aA
Pakeitus skaičiavimo metodiką dėl užsikrėtimų naujuoju koronavirusu, skaičiai dar labiau šoktelėjo. Dabar skaičiuojama, kad užsikrėtusiųjų virusu COVID-19 visame pasaulyje yra daugiau nei 64 tūkstančiai, mirusių – daugiau nei 1300. Tai dar labiau padidino nerimą dėl naujojo užkrato. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) profesorius Saulius Čaplinskas sako, kad tai atsitiko kelių priežasčių.
Dar daugiau užsikrėtusių ir mirusių dėl naujojo viruso: profesorius įvardija kelias priežastis
© Sipa / Scanpix

„Gali būti kelios priežastys ir viena kitos nepakeičiančios, – sako medicinos mokslų daktaras S. Čaplinskas. – Pirmiausia pradėkime nuo objektyvių dalykų. Kai pastebima kokia nors nauja liga, iš pradžių net neaišku, koks tai patogenas. Šiuo atveju gan greit buvo nustatyta, kad tai yra virusas, bet tada kyla du pagrindiniai klausimai – kaip jis plinta ir kiek daug žmonių miršta.

Iš pradžių daugiausia buvo kliniškai diagnozuojamų atvejų, kurie buvo sunkūs, o dabar kuo toliau, tuo daugiau diagnozuojami ir matomi tie atvejai, kurie yra lengvos klinikinės formos.

Dabar kinai pradėjo registruoti ne vien pagal laboratorinius duomenis ir kliniškai, jau kai turima daugiau patirties ir žinių, tai suprantama ir natūralu, kad šie skaičiai labai smarkiai išaugo.“

S. Čaplinskas svarsto, kad skaičiai sparčiai augti gali ir dėl to, jog galbūt kinai dabar griežčiau registruoja užsikrėtimo atvejus ir mažiau tai slepia. „Bet čia jau ne man spręsti“, – priduria profesorius.

Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas
© DELFI / Josvydas Elinskas

Anksčiau buvo skelbiama, kad inkubacinis viruso COVID-19 periodas (nuo užsikrėtimo pradžios iki simptomų pasireiškimo) gali būti 1–14 dienų. Vėliau pastebėta, kad dažniausias inkubacinis laikotarpis – 5 dienos. Neseniai žiniasklaidoje pasirodė nuogąstavimų, kad laikas nuo užsikrėtimo momento iki pirmųjų simptomų pasireiškimo gali trukti net 24 dienas.

„Šiandien oficialiai sakoma, kad inkubacinis periodas – nuo 2 iki 12 dienų. Maksimaliai gali būti dvi savaitės, bet tai, kad kai kam gali būti ilgesnis, gali priklausyti nuo įvairių faktorių. Ateityje bus aiškiau“, – komentavo profesorius S. Čaplinskas.

Kinijoje šiuo metu vyksta didelio masto dezinfekcijos darbai, jie atliekami pasitelkus ne tik specialias priemones purškiančių transporto priemonių, bet ir elementarias buitinės chemijos priemones, pavyzdžiui, įvairius baliklius. Šalis desperatiškai stengiasi suvaldyti naujo koronaviruso, oficialiai pavadinto „Covid-19“, proveržį, rašo „Business Insider“.

Profesorius S. Čaplinskas sako, kad galbūt kiek persistengta, tačiau priemonė neturėtų būti visiškai atmetama.

Dar daugiau užsikrėtusių ir mirusių dėl naujojo viruso: profesorius įvardija kelias priežastis
© Sipa / Scanpix

„Šis virusas nenulekia labai toli. Su sunkesnėmis dalelėmis jis, kai žmogus kosėja, čiaudo, nulekia maždaug 1–2 m, – sako medicinos mokslų daktaras. O, tarkime, vėjaraupių, tymų, tuberkuliozės užkratas nulekia kur kas toliau. – Tai yra gerai, virusai nusėda, kiek laiko jie išgyvena ant paviršių, sunku pasakyti, gali būti, kad išlieka ir keletą dienų. Tada tas dezinfekavimas yra logiškas, bandoma daryti viskas, kas įmanoma, kad tą virusą sustabdytų.“

Profesorius sako, kad eiliniam žmogui svarbu žinoti, jog reikia kruopščiai plauti rankas. „Tas pats – dėl gripo, peršalimo ir pan., – sako S. Čaplinskas. – Kitas dalykas – per minutę mes daugybę kartų liečiame veidą, kaukė padėtų, jei žmogus nešiotų ir neliestų veido rankomis, bet tai nereiškia, kad padėtų jam apsisaugoti nuo mikroorganizmų.“

Šiuo metu yra žinoma, kad nuo viruso pasveiko kiek daugiau nei 7 tūkstančiai žmonių.

