aA
Mokslininkai ir toliau darbuojasi tirdami iš Kinijos išplitusį koronavirusą, nuo kurio mirusiųjų skaičius siekia daugiau nei 1000, o užsikrėtusiųjų – daugiau nei 45 tūkst. Tikrai yra klausimų, į kuriuos lig šiol neatsakyta, bet vienas iš labiausiai gluminančių – kodėl tarp susirgusiųjų tiek mažai vaikų.
Koronavirusas
Koronavirusas
© Shutterstock

Žinia apie koronaviruso protrūkį buvo paskelbta paskutinę praėjusių metų dieną, bet iki sausio 22 d. liga nebuvo diagnozuota nė vienam jaunesniam nei 15 metų vaikui. Žurnale „New England Journal of Medicine“ tuo metu buvo rašyta, kad vaikai, palyginti su suaugusiaisiais, yra mažiau imlūs užkratui ir net tada, kai užsikrečia, pasireiškiantys ligos simptomai yra gana silpni.

Vėliau gydytojai užfiksavo kelis vaikų susirgimo atvejus. Koronavirusas buvo diagnozuotas 9 mėnesių mergaitei Pekine, vienam vaikui Vokietijoje (pirmiausia liga užsikrėtė jo tėvas) ir vienam – Šendžene, Kinijoje. Pastarasis, nors ir sirgo, jokių simptomų nejuto, rašoma portale „Business Insider“.

Praėjusį trečiadienį buvo patvirtintas dar vienas naujagimio užkrėtimo atvejis Uhane, Kinijoje. Kad kūdikis infekuotas, testai parodė praėjus 30 valandų po jo gimimo. Kūdikio motina – koronavirusu serganti pacientė.

Vis dėlto bendros tendencijos rodo, kad vaikams imlumas virusui nebūdingas.

„Iš to, ką tenka pastebėti, dėl mums neaiškių priežasčių labiausiai virusas puola suaugusiuosius, – portalui „Business Insider“ sakė Richardas Martinello, infekcinių ligų specialistas iš Jeilio medicinos mokyklos. – Iš Kinijos gauti pranešimai yra atsiųsti iš suaugusiųjų, o ne iš vaikų ligoninių, todėl gali būti, kad kai kurių duomenų dar neturime.“

Specialistai mano, kad mažas užsikėtusių vaikų skaičius yra geras ženklas, nes būtent vaikai ne taip uoliai plaunasi rankas, rečiau užsidengia burnas ir dažniau liečiasi prie kitų žmonių, o kaip tik taip perduodami mikrobai.

„Jei pavyks apsaugoti vaikus, tai bus naudinga ne tik jiems patiems, bet ir visiems žmonėms, – sakė „Business Insider“ kalbintas Aaronas Milstone‘as, epidemiologas ir pediatrijos profesorius iš Johnso Hopkinso universiteto. – Viruso išplitimas tarp vaikų gali padidinti epidemijos mastą.“

Nedaug vaikų užsikrėtė ir SŪRS

Naujo koronaviruso simptomai panašūs į tuos, kurie reiškiasi sergant plaučių uždegimu arba gripu, t. y. karščiavimas, kosulys, galvos skausmas, pasunkėjęs kvėpavimas ir gerklės skausmas.

Ypač daug panašumų yra tarp koronaviruso ir SŪRS (sunkus ūmus respiracinis sindromas), nuo kurio per 2002 m. lapkričio–2003 m. liepos laikotarpį mirė 774 žmonės, o užsikrėtusiųjų buvo suskaičiuota per 8 tūkst. Kalbant apie SŪRS sirgusių vaikų statistiką, tenka pasakyti, kad tik 80 atvejų buvo patvirtinti ir dar 55 – įtariami.

Daugeliui vaikų pakilo temperatūra, kai kuriuos kamavo kosulys arba vėmimas.

2007 m. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro paskelbtoje ataskaitoje nurodoma, kad dvylikamečių arba jaunesnių vaikų patirti SŪRS simptomai buvo silpnesni nei suaugusiųjų. Minėtina, kad nuo to viruso nemirė nė vienas vaikas arba paauglys, be to, buvo užfiksuotas tik vienas atvejis, kai vaikas perdavė SŪRS užkratą kitam asmeniui.

