aA
Vos iRNR pagrindu sukurta sintetinė „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina „Comirnaty“ netruko apaugti gandais ir sąmokslo teorijomis. Pasklido teiginių, kad vakcinos sudėtyje esanti sintetinė modikifikuota informacinė RNR molekulė (iRNR) gali pakeisti žmogaus DNR, ar net sąmokslo teorijų, kad vakcina siekiama įsodinti į paodį mikroschemas, neva ketinant žmones sekti ir valdyti.
Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas
© DELFI montažas / Shutterstock

Skiepų priešininkai atkreipė dėmesį ir į galimą vakcinos šalutinį poveikį, juolab, kad buvo pasirodę pranešimų apie keliems ja paskiepytiems žmonėms pasireiškusią alerginę reakciją.

Užkrečiamųjų ligų specialistas profesorius Saulius Čaplinskas portalui „Delfi“ teigė, kad išties minėtoji vakcina nuo koronaviruso yra ypatingai saugi, o šalutinį poveikį gali turėti bet kuris skiepas, bet tai nebūtinai yra blogai.

„Šitos vakcinos yra ypač saugios, nes ten nėra nei konservantų, nei antibiotikų, nei DNR, nei kažkokių dar kitų dalykų – beždžionių ar kitų liekanų, jokio gliuteno ar kiaušinio baltymo ir, aišku, jokių mikroschemų ten nėra ir būti negali, kaip kažkas įsivaizduoja“, – paaiškino profesorius.

S. Čaplinskas nuramino: „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina niekaip negali pakeisti žmogaus DNR, nes joje esanti iRNR yra labai nepatvari.

„Jeigu ją šiaip paprasčiausiai suleistumei, ji tuoj pat būtų suvalgyta įvairių fermentų. Užtai ji inkorporuojama į nanodaleles – specialius lipidus. Čia nėra naujas dalykas. Tai mokslas daro, kad į tam tikrą vietą būtų galima transportuoti vaistą, ypač gydant vėžinius susirgimus. Va, dėl ko greitai pavyko sukurti šitą skiepą, nes tos technologijos jau buvo aiškios“, – sakė profesorius.

Kaip veikia „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina „Comirnaty“
Kaip veikia „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina „Comirnaty“
© S. Čaplinsko infografikas

Kadangi iRNR yra, kaip minėta, labai nepatvari, vakcinai laikyti ir transportuoti reikalingi –70 °C šaldikliai. Tokios ypatingos sąlygos labai apsunkina vakcinavimo situaciją. Štai kodėl, nors technologijos jau buvo išrastos, anksčiau tokios vakcinos nekurtos.

Tad kaip veikia organizme nanodalelėmis į ląstelę pristatytas iRNR, kad ląstelė gamintų pagal ten užkoduotą receptą reikalingą baltymą? Ar ji gali kažkaip paveikti mūsų DNR?

„Žmonės nesupranta dviejų dalykų. Pirma: RNR negali niekaip įsistatyti į žmogaus DNR. Antras dalykas – ilgiau kaip savaitę netgi tame lipide RNR neišlieka. Ji jau po savaitės sunaikinama ir jos nebelieka žmogaus organizme. RNR niekaip negali pakenkti“, – nuramino S. Čaplinskas.

Profesorius pabrėžė: visos sudedamosios vakcinos dalys neturi jokio pašalinio poveikio, išskyrus tai, kad kai kuriems žmonėms lipidai – tos nanodalelės – labai retais atvejais gali sukelti tam tikras alergines reakcijas.

Lietuvoje nuo COVID-19 pradėti skiepyti medikai
Lietuvoje nuo COVID-19 pradėti skiepyti medikai
© Santaros klinikos

„Ir kitais atvejais, kai nanodalelės naudojamos transportuoti kitus vaistus į reikiamą vietą, pavyzdžiui, į vėžinę ląstelę, yra lygiai tas pats: gali pasitaikyti alerginių reakcijų. Šitą žino gydytojai. Jie perspėja alergiškus žmones, juos įdėmiai stebi ir įvertina. Beje, net ir labai alergiškiems žmonėms kartais skiriamas toks vaistas, bet iš karto žinoma, kaip gydyti tokią alerginę reakciją.

