aA
Europai trūksta patikimų ir pigių vakcinų nuo COVID-19? Italija skelbia: tokių vakcinų bus, nes į farmacijos pramonės elitą įžengė naujas žaidėjas – Italijos bendrovė „ReiThera“. Šalia Romos įsikūrusi įmonė vasaros pradžioje žada pasiūlyti 100 milijonų dozių, kurios bus skirtos ne tik su koronaviruso pandemija kovojančiai Italijai, bet ir kitoms Europos valstybėms. „ReiThera“ skiepai Grad-Cov2 farmacijos rinkoje išsiskirs itin konkurencinga kaina ir nesudėtinga vaistų logistika.
Vakcinos kūrimas Italijoje
Vakcinos kūrimas Italijoje
© Scanpix

Praėjusio amžiaus pabaigoje startavusi nedidelė italų farmacijos įmonė „Okairos“ drauge su Oksfordo universitetu tobulino vakciną nuo maliarijos, kūrė skiepus nuo hepatito C, bendradarbiavo su farmacijos gigantais skiepų nuo Ebolos viruso gamyboje. Italai farmacijos rinkoje išgarsėjo po to, kai negavę leidimo tiesiogiai dirbti su gorilomis, parsisiuntė iš vieno Europos zoologijos sodo šių beždžionžmogių išmatų ir iš jų išskyrė galingą adenovirusą.

Įmonės kūrėjai – žymūs italų virusologijos specialistai. Tiriamoji ir gamybinė veikla vykdoma netoli Romos, tačiau finansiškai „ReiTherą“ kontroliuoja Šveicarijos kapitalas, todėl oficiali būstinė įsikūrusi Bazelyje. Bendrovėje iš viso darbuojasi 110 specialistų, daugiausiai moterų. Šiuo metu 70 darbuotojų užsiėmę vakcinos nuo koronaviruso tobulinimu ir gamyba.

Lyginant su antikovidinę vakciną kuriančiais farmacijos pasaulio gigantais „ReiThera“ yra mažiausia įmonė, tačiau su didžiulėmis ambicijomis. Po to, kai iškilo rimtų neaiškumų dėl „Astra Zeneca“ kuriamos vakcinos efektyvumo įvairioms amžiaus grupėms ir jos galutinio aprobavimo terminų susidomėjimas „ReiThera“ tiek Italijoje, tiek Europoje kasdien auga. Apie italų vakcinos perspektyvas kalbamės su „ReiThera“ grupės prezidente Antonella Folgori ir technologinių procesų direktoriumi Stefano Colloca.

Vakcinos gamyba Italijoje
Vakcinos gamyba Italijoje
© DELFI

„Mes sėkmingai užbaigėme pirmąją vakcinos bandymų etapą. Jo metu buvo paskiepyti dviejų amžiaus grupių savanoriai. Pirmoje grupėje buvo vyrai ir moterys iki 55 metų amžiaus, antrojoje – nuo 65 iki 85 metų. Kol kas galiu pasakyti tik tiek: šio etapo rezultatai yra teigiami. Netrukus pradėsime antrąją bandymų fazę, jos metu sveikiems bandymų subjektams bus suleista mūsų sukurta vakcina, stebėsime jų sveikatos būklę. Jeigu lydės sėkmė, jau šį pavasarį pradėsime paskutinį, trečiąjį bandymų etapą, o vasaros pradžioje eksperimentų rezultatus pateiksime Europos vaistų agentūrai EMA“ – pasakoja „ReiThera“ grupės prezidentė Antonella Folgori.

– Kokie realūs jūsų įmonės pajėgumai? Kada baigsis Grad-Cov2 bandymai ir pradėsite skiepijimą?

S. Colloca: – Mes nelauksime EMA sprendimo, pradėsime masinę vakcinos gamybą jau kovo mėnesį. Jeigu visi bandymų etapai baigsis sėkmingai, būsime pasiruošę pateikti rinkai tam tikrą kiekį dozių. Mūsų pajėgumai siekia 10 milijonų dozių per mėnesį arba maždaug 100 milijonų dozių per metus. Tikimės, kad aprobavimo procesas ilgai neužtruks, esame optimistai, įsivaizduojame, kad šios vasaros pradžioje žmonės jau galės skiepytis „ReiThera“ vakcina.

– Papasakokite, kaip veikia jūsų sukurta vakcina?

