Perpratus, kokį poveikį odai turi skirtingos ciklo fazės, galima sumažinti neigiamą jų poveikį, rašo Dailymail.co.uk.

Dauguma mūsų tam tikromis mėnesio dienomis būna irzlesnės, netgi linkusios trankytis durimis. Pasirodo, mėnesinių ciklas turi įtakos ne tik moters nuotaikoms, bet ir odos būklei. Taip yra todėl, kad ląstelės, kurios sudaro kietą išorinį odos sluoksnį – epidermį, pasikeičia kas dvi ar keturias savaites.

Jos gyvuoja palyginus taip trumpai (kitos ląstelės, tokios kaip smegenų neuronai, gyvybingos išlieka visą gyvenimą) todėl, kad mūsų oda lengvai pažeidžiama, tad būtina, kad ji sugebėtų greitai atsinaujinti. Vis dėlto mūsų oda reaguoja ne tik į aplinkos poveikį, bet ir į organizmo siunčiamus signalus. Šiuos signalus visų pirma siunčia hormonai, kurių veikiama oda atrodo senesnė arba išskiria daugiau riebalų, ant jos iškyla spuogų arba atsiranda dėmių. Hormonai taip pat pavaldūs keturių savaičių ciklui.

Štai kas nutinka mūsų odai per statistinį mėnesį. Taip pat pateikiame patarimus, kokių priemonių galima imtis, kad oda atrodytų kuo gražiau, o mes jaustumės kuo geriau.

1 – 7 dienos

Kas vyksta su mūsų kūnu: pirmąją ciklo dieną prasideda mėnesinės. Kūnas gamina daugiau hormono prostaglandino, kuris sukelia gimdos raumenų susitraukimus menstruacijų metu. Prasidėjus mėnesinėms, sumažėja tokių hormonų, kaip progesteronas ir estrogenas, todėl mes jaučiamės emocingesnės.

Poveikis odai: „Prostaglandinas padidina jautrumą skausmui, – sako dr. Terry Loong , odos specialistė iš Londono. – Oda tampa jautresnė, spuogai skausmingesni. Veikiamos prostaglandino, kraujagyslės susiaurėja, tad mes greičiau paraustame. Kadangi organizme sumažėja estrogeno, oda išsausėja, išryškėja raukšlės ir raukšlelės.“

Patarimai mitybos klausimais: odos ir mitybos specialistė Alice Mackintosh pataria vartoti produktus, kuriuose gausu natūraliai skausmą malšinančio magnio, pavyzdžiui, pupeles, lęšius, pilno grūdo produktus, riešutus ir sėklas. Magnis taip pat atpalaiduoja raumenis, gerina nuotaiką. Taip pat galite vartoti maisto papildus, kuriuose būtų 300 mg magnio glicinato – tokią mineralo formą organizmas lengviau įsisavina.

Grožio patarimai: „Šiuo metu ypač patartinos drėkinamosios veido kaukės ir priemonės su hialurono rūgštimi,“ – sako sako dr. T. Loong. Jos teigimu, mūsų organizme yra natūralios hialurono rūgšties, kuri pritraukia ir išlaiko vandenį, oda tampa stangresnė. „Odos priemonės turi būti švelnios, neagresyvios, kitaip oda taps pernelyg jautri.“

7 – 10 dienos

Kas vyksta su mūsų kūnu: kiaušidės vėl pradeda gaminti estrogeną, tad išauga serotonino („geros savijautos“ hormono) lygis, ir nuotaika pagerėja.

Poveikis odai: „Oda tampa lygesnė, stangresnė, jos spalva išsilygina, – sako dr. T. Loong. – Nuo estrogeno odos ląstelės pilnėja, organizmas ima gaminti kolageną, natūralų baltymą, kuris suteikia odai tvirtumo ir elastingumo. Tokiu metu spuogai nedygsta.“

Patarimai mitybos klausimais: nors oda atrodo lygesnė, atminkite, kad po mėnesinių gali trūkti geležies, nes jų metu organizmas netenka kraujo. Tokiu atveju oda gali pablykšti, po akimis kartais atsiranda juodi ratilai. Po mėnesinių A. Mackintosh pataria valgyti produktus, kuriuose gausu geležies – liesą raudoną mėsą, lapinius kopūstus, špinatus arba datules.

