aA
Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) atkreipia gyventojų dėmesį, kad savarankiškai mokantieji privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turėtų stebėti savo draustumo statusą, nes pasitaiko, kai dirbantieji pagal autorines sutartis, užsiimantieji individualia veikla pagal pažymą, žemės valdytojai, darbovietę pakeitę asmenys mano esą apdrausti, tačiau už gydymą gali būti skolingi Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetui.
© DELFI / Karolina Pansevič

Tai paaiškėja nustačius, kad nutrūkus draustumui per vadinamąjį papildomą mėnesį gyventojai gydėsi nemokamai, o PSD įmokos laiku nesumokėjo, rašoma pranešime spaudai.

„Papildomas mėnuo – tai laikotarpis, kai nutrūkus draustumui asmuo dar vieną mėnesį turi teisę naudotis nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis. Įsidėmėtina, kad teisė nemokamai gydytis yra neatsiejama nuo pareigos PSD įmokas mokėti kiekvieną mėnesį. Taigi, šią įmoką būtina sumokėti iki papildomo mėnesio pabaigos“, – pabrėžia Šiaulių TLK Administravimo skyriaus vyriausiasis specialistas Dainius Miškinis.

Jeigu per papildomą mėnesį žmogus gauna kompensuojamųjų medicinos paslaugų, vaistų, medicinos pagalbos priemonių, bet laiku nesumoka PSD įmokos, jam skaičiuojamos šių įmokų ir suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų skolos. Nustačiusi gydymo išlaidų skolą PSDF biudžetui, teritorinė ligonių kasa gyventojui siunčia raginimą šias išlaidas padengti. Raginimo gavėjui nesusisiekus su teritorine ligonių kasa, pateikiamas ieškinys teismui.

Pasak D. Miškinio, dažniausiai skolos PSDF biudžetui atsiranda ne dėl to, kad gyventojai piktybiškai vengtų mokėti PSD įmokas. Tai nutinka dėl nežinojimo, neapdairumo, kai pasikeičia žmogaus veiklos pobūdis ar sąlygos. Pavyzdžiui, kai asmuo darbą pagal darbo sutartį pakeičia individualia veikla pagal pažymą arba kai pradeda dirbti tik pagal autorines sutartis.

PSD įmoka turi būti mokama kiekvieną mėnesį – praleidus bent vieną, draustumas nutrūksta. „Gyventojai, pamiršę sumokėti PSD įmoką, sumoka kitą mėnesį, manydami, kad iškart vėl tampa draustais. Tačiau tokia pavėluota įmoka padengia ankstesnio mėnesio skolą, todėl reikia sumokėti ir įmoką už einamąjį mėnesį. To nepadarius, už per papildomą mėnesį gautas kompensuojamąsias sveikatos priežiūros paslaugas, vaistus, medicinos pagalbos priemones skaičiuojama žala PSDF biudžetui“, – įspėja Šiaulių TLK atstovas.

Pasitaiko, kad pervedant PSD įmoką nurodomi neteisingi asmens duomenys, įmokos dydis ar įmokos kodas. Tokiais atvejais, nors PSD įmokos yra sumokėtos, jos gali būti neapskaitytos, draustumas nutrūksta, o papildomą mėnesį pasinaudojus kompensuojamosiomis sveikatos priežiūros paslaugomis, asmeniui skaičiuojama šių paslaugų išlaidų skola.

Štai vienam Telšių rajono gyventojui buvo atlikta operacija, už kurią iš PSDF biudžeto buvo sumokėta daugiau nei 1 300 eurų. Šis gyventojas sveikatos priežiūros paslaugas gavo kitą mėnesį, pasibaigus draustumo laikotarpiui. Nors gyventojas po pusmečio, deklaruodamas pajamas, visas PSD įmokų skolas sumokėjo, tačiau draustumas įsigaliojo tik nuo einamosios PSD įmokos ir visų skolų sumokėjimo datos. Kadangi šis asmuo geranoriškai žalos neatlygino, teko teikti ieškinį teismui, gyventojas turėjo ne tik atlyginti žalą PSDF biudžetui, bet ir bylinėjimosi išlaidas.