A. Folgori: – Turime sukaupę didelę patirtį kurdami genetinio tipo vakcinas. Mūsų tikslas – adenoviruso vektoriaus, kurį išgavome iš nežmoginių primatų, vakcina. Technologija šiek tiek panaši į tokių farmacijos įmonių kaip „Astra Zeneca“ arba „Johnson & Johnson“.

Antonella Folgori
Antonella Folgori
© DELFI

Žinoma, tam skirtumų esama. Tarkime, „Astra Zeneca“ naudojo iš šimpanzės izoliuotą vektorių, o „Johnson&Johnson“ – žmogaus. Mums pavyko iš gorilos organizmo izoliuoti pakankamai efektingą „C“ adenoviruso grupės vektorių. Naudojame jį kaip miniatiūrinę raketą – nešėją, kuri transportuoja į žmogaus organizmą minimalią viruso porcija. Ji sumodeliuota taip, kad jos dauginimasis organizme būtų absoliučiai neįmanomas. Kita vertus, ji ir bus panaudota ligonio imuninei reakcijai aktyvuoti užsikrėtimo COVID – 19 atveju.

– Vakcinų rinkoje – didžiulė konkurencija. Kuo ypatingi jūsų skiepai, lyginant su kitų farmacijos įmonių?

S. Colloca: – Mes kuriame vienos dozės imunizavimo vakciną. Tai nėra lengva užduotis, bet pasiekti rezultatai kol kas tikrai džiugina. Vienkartinės dozės vakcina bus turbūt svarbiausias „ReiThera“ išskirtinumas.

A.Folgori: – Ši vakcina stimuliuoja tam tikros limfocitų grupės reakciją, stabdomas viruso skverbimasis į ląsteles. Tokiu būdu mūsų organizmas pasitelkia galingą ginklą kovodamas su infekcija. Bandymų metu įsitikinome, kad visų paskiepytų savanorių organizme pavyko sukelti galingą limfocitinio pobūdžio atsaką COVID-19 virusui.

– Kokia bus vaistų logistika? Ar jūsų vakcinos transportavimui, laikymui reikės itin žemų temperatūrų?

S. Colloca: – Ne. Galutinei registracijai žadame pateikti produktą, kurį bus galima laikyti ir gabenti paprastame buitiniame šaldytuve palaikant 2-8 laipsnių šilumos temperatūrą.

– O kaip su įvairiomis koronaviruso mutacijomis – angliškas, Pietų Afrikos variantai? Ar jūsų vakcina apsaugos nuo šių mutacijų? Jus – vakcinų kūrėjus ši problema neramina?

S. Colloca: – Kol kas žinome, kad mūsų vakcina efektingai apsaugo nuo angliškojo varianto. Iki šiol neturėjome progos išbandyti jos imuninio atsako efektyvumą Pietų Afrikos variantui. Be abejo, COVID-19 mutacijos yra sudėtinga problema visiems skiepų kūrėjams.

– Ar jūsų kuriami skiepai bus skirti tik Italijai? Kitos šalys galės jų įsigyti?

S. Colloca: – Pirmiausiai dėl distribucijos tarsimės su Italijos vyriausybe. Bet mūsų požiūris yra šis: „ReiThera“ vakcina Grad-Cov2 kuriama visiems pageidaujantiems. Kaip jau minėjau, bendrovės metinis gamybos pajėgumas yra maždaug 100 milijonų dozių, bet pajėgumai gali būti didinami tuo atveju, jeigu bus susidomėjimas mūsų produktu. Todėl jau dabar laukiame bendradarbiavimo pasiūlymų. Esame atviri visiems.

Stefano Colloca
Stefano Colloca
© DELFI

– Kada prasidės antrasis bandymų etapas, kiek savanorių jame dalyvaus?

A.Folgori: – Antrojo etapo bandymus planuojame pradėti vasario mėnesį, pasitelksime 900 savanorių. Sieksime ne tik ištirti bendrą vakcinos efektyvumą, bet ir vertinsime kaip veikia vienos dozės imunizavimo galimybė. Lygiagrečiai vykdysime ir dviejų dozių imunizavimo bandymus. Galutiniame – trečiajame etape dalyvaus keli tūkstančiai savanorių.

– Ar Italijos vyriausybė finansavo jūsų vakcinos kūrimą?

A. Folgori: – Taip, Lacijaus regiono vyriausybė, Italijos universitetų ir mokslinių tyrimų ministerija mums jau pervedė 8 milijonus eurų, kuriuos panaudojome pirminių vakcinos klinikinių tyrimų poreikiams.