Mokslininkai vis dar negali tiksliai atsakyti, kodėl taip yra.

Kalbant apie dabartinį koronaviruso protrūkį ir aiškinant, kodėl liga palietė tiek mažai vaikų, siūlomos dvi galimos versijos: arba vaikai turėjo mažiau galimybių užsikrėsti, arba jų organizmas kitaip reaguoja į virusą.

„Drįstu spėti, kad nedidelį užsikrėtusių vaikų skaičių lėmė epidemijos protrūkio aplinkybės“, – sakė Davidas Weberis, epidemiologijos ir pediatrijos profesorius iš Šiaurės Karolinos universiteto Čapel Hilyje.

Kinijos pareigūnai mano, kad pirmieji virusu užsikrėtė Uhano žuvų ir jūrų gėrybių turguje buvę žmonės.

„Vaikai į žuvų turgų paprastai neina“, – paaiškino D. Weberis.

Sausio 1 d. Uhano turgus buvo uždarytas, o vietos valdžia visame mieste uždraudė prekiauti gyvais gyvūnais. Pirmadienį Kinijos komunistų partija pažadėjo, kad imsis griežtų priemonių kovodama su nelegalia gyvų gyvūnų prekyba visoje šalyje.

Jei koronavirusas išplis tarp vaikų, situacija gali komplikuotis

Gali būti ir taip, kad vaikai nuo suaugusiųjų neužsikrečia todėl, kad pastarieji stengiasi plautis rankas, dėvėti kaukes, be to, vengia kontakto su aplinkiniais, jei pasijunta prastai. Virusas tarp žmonių plinta per kvėpavimo takų sekretą, pavyzdžiui, seiles ir gleives, taigi, tinkama higiena yra ypač svarbi užkrato prevencijai.

„Esu pediatras ir mėgstu vaikus, bet jie labai paspartina kvėpavimo takų susirgimus sukeliančių virusų plitimą, – sakė A. Milstone‘as. – Daug lengviau perspėti suaugusiuosius, kad vadovautųsi sveika logika ir atitinkamai elgtųsi. Vaikai net sirgdami nori glaustytis prie mamos arba pažaisti su savo broliais ir seserimis.“

Epidemijos mastui plečiantis, tikimybė, kad bus sulaukta daugiau pranešimų apie įvairiose šalyse užfiksuotus vaikų susirgimo atvejus, deja, yra labai reali.

„Kai susiduriama su visiškai nauju virusu, visa žmonija patenka į pavojų, – sakė A. Milstone‘as. – Ar suaugusiųjų kvėpavimo takams šis virusas pavojingesnis nei vaikų, deja, nežinome.“

Kad ir kaip būtų, daugeliui viso pasaulio vaikų didesnę grėsmę, D. Weberio įsitikinimu, kelia gripas, o ne koronavirusas.

„Šiuo metu kur kas labiau sunerimti reikia dėl gripo ir kitų kvėpavimo takų bei virusinių ligų, – sakė jis. – Kilus gripo epidemijoms, vaikai daug dažniau nei suaugusieji tampa ligos platintojais.“

Jaunesni nei 5 metų vaikai patenka į ypač didelės gripo komplikacijų rizikos grupę. Atvejai, kai liga perauga į plaučių uždegimą arba kvėpavimo takų ar inkstų funkcijos sutrikimus, – gana dažni. Mokslininkai tiksliai nežino, kodėl taip yra, bet daro prielaidą, kad priežastis – intensyvi vaikų imuninė reakcija, dėl kurios pakyla karštis arba iniciuojami audinių pažeidimai, nes organizmas kovoja su infekcija.

Jungtinėse Valstijos nuo gripo dažniausiai (70–85 proc. atvejų) miršta 65-ių metų ir vyresni asmenys. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maždaug 80 proc. atvejų nuo naujojo koronaviruso mirė 60 ir daugiau metų turintys žmonės.

Visgi nuo gripo žmonės skiepijami, o vakcinos nuo šio koronaviruso nėra.