Grožio patarimai: „Formuojasi naujos odos ląstelės, – sako dr. T. Loong. – Šiuo metu patartina pagreitinti ląstelių kaitą, švelniai šveitikliu trinant išsausėjusias dėmes – oda atrodys skaistesnė. Šiuo metu skausmo slenkstis aukštesnis, tad galite šiam laikotarpiui užsisakyti nepageidaujamų plaukų šalinimo procedūras. Taip pat šiuo metu patariama darytis įvairius odos šveitimus salone, arba lazerio terapijos procedūras, nes oda yra tvirtesnė.“

12 – 16 dienos

Kas vyksta su mūsų kūnu: tai ovuliacijos fazė – būtent šiuo laikotarpiu dauguma moterų jaučiasi geriausiai. „Gamtos taip sutvarkyta, kad būtent šiuo metu mūsų veidas atrodo gražiausiai, kad galėtume patraukti vyro akį – sako dr. T. Loong. – Organizme daugiausia tokių hormonų, kaip estrogenas ir liuteinizuojantis hormonas (kuris reguliuoja kiaušidžių veiklą), tad mes gražiai atrodome, maloniai kvepiame, mūsų balsas skamba maloniausiai.“

Poveikis odai: „Organizme gaminasi daugiausiai kolageno per visą ciklą, – sako dr. T. Loong. – Mūsų poros susitraukia, tad oda atrodo gražiausiai. Tai geriausias metas pasimatymams ar fotosesijoms. Ko gero tokiu metu neprireiks daug kosmetikos priemonių.“

Tačiau kai kurias moteris šiuo metu išberia, ypač smakro ir žandikaulių srityje.

„Jei ovuliacijos laikotarpiu jus išberia, tai parodo, kad organizme per daug estrogeno,– sako dr. T. Loong. – Estrogenas gali paskatinti odos riebalinių liaukų sekreto gamybą. Ši substancija sutepa odą, užkimšdama poras ir paskatindama spuogų atsiradimą.“

Taip pat šiuo metu gaminasi daugiau melanino – pigmento, kuris suteikia odai spalvą, tad veidas atrodo sveikiau.

Patarimai mitybos klausimais: valgykite daugiau produktų, turinčių vitamino A, sako A. Mackintosh. Jos teigimu, vitaminas A reguliuoja riebalinių liaukų veiklą, ir neleidžia joms išskirti per daug sekreto. Valgykite spalvotas daržoves – moliūgus, raudonąsias paprikas, melionus ir morkas.

Grožio patarimai: šiuo metu ypač veiksmingos senėjimą stabdančios procedūros – kolageno kaukės ir raukšlių užpildymo procedūros. Tai paskatina kolageno gamybą ir oda tampa elastingesnė, sako dr. T. Loong.

Kadangi organizmas gamina daug melanino, reikėtų odą tepti apsauginiu kremu su didesniu SPF, kitaip gali atsirasti tamsesnės odos dėmės – ši būklė vadinama melazma.

„Šią būklę sukelia hormonų ir saulės spindulių derinys, – sako dermatologas, dr. Adamas Friedmannas. – Veikiami saulės, estrogenas ir progesteronas suteikia odai pigmentaciją, kuri itin išryškėja ant skruostų, nosies, lūpų ir kaktos.“

Melazmą gali sukelti ir odos pažeidimai, tad venkite odos šveitimo ar lazerio procedūrų, ypač jei jūsų oda jau nevienodo atspalvio.

17 – 24 dienos

Kas vyksta su mūsų kūnu: jei nesate nėščia, hormonų lygis ima mažėti, organizmui ruošiantis menstruacijoms, – sako dr. T. Loong.