– Vyrauja nuomonė, kad šios pandemijos metu skiepai kuriami pernelyg greitai, kad ši skuba vienaip ar kitaip atsilieps jų patikimumui ir kokybei. Ką šiuo klausimu galite atsakyti skiepų vartotojams?

A.Folgori: – Jeigu vertinsime vakcinos kūrimo saugumo protokolą, galiu garantuoti, kad jokių nusižengimų ar dirbtinių pagreitinimų mūsų atveju nebuvo. Tiesiog reikėtų suprasti štai ką: kovai su COVID-19 virusu buvo sutelkti išskirtiniai pajėgumai ne tik technologine prasme, bet ir finansavimo galimybėmis. Įprastinė skiepų kūrimo ir gamybos praktika iki šiol buvo skirtinga: kiekvienam eksperimentavimo etapui tekdavo ieškoti atskirų finansavimo galimybių, todėl visas procesas, be abejo, užtrukdavo. Šįsyk turėjome išskirtines finansines galimybes tuo pačiu metu ne tik vykdyti klinikinius tyrimus, bet ir lygiagrečiai derinti, optimizuoti gamybą.

– Kokia bus galutinė Grad-Cov2 kaina?

S. Colloca: – Planuojame, kad vienos dozės kaina bus maždaug „Astra Zeneca“ skiepų lygmenyje. Neviršys 5 eurų.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(107 žmonės įvertino)
4.5234

Moteris nustebo, palyginusi grįžusiųjų izoliacijos trukmę Lietuvoje ir ES šalyse: skirtumas didžiulis (210)

Kaunietės Linos šeima dėl šeiminių aplinkybių daug keliauja po įvairias šalis, o grįžusi...

Manoma, kad JAV greitai patvirtins „Johnson & Johnson“ vakciną (7)

JAV Maisto ir vaistų administracijai (FDA) patariantys ekspertai rekomenduoja patvirtinti „ Johnson...

Vaistinės jau pasiruošusios skiepyti gyventojus, bet atsirado netikėta kliūtis (74)

Jau nuo kovo 1-osios Lietuvoje ketinta įdiegti naujovę: pacientams suteikti galimybę nuo dviejų...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: mirė, praėjus vos kelioms minutėms po skiepo mirtis su skiepais nesiejama (1845)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Pasaulyje žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų: kurios joms priskirtinos? (6)

„Pacientai ir tyrėjai – gyvenimo partneriai“ („ Patients & Researchers – Partners for...

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

„Amžiaus projektas“ visą regioną pakeis neatpažįstamai: klaidos atveju Europos laukia beprecedentis pabėgėlių antplūdis (3)

Kol viso pasaulio ir Europos dėmesį kausto koronaviruso pandemija bei neblėstanti geopolitinė...

Moterį nustebino duomenų dalybos: nepaskolinus vienai kreditų įmonei, kita paskambino pati (38)

Jei norėdami pasiskolinti kreipsitės į „Finbee“, bet išgirsite neigiamą atsakymą,...

Vieną žiauriausių Kauno nusikaltėlių praeities nuodėmės pasivijo po daugelio metų (129)

Kadaise vienu nuožmiausių Kauno nusikaltėlių, Daškinių gaujos smogiku vadintą Jordį...

Romantiškoje vietoje per karantiną užsisakė greito maisto išsinešti: tai, ką paragavo, buvo verta nuodėmės (81)

Nors nesu greito maisto mėgėja ir jį valgau itin retai, bet nesumeluosiu sakydama, kad kartais...

Juvelyrai skaičiuoja prarastas pajamas: žmonės įprato taupyti, žiedų pardavimai smuko iki 10 kartų (132)

Karantinas juvelyrikos verslui atnešė daug iššūkių, tokių kaip tiekimo sutrikimai, parodų ir...

Vilniuje po Neries ledu dingęs vyras – žinomas dviratininkų treneris (439)

Vilniuje šeštadienį Neries upės ledas neatlaikė augintinio gelbėti puolusios poros. Moteriai...

Kaune BMW nesuvaldęs vyras tapo masinės avarijos kaltininku: apdaužyti šeši automobiliai (203)

Kaune BMW automobilio nesuvaldęs vyras Baltijos ir Naujakurių gatvių sankirtoje užlėkė ant...

Šalis, kurią reikia aplankyti bent du kartus: kelionė po ledo, pūgų ir lavos kraštą (13)

Islandija – tai šalis, kurią, kaip sakoma, reikia aplankyti bent du kartus. Vieną kartą –...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (24)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...