Dabar, kadangi viskas viešai skelbiama ir visi suinteresuoti, kad vakcinos būtų kuo saugesnės. Kai buvo paskelbta, kad iš viso 4 žmonėms Anglijoje iš 144 tūkstančių paskiepytų žmonių buvo išsivysčiusi alerginė reakcija, kuri praėjo be didesnių pasekmių, tai iš karto aišku, kad ir taip gali išsivystyti alerginės reakcijos į bet ką. Bet nepageidaujamas jų pasireiškimas nepersveria tos naudos, kurią vakcina teikia tiek konkrečiam žmogui, tiek visai visuomenei“, – sakė S. Čaplinskas.

Pasak pašnekovo, šalutinės reakcijos, suleidus minėtąją vakciną, pasitaiko taip pat, kaip ir kitoms vakcinoms: nuo 2 iki 10 proc. žmonių gali prasidėti nepageidaujami reiškiniai, pirmiausia tokie, kaip skausmas dūrio vietoje, pakilusi temperatūra ar nuovargis ir taip toliau.

„Tai yra normalu, nes sužadinamas žmogaus imunitetas. Kai kuriems jis tokią išraišką gauna, o kai kuriems tokią, kad nieko nejaučia. Ir dar klausimas, kas geriau: nieko nejausti, ar jausti kažkokią organizmo reakciją, nes ji reiškia, kad gaminasi apsauga, antikūnai ir atminties ląstelės“, – teigė profesorius.

Plačiau apie tai, kaip veikia „BioNTech“ ir „Pfizer“ profesorius S. Čaplinskas aprašė savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

„Pfizer-BioNTech“ COVID-19 vakcinos sudėtis
„Pfizer-BioNTech“ COVID-19 vakcinos sudėtis
© S. Čaplinsko infografikas

Profesorius rašė:

Šiandien vienas dažniausiai užduodamų klausimų: kokia yra „Pfizer-BioNTech“ COVID-19 vakcinos sudėtis?

Tai SINTETINĖ VAKCINA, kurios sudedamosiomis dalys ir jų funkcijos yra:

VEIKLIOJI DALIS

– Sintetinė modifikuota informacinė RNR molekulė (iRNR), koduojanti SARS-CoV-2 viruso spyglio glikoproteino (S) analogą.

iRNR neša žinutę žmogaus ląstelėms, kokius specifinius viruso baltymus jai reikia gaminti, kad šie baltymai sukeltų imuninį atsaką į koronavirusą (SARS-CoV-2). iRNR – nestabili molekulė, todėl vakcinos transportavimui ir laikymui reikia –70 °C šaldiklių.

LIPIDAI

– (4-hydroxybutyl)azanediyl)bis(hexane-6,1-diyl)bis (ALC-3015)

– (2- hexyldecanoate),2-[(polyethylene glycol)-2000]-N,N-ditetradecylacetamide (ALC-0159)

– 1,2-distearoyl-snglycero-3-phosphocholine (DPSC)

– Cholesterolis

Tai keturi skirtingų vandenyje netirpių riebalų molekulių (lipidų) pavadinimai. iRNR molekulė nestabili ir lengvai suardoma organizmo fermentų, todėl ji inkapsuliuota (įterpta) į lipidines nanodaleles. Lipidų sudėtis gerai apgalvota: vieni iš jų dėl priešingo krūvio stipriai suriša iRNR molekulę, kiti – sudaro liposomos erdvinę struktūrą, kurioje ir yra iRNR. Vakcinai lipidai suteikia balsvą atspalvį, jie padeda pernešti ir apsaugoti iRNR. Ši sudedamoji dalis alerginę reakciją sukelia itin retai.

DRUSKOS

– Kalio chloridas

– Vienbazis kalio fosfatas

– Natrio chloridas

– Bazinis natrio fosfato dihidratas

Tai vakcinos sudėtyje esančių keturių druskų pavadinimai. Šių druskų mišinys formuoja fosfatinį buferinį druskos tirpalą (PBS – „phosphate-buffered saline“), palaikantį fiziologinį vakcinos pH. Jis plačiai naudojamas įvairiose injekciniuose preparatuose.

