Pasaulyje toks tyrimas atliekamas dar tik porą metų.

Pirmuosius tyrimus, kaip teigiama klinikų pranešime, dviem pacientėms atliko Gastroenterologijos klinikos Endoskopinės gastroenterologijos sektoriaus vadovas prof. Kęstutis Adamonis ir gydytojas gastroenterologas dr. Juozas Kupčinskas. Vienai iš moterų nustatyta paveldima žarnyno polipozė, kitai diagnozuotas storosios žarnos vėžys.

Dr. J. Kupčinskas pasakojo, kad pasaulinė medicina jau pripažino šį metodą: tyrimo tikslumas, nustatant storosios žarnos vėžį ir polipus, siekia daugiau nei 80 proc. Tiesa, kol kas tikslesnė būna kolonoskopija, tačiau kapsulinė endoskopija nuolat tobulinama. Manoma, kad jau greitai platus jos panaudojimas pakeis ankstyvosios žarnyno vėžio patikros programos koncepciją ir taps standartiniu ankstyvosios žarnyno vėžio patikros metodu. Tikimasi, kad po 5 metų šis tyrimas atpigs ir galės pakeisti invazinį žarnyno endoskopinį tyrimą.

Kapsulinė endoskopija pasaulyje atsirado beveik prieš 10 metų. Plonosios žarnos kapsulinės endoskopijos tyrimai Kauno klinikose pradėti prieš 8 metus. Jau atlikta daugiau nei 60 tokių tyrimų.

Pagrindinė indikacija plonosios žarnos kapsulinei endoskopijai - įtariamas kraujavimas iš plonosios žarnos. Kapsulinės endoskopijos tyrimas suteikia galimybę šiuolaikišku būdu įvertinti žarnyno pakitimus. Tik atlikus šį tyrimą sprendžiama, ar pacientui reikia ir intervencinės procedūros. Storosios žarnos kapsulinė endoskopija reikalinga pacientams, kuriems įprasto tyrimo - kolonoskopijos - techniškai negalima atlikti dėl jų anatominių ypatumų. Tokių pacientų pasitaiko apie 7 proc. Kapsulinė endoskopija suteikia galimybę ištirti žarnyną neinvaziniu metodu.

Pasak LSMU darbuotojos Džiuljetos Kulvietienės, kol kas pačios kapsulės ir kapsulinės endoskopijos tyrimo išlaidų ligonių kasos Lietuvoje dar neapmoka.

Sausio 31 - vasario 1 dienomis Kaune įvyks Baltijos šalių gastroenterologų kongresas, kuriame, be kita ko, bus aptariamos ir kapsulinės endoskopijos aktualijos.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Top naujienos