Gyventojams patariama iš karto atsiliepti į teritorinės ligonių kasos raginimą atlyginti žalą PSDF biudžetui. Susisiekti su ligonių kasa rekomenduojama net tada, kai gyventojas mano esąs tikras, kad PSD įmokas mokėjo laiku ir tinkamai, todėl yra apdraustas, ir sveikatos priežiūros paslaugos jam turi būti suteikiamos nemokamai.

„Iškart kreiptis į teritorinę ligonių kasą – geriausias būdas išsiaiškinti, ar skola PSDF biudžetui atsirado pradelsus mokėjimą, ar asmuo buvo draustas, bet per klaidą jo įmokos nebuvo apskaitytos ir panašiai. Jeigu žmogus yra skolingas – gali būti sutariama dėl skolos padengimo dalimis, kai sveikatos priežiūros paslaugų, vaistų ar medicinos pagalbos priemonių išlaidų suma lygi ar viršija 150 eurų. Jeigu neapskaitytas įmokas žmogus mokėjo tinkamai – gali būti atkuriamas draustumas. Susisiekus su teritorine ligonių kasa, dažniausiai išvengiama ieškinių pateikimo teismui bei žalos išieškojimo per antstolius“, – pataria D. Miškinis.

Šiaulių TLK specialistai kviečia gyventojus nuolat stebėti savo draustumo PSD statusą, ypač tais atvejais, kai pasikeičia darbinės veiklos forma, dirbama pagal autorines sutartis ar vykdoma individuali veikla. Prieš kreipiantis į gydymo įstaigą, visada pravartu įsitikinti savo draustumu. Šiaulių TLK interneto svetainėje galima pasikrinti, ar draustumas galioja jo tikrinimo dieną: „Pasitikrinkite, savo draustumą privalomuoju sveikatos draudimu?“

„Atkreipiame dėmesį, kad tikrinantis draustumą per papildomą mėnesį, šioje interneto svetainės skiltyje rodo, kad žmogus yra draustas, bet iki mėnesio pabaigos jis vis tiek privalo sumokėti PSD įmoką. Jeigu įmoka nesumokama laiku, bet pasinaudojama sveikatos priežiūros paslaugomis, tenka atlyginti skolą PSDF biudžetui“,– įspėja D. Miškinis.

Norint sužinoti ilgesnio laikotarpio draustumo statusą, ar nėra skolos už ankstesnį laikotarpį, reikėtų kreiptis į teritorinę ligonių kasą pagal savo gyvenamąją vietą.
Šiaulių TLK informacija

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.6667

Dar kartą patikrino vandens telkinius: maudytis pataria ne visuose

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras , įvertinęs gautus liepos mėnesio pirmosios pusės...

Bandomasis projektas Vilniuje: pacientams su negalia dantis gydo jų namuose

Vilniaus mieste ir rajone gyvenančius žmones su negalia jų namuose jau porą mėnesių lanko...

Sąnarių endoprotezavimui gauti reikės kur kas mažiau dokumentų

Nuo šiol gyventojai, savo lėšomis įsigiję sąnario endoprotezą bei norėdami gauti kompensaciją...

Gastroenterologas: nėra nei vieno maisto produkto, kuriam žmogus nebūtų alergiškas (2)

Maisto sukeliama alergija – tai šių laikų liga, sako medicinos mokslų daktaras, gydytojas...

Viduriavimas kelionėje gali užklupti dėl netikėtų priežasčių: gydytoja paminėjo produktus, kuriuose slypi bakterijų židiniai

Su viena dažniausių ūminio viduriavimų rūšių – keliautojų diarėja – susiduriama nuvykus...

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (31)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (44)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (71)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (15)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (29)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai (7)

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (587)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ką pasaulio čempionato mėsmalėje keičia netikėtos žinios iš Lietuvos rinktinės varžovų stovyklų? laida „Iš viršaus“ (2)

Iki pirmojo ginčo kamuolio išmetimo pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje teliko 44 dienos....

Dabar – geriausias metas pasiekti tobulą pilvo presą: 10 būdų tai padaryti (1)

Kodėl vasara – geriausias laikas mesti svorį, tiksliau – atsikratyti nereikalingų pilvo...