CUKRUS

– sacharozė

Tai tas pats cukrus, kuriuo saldiname kavą ar arbatą. Čia jis tarnauja kaip krioprotektorius, užtikrinantis, kad ypač šaltai saugomos lipidinės nanodalelės nesuliptų ir neprisikabintų prie įpakavimo paviršiaus.

Vakcinoje NĖRA:

gyvo ar susilpninto viruso, žmogaus embriono ląstelių, DNR, antibiotikų, kraujo produktų, konservantų, gliuteno, kiaušinio baltymo, kiaulienos produktų, mikroschemų...“

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(123 žmonės įvertino)
3.8699

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: chemikas pataria, kokių medžiagų vengti (1)

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu...

Patarė, kaip teisingai ištraukti įsisiurbusią erkę, kad į organizmą patektų kuo mažiau nuodų (14)

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje....

Šia kepenų liga serga kas penktas šalies gyventojas: gydytoja patarė, kaip jos išvengti (20)

Ne kiekvienas žino, kad kepenys yra stambiausia virškinimo liauka, atliekanti daugybę gyvybiškai...

Atsakė, kuriems pacientams, net ir persirgus koronavirusu, testai gali parodyti mažą antikūnų kiekį (22)

Šiandieninėje COVID-19 pandemijos akivaizdoje internete galima rasti daug skirtingos informacijos...

Kupiškio rajono gyventojai klastinga liga prasidėjo nežymiu karščiavimu: džiaugiasi išvengusi blogiausio (26)

Vos tik atšyla orai, smarkiai padidėja vienos iš svarbiausių centrinės nervų sistemos infekcijų...

Top naujienos

Peržengtos ribos: Kremlius atskleidė savo spalvas net tiems Europoje, kas norėjo kalbėtis su rusais (57)

Ambasados ištuštėjo, dvišaliai santykiai – ant griūties ribos. Beliko abipusiai kaltinimai,...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Tarp galingiausių lazerių kūrėjų atsidūręs Kraujalis – apie vaikystę kita pavarde, slaptuosius angelus ir į stalčių gulančius rašaliojimus

Žmogus, apie kurį šiame straipsnyje pasakojama, yra pirmojo Lietuvoje sukurto lazerio , kuris...

„Betsafe-LKL” rungtynių transliacija: „Žalgiris“ – „Juventus“ Kariniauskas išvežtas į ligoninę (22)

„Betsafe-LKL” čempionate antradienio vakarą lyderis Kauno „Žalgiris“ (24/3) priims...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Nida ruošiasi išskirtinei vasarai ir vilios naujienomis: atvers naują SPA viešbutį, restoraną, muziejų

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

Gydytojas dietologas Edvardas Grišinas įvardijo būdą, padėsiantį natūraliai sumažinti cholesterolio pasisavinimą organizme

Maistinės skaidulos – tai augalinės kilmės medžiagos, kurių funkcija – padėti virškinimo...

Miglė Rakauskaitė | D+

Be Atlantidos egzistuoja ir dar vienas „prarastas“ miestas: vietinių papasakotos legendos užkariautojams susuko protą

Aukso geismas apima visas eras, rases ir tautybes. Net ir mažas aukso kiekis, atrodo, sužadina...

Profesoriaus Vitkaus kolegos prisiminė įsimintiniausius momentus: nuo Sausio 13-osios nakties iki Sabonio pastatymo ant kojų (12)

Pirmadienio rytą Lietuvą apskriejo žinia apie garsaus chirurgo, profesoriaus Kęstučio Vitkaus...

Vienoje savivaldybėje greitosios pavėlavo atvykti į 500 iškvietimų: visos mašinos buvo išvykusios (71)

Vienoje savivaldybėje greitosios pagalbos komandos pavėlavo atvykti į maždaug penkis šimtus...

Drabužių butiką Vilniaus senamiestyje pavertė kulinarijos studija: įvertinkite rezultatą (3)

Kai kuriems iš mūsų nemažu iššūkiu tampa jaukių ir patogių namų įsirengimas. Tačiau...

Kuro žymėjimas: pasitikrinkite, ar tikrai žinote, ką degalinėje reiškia kiekvienas simbolis

Siekiant suvienodinti degalų žymėjimą visose Europos Sąjungos šalyse, nuo 2018 metų lapkričio...