Poveikis odai: vieno hormono – progesterono – kiekis trumpam išauga. Vienų moterų oda nuo jo tampa lygesnė, o kitų moterų oda išskiria daugiau riebalų, ją išberia. Taip yra dėl to, kad progesteronas stimuliuoja riebalų sekreto gamybą. Šio hormono lygiui kylant, poros mažėja.
„Artėjant mėnesinėms, moterų organizme išsiskiria nedidelis testosterono kiekis, tad oda tampa elastingesnė, – sako dr. T. Loong.– Tačiau jei šio hormono organizmas pagamina per daug, mus gali išberti.“

Patarimai mitybos klausimais: A. Mackintosh pataria vartoti maistą, kuris sumažina hormonų perteklių: „Valgykite kuo daugiau organizmą valančių daržovių – agurkų, lapinių kopūstų, brokolių ir burokėlių. Šiuose produktuose gausu medžiagų, kurios neleidžia organizmui išskirti per daug hormonų.“  

Gerkite šviežiai spaustas vaisių ir daržovių sultis – taip organizmas lengviau įsisavins maistines medžiagas.

Grožio patarimai: šiuo metu patariama šveisti odą, kad atsikratytumėte riebalų pertekliaus. Dermatologas, profesorius Howardas Muradas sako: „Jei jaučiate, kad po dviejų trijų dienų pradės berti veidą, kartą per dieną tepkite jį kremu su antibiotikais, kad jų išvengtumėte.“
Tai padės sunaikinti bakterijas, kurios patenka į užsikimšusius plaukų folikulus, ir sukelia spuogus.

25 – 28 dienos

Kas vyksta su mūsų kūnu: jei kiaušinėlis neapvaisinamas, progesterono ir estrogeno lygis palaipsniui mažėja, kol jų lieka tiek mažai, kad jie nebeturi poveikio gimdai, tad ji nusimeta gleivių apvalkalą, ir prasideda mėnesinės. Tokiu metu jaučiamas paburkimas, diskomforto jausmas, nes vadinamosios liuteininės, arba paskutiniosios mėnesio fazės metu kūne kaupiasi skysčiai.

Tai taip pat gali paveikti nuotaiką, nes, mokslininkų, manymu, estrogenas skatina serotonino gamybą, tad jaučiamės laimingesnės. Mažėjant hormonų lygiui, nuotaika blogėja. 

Dr. H. Muradas įspėja: „Gali pablogėti miegas, sumažėti energijos, nes sumažėja hormonų lygis. Tokiu metu dažniausiai norisi nesveiko maisto arba saldžių gazuotų gėrimų – tai greit, bet neilgam pakelia energijos lygį.“

Viena teorija (iki galo nepaaiškinta) teigia, kad tokiu metu moters organizmas tampa jautresnis hormonui insulinui – jų organizme sumažėja cukraus, tad norisi saldumynų.

Poveikis odai: „Odą beria, ji išsausėja, išryškėja raukšlelės“, – sako Dr. H. Muradas.
Tuo pačiu veidas dėl besikaupiančių skysčių atrodo paburkęs – nors niekas negali iki galo suprasti, kodėl taip yra.

Patarimai mitybos klausimais: „Skatinkite skysčių pertekliaus šalinimą, gerdamos žolelių arbatas su komponentais, kurie apsaugo kepenis ir atkuria hormonų pusiausvyrą, – sako A. Mackintosh. – Rekomenduojama gerti pankolių, dilgėlių ir pipirmėčių arbatą arba karštą vandenį su šviežiu imbieru ar citrina.“

Grožio patarimai: „Šiuo laikotarpiu patariama darytis giluminio odos valymo procedūras, kad išsivalytų poros ir oda gautų daugiau drėgmės, – sako dr. T. Loong. – Bendrą būklę pagerins raminančios procedūros ar priemonės.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (18)