2023 m. rugsėjo 22 d., švenčiant 148-ąjį M. K. Čiurlionio gimtadienį, startavo ciurlionis.eu nacionalinė platforma, skirta M. K. Čiurlioniui. Tai – Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus projektas, kurio pagrindu tapo 2010 m. menininko provaikaičio, M. K. Čiurlionio namų Vilniuje direktoriaus Roko Zubovo ir jo komandos iniciatyva sukurta internetinė svetainė.

„Buvo suvokimas, kad Čiurlionio kūryba turi būti pasiekiama internete. Nuostabu tai, kad daugelį metų, įvedus paieškoje Čiurlionis, ši svetainė iššokdavo pirmojoje vietoje. Labai tuo didžiavomės“, –prisimena R. Zubovas.

M. K. Čiurlionio tušo grafikos kompozicija „Vinjetė (Kompozicija)“

Jau tuomet buvo siekiama kuo plačiau paskleisti žinią apie M. K. Čiurlionio kūrybą. Šis tikslas tampa dar svarbesnis, artėjant 150-ajam M.K. Čiurlionio jubiliejui, kuris bus minimas 2025-aisiais metais. Tad artėjant šiai išskirtinei datai Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, kuriame saugomas beveik visas menininko kūrybinis palikimas, kaupiama visa informacija apie jo kūrybos tyrinėjimus, pasiūlė ne tik atnaujinti svetainę, bet ir nuolatos pildyti ją informacija ne tik apie muziejuje saugomą kūrybinį palikimą, tačiau rinkti naujienas iš viso pasaulio – ar tai būtų renginys, ar nauja paroda, ar kūrinys, įkvėptas Čiurlionio.

M. K. Čiurlionio piešti profiliai – akoladės „Jūros“ rankraštyje 1903 m.

„Tokia platforma, tarsi mozaika, kuri pildysis įvairiausiais faktais, naujais atradimais, naujais tyrimais nuolatos. Tik pilnėjant vaizdui mes pamatysime, kokią vietą Čiurlionis užima mūsų darbuose ir gyvenime. Jau dabar mozaika pakankamai graži, tačiau žinome, kad po kelerių metų ji bus neatpažįstamai pasikeitusi. Mūsų siekis – suvienyti visus pasaulyje, kurie nors truputį prisiliečia prie Čiurlionio“, – teigia Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Generalinė direktorė Daina Kamarauskienė.

2022 m., gavęs LR Kultūros ministerijos finansavimą, muziejus pradėjo svetainės ciurlionis.eu atnaujinimo darbus. 2023 m. rugsėjį (finansuojant Lietuvos kultūros tarybai) jau perkelta pagrindinė informacija iš ankstesnės svetainės ir nuolat pildoma naujais duomenimis.

M. K. Čiurlionio paskutinis žinomas tapytas paveikslas „Laivai“ 1909/10 m.

Paveikslai, žemėlapiai ir dar daugiau

Po 2023 rugsėjo 22 d. ciurlionis.eu vartotojus pasitinka atnaujintu dizainu, papildomomis funkcijomis ir dar daugiau informacijos. Meniu leidžia greitai surasti dominančias temas: M. K. Čiurlionio meno kūrinius, menotyrininkų tyrimus ar dominančią knygą, pakeliauti M. K. Čiurlionio lankytomis vietovėmis, sužinoti apie naujausius su kūrėju susijusius renginius ir daugiau.

Kūrybos skiltyje ne tik galima rasti visus Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose saugomus tapybos, grafikos darbus, eskizus bet ir muzikinius rankraščius, kurių natas galima atsisiųsti į savo elektroninį prietaisą.

ciurlionis.eu

Minčių žemėlapis leidžia pamatyti visas su M. K. Čiurlioniu susijusias temas, o vietų žemėlapis – atrasti kūrėjo aplankytas vietas Lietuvoje. Ateityje galėsite pakeliauti keliais Lenkijoje, Vokietijoje, rasti informaciją apie jo asmenybės ir kūrybos įamžinimą, parodų ir renginių archyvinius duomenis.

M. K. Čiurlionio dingęs kūrinys „Baladė (Juodoji saulė)“ 1908 m.

Nuo mokslininkų iki darželinukų

Platformoje tilps ir informacija apie M. K. Čiurlionio tyrimus, bus keliamos nuorodos į Lietuvos ar užsienio tyrėjų publikacijas, renkama informacija apie jo kūrybos puoselėtojus bei vykdomus su M. K. Čiurlioniu ir jo kūryba susijusius projektus. Todėl čia gali tilpti ir žinios apie naujai išleistą monografiją, ir apie darželinukų ar moksleivių kūrybą, susijusią su Čiurlioniu.

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus labai tikisi, kad suvienys visus, kurie dirba ir kuria, įkvėpti Čiurlionio, todėl visų naujienos yra labai laukiamos, o tiesiog besidominčius kviečiame lankytis dažniau, kad nepraleistumėte naujienų.

ciurlionis.eu

Platformos sukūrimą finansavo LR Kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Platformą prižiūri Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus.

Platformos partneriai: Čiurlionio namai Vilniuje, DailyArt Magazine, Sneakybox