmonių klientų aptarnavimo procesus kilo miesto merui – Nerijui Cesiuliui, jis pasiūlė bendrovėms susivienyti ir steigti bendrą klientų aptarnavimo centrą – viskas dėl patogumo vartotojams. Pasisėmę kitų miestų patirties, supratome, jog galime ne tik sukurti bendrą klientų aptarnavimo centrą, bet ir sąskaitas siųsti viename voke", – pasakoja Kristina Pivarauskienė, UAB „Alytaus šilumos tinklai" komercijos direktorė, projekto „Mano Alytus" koordinatorė.

Pasak jos, didžiausios tokio sprendimo naudos – pastovus popierinių sąskaitų kiekio mažėjimas bei itin maži sąskaitų pristatymo bei įmokų surinkimų kaštai: „Viena sąskaita" sistema yra patogi ir paprasta naudotis klientams, jie džiaugiasi galėdami visų tiekėjų sąskaitas apmokėti vienu paspaudimu, be to, patogumas, greitis ir paprastumas skatina klientus atsisakyti popierinių sąskaitų. Būtina žmonėms mažinti biurokratizmo naštą, atsigręžti į klientą, užtikrinti aptarnavimo kokybę, ypač, kai tai nereikalauja papildomų investicijų, atvirkščiai – leidžia sutaupyti", – teigia K. Pivarauskienė.

Savivaldybėms nebūtina steigti naujo juridinio vieneto

Su sąskaitų apjungimo ir administravimo paslauga „Viena sąskaita" siūlo susipažinti visoms šalies savivaldybėms. Pasak A. Čiuplienės, „Viena sąskaita" generalinės direktorės, savivaldybėms, kurios svarsto taupyti lėšas diegiant patogesnio atsiskaitymo sprendimą, svarbu žinoti kelis dalykus: „Visų pirma, kiekviena paslaugas teikianti įmonė gali vykdyti paslaugos pirkimą atskirai, nebūtina steigti atskiro, visas įmones apjungiančio vieneto. Antra, svarbu suprasti, kad dirbant su „Viena sąskaita", įmonėms nebereikia rūpintis sąskaitų paruošimu, spausdinimu, pristatymu, visu tuo galime pasirūpinti mes, pasiūlydami geresnes spaudos, pristatymo kainas. Trečia, mūsų sprendimas užtikrina, kad daugiau gyventojų atsiskaito laiku: klientams, atsiskaitantiems internetu, siunčiame priminimus, raginimus ir tai lemia, kad vėluojančių mokėjimų skaičius sumažėja nuo 8 iki 3 proc.

Reklama
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.5000

STEAM centruose veiklų netrūksta – nuo formalaus ugdymo iki darbo su dirbtiniu intelektu

Skirtinguose Lietuvos miestuose jau kiek daugiau nei metus veikia atvirosios prieigos STEAM centrai,...

Jaunuosius talentus Vilnius kviečia nominuoti „Mažojo Šv. Kristoforo“ apdovanojimui

700-ąjį gimtadienį švenčiantis Vilnius tradiciškai skelbia „Mažojo Šv. Kristoforo“...

Medienos ir jos gaminių tiekimas rinkai: kaip tinkamai įvertinti rizikas?

Europos Sąjungos reglamentas, kuriuo nustatomos medieną ir jos gaminius rinkai tiekiančių...

Diskusijos dėl švietimo organizacijų įtraukties

2022 metais Nacionalinis švietimo NVO tinklas kartu su partneriais surengė 6 apskritojo stalo...

Ugdymo traukos centras Tauragėje: kviečia į pamokas, kuriose nuoboduliui laiko nelieka

Tauragės STEAM centras – tai vieta, kurioje mokiniai su gamtos mokslais, fizika ar robotika...

Top naujienos

Toliau narsto galimą informacijos nutekėjimą Bartoševičiui: vienas generalinės prokurorės veiksmas – labai keistas (10)

Seimo opozicija toliau renka parašus ir dar šią savaitę žada neeilinę Seimo sesiją dėl galimai...

Sąskaita už laiptinės elektrą išgąsdino ne juokais – tokių kainų nėra buvę (5)

Didelė elektros sąskaita gali pasiekti gyventojus ne vien už suvartojimą bute, bet ir už bendrų...

Penktą nesėkmę iš eilės sugėręs Maksvytis: nenoriu savęs teisinti, „Vilkai“ buvo stipresni (2)

Kazys Maksvytis turėjo priekaištų savo auklėtiniams, kurie Alytuje 75:80 (17:23, 16:16, 19:19,...

Bloomberg News

Dugnas dar nepasiektas: Kinija staiga pakeitė retoriką (3)

Staigus Pekino perėjimas nuo apgailestavimo iki grasinimo atsakomaisiais veiksmais dėl Jungtinių...

Įtempta Vilniuje dingusio 15-mečio paieška: savanoriai rado daugiau paauglio daiktų rastas telefonas ir banko kortelė (3)

Vilniuje tęsiama šeštadienį dingusio nepilnamečio Mykolo Davidonio paieška, prie jos prisidėjo...

Netikėtumas Alytuje: Kurtinaičio kompanija patiesė „Žalgirį“ (7)

Alytaus „Wolves“ (13-5) komanda pradžiugino savo sirgalius skambiausia šio sezono pergale...

Dėl skaudžios išdavystės Juozo svajonė tapti gydytoju sudužo: vos ištvėrė kraupią sovietų mėsmalę

99-erių Juozo Karsokos kadaise puoselėta svajonė tapti mediku sudužo susidūrusi su sovietine...

Apie ką vyrai meluoja dažniausiai? 10 temų, kurias moterys turėtų vertinti itin atsargiai

Mes visi bent kartą gyvenime esame sumelavę. Baltas melas , juodas ar rožinis – visai nėra...

Kasdienybės herojai. Baukutė apie teismus, vyro kerštą bei meilę sau ir kaip ūkininkas Petras tapo žvaigžde (2)

Atrodytų, žinoma aktorė, buvusi Seimo narė Asta Baukutė jau kuris laikas dingusi iš viešumos,...

Andrius Užkalnis

Užkalnio terapija (5) Stiprus rodiklis to, kaip jums sekasi: ką reiškia, jei erzina jaunimas? (3)

Iš visų dalykų, kurie mus naikina, pavydas yra viena toksiškiausių emocijų: po kaltės ir...