„Jei virusas nebus prileistas prie vaikų kontingento, jo plitimą pavyks sustabdyti“, – sakė A. Milstone‘as.

www.DELFI.lt
Onkologo užrašai
Kaip laiku aptikti vėžį ar net užkirsti jam kelią? Asmeninėmis įžvalgomis ir patarimais dalijasi Nacionalinio vėžio instituto ekspertai.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
5.0000

Socialinės kampanijos už narkotikų dekriminalizaciją iniciatoriai: tai nėra tolygu legalizacijai (16)

Dabartinė narkotikų politika Lietuvoje sukelia daug žalos tiek žmogui, kuris vartoja...

Persirgusiems koronavirusu ar pilnai paskiepytiems švelnės karantinas: ateityje privilegijų gali tikėtis ne tik jie (396)

Paskiepytiems ar persirgusiems COVID-19 liga žmonėms nuo ketvirtadienio švelnėja kai kurios...

COVID-19 žemėlapis Lietuvoje: į kurias savivaldybes šiuo metu keliauti saugiausia? (21)

Epidemiologai ne kartą yra sakę, kad mažiausiai koronavirus o galėsim bijoti, kai 70 procentų...

Europos sergamumo koronavirusu žemėlapyje – netikėtumas: gerokai pasikeitė pirmavusios šalys (99)

Pagal sergamumą COVID-19 liga praėjusią savaitę Europoje pirmavusios Vengrija ir Estija...

Apie COVID-19 vakcinų kūrimą – iš žymiausio Jungtinės Karalystės virusologo lūpų (13)

Prasidėjo antri metai, kai pasaulis gyvena su COVID-19 . Nors Europos vaistų agentūroje (EVA) jau...

Top naujienos

Vakarai šįkart simboliniais veiksmais neapsiribos: bausmė Rusijos laukia jau netrukus (64)

Čekijos vyriausybė, remdamasi žvalgybos ataskaita, pareiškė, kad Rusijos karinės žvalgybos...

Į tragišką COVID-19 statistikos viršūnę išsiveržė nauja šalis: besilydantys krematoriumai – tik ledkalnio viršūnė (62)

Dauguma ligoninių jau perpildytos. Kartais dviem pacientams tenka dalintis viena lova. Senka...

Vilnietei sukėlė šoką užrašai požeminėje perėjoje: ar tai įmanoma vienoje iš ES sostinių? (682)

Dar vienoje Vilniaus požeminėje perėjoje nemalonūs praeiviams užrašai ir piešiniai. Į...

Ekspertas kritikuoja valdžios planą: tas yra tiek pat saugu, kiek leisti pabučiuoti kryželį prie įėjimo (195)

Buvęs Ekspertų tarybos narys, matematikos mokslų daktaras Vaidotas Zemlys-Balevičius sukritikavo...

Atsidarius barams, išlaidos augo 2,5 karto: vidutiniškai klientas išleido 12 eurų (11)

Karantino laisvėjimą lietuviai gausiai paminėjo baruose ir prekybos centruose, rodo finansų...

Vakarykščiai vaizdai iš vieno Kauno baro kelia audras socialiniuose tinkluose: vadovė pateikė savo versiją (27)

Ketvirtadienį duris Lietuvoje atvėrė restoranai, barai ir kavinės. Pranešama, kad šiuo metu jos...

Patvino sostinės Upės gatvė: ragina rinktis kitą maršrutą (29)

Penktadienį „Grinda“ socialiniame tinkle pranešė, kad Vilniuje, Upės gatvėje, įvyko...

Mitybos ekspertė Tautvilė Šliažaitė-Miller: duonos gabalėlis visada bus geriau nei pyragėlis

Dažnai girdime, kad mityboje reiktų siekti pusiausvyros, tačiau iš tiesų nežinome, kaip tai...

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš Trakų rajono savivaldybės: premjerės Šimonytės komentarai (3)

Premjerė 12.25 val. teiks komentarus žiniasklaidai (Trakų rajono savivaldybė, Vytauto g. 33)

Koronaviruso duomenys Lietuvoje: užfiksuoti 1278 nauji atvejai, mirė 14 žmonių paskiepyta beveik 25 tūkst. žmonių (273)

Ketvirtadienį Lietuvoje buvo nustatyti 1278 nauji koronaviruso atvejai, dar 14 žmonių mirė,...