Pridedame dažniausiai užduodamus klausimus apie koronavirusą ir atsakymus į juos.

Jie yra paskelbti NVSC interneto svetainėje.

Kas yra koronavirusai?

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairių ligų. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kas yra naujasis koronavirusas?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas („2019-nCoV“) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu?

Tam tikri koronavirusai perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas („2019-nCoV“) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.

Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas („2019-nCoV“) gali patekti į Lietuvą?

Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, „2019-nCoV“ įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 28 d. duomenimis, registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?

Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašių simptomų?

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Ar naujasis koronavirusas („2019-nCoV“) sukelia sunkių susirgimų?

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, kvėpavimo takų ligomis, sutrikus kepenų funkcijai).

Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso („2019-nCoV“) sukeltos infekcijos?

Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.

Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso („2019-nCoV“) sukeltos infekcijos?

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso („2019-nCoV“) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo rekomendacijų (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomų, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?

Remiantis šiuo metu turima informacija, Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar per 14 dienų po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose parduodama šviežia mėsa, žuvys ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiracinių simptomų (kosulys, skrepliavimas ir t. t.). Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?

Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?

Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
3.8857

Skiepijimų aprėptys nuo daugumos infekcijų pernai padidėjo (1)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, vaikų skiepijimų aprėptys nuo daugumos...

Vyriausybė pritarė: ir toliau vaistams bus taikoma „pirmojo paskyrimo“ taisyklė

Ministrų kabinetas posėdyje pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtam nutarimui,...

Paskelbė savivaldybes, kurios daugiausiai išrašo e. receptų (1)

Praėjusiais metais visoje šalyje išrašytas rekordinis kiekis elektroninių receptų – viso...

Lietuvoje jau 50 metų atliekamos transplantacijos operacijos

Šiais metais sukanka 50 metų, kai Lietuvoje atliekamos organų transplantacijos operacijos, kurios...

Paaiškino, kodėl Uhane tiek mažai nuo koronaviruso pasveikusių (2)

Didelis itin sunkiai sergančiųjų skaičius, nepakankama gydymo infrastruktūra ir personalo stygius...

Top naujienos

Specialistė papasakojo apie permanentinio makiažo tragedijas: viena medžiaga net gali sukelti vėžį (11)

Stovėdamas parduotuvėje nevalingai užsižiopsai į greta stovinčios moters veidą. Iš pradžių...

Kelionė su deportuojamu lietuviu – kaip siaubo trileris: kai kurie keleiviai net atsisakė skristi (50)

Keliaujant lėktuvu bendrakeleivių nepasirinksi ir vidury kelio neišlipsi, todėl orlaivyje...

Po konflikto namuose Agnė Zuokienė dalijasi keistais prisiminimais (136)

Antradienį į Agnės ir Artūro Zuokų namus vyko policija dėl buitinio smurto atvejo....

Gentvilas apie Bako pateiktą informaciją: situacija atrodo nuodinga kai kurių saugumo institucijų atžvilgiu

Buvęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pateikė naujos...

Aurimas Kuckailis

Apie vyrų gyvenimo prasmę: paskutinį dvidešimtmetį su vyrais – kažkas negerai (4)

„Šiuolaikinėje šeimoje moterys yra stiprios. Vyrai sako, kad jos turi tapti silpnesnės,...

Feisbuke plinta #metoo liudijimai apie garsų fotografą: dalijamasi šokiruojančia patirtimi „Delfi“ prabilo dar viena galimai nukentėjusioji

Pastarąsias dienas socialiniuose tinkluose netyla tema, kurioje šmėžuoja fotografo Iridijaus...

43 metus tą pačią moterį mylintis vyras – apie dvi jį intriguojančias žmonos paslaptis (2)

1977 metų šaltą vidurį vasario mėnesio atsitiko tai, kas tapo kertiniu akmeniu mano gyvenimo...

Užkalnis. Lietuva, kur niekas už nieką neatsako (116)

Vieną kartą, kai tik buvau grįžęs į Lietuvą po ilgo gyvenimo Britanijoje (tai nesusiję, bet...

Be grynųjų – nė iš vietos: pinigų negalintiems pasiimti žmonėms ekspertas turi ne vieną patarimą (85)

Atsinaujinantis SEB bankas prieš kurį laiką buvo pranešęs, kad jo klientai visą savaitgalį...

Atostogų pabaiga Turkijoje sukrėtė: iki šiol nesupranta, kokia chemine medžiaga buvo apnuodyti (68)

Praėjusių metų rugsėjį prasidėjusi istorija, kai kelionių agentūros „TUI Baltics“...

|Maža didelių žinių kaina