aA
Prasidėjus koronaviruso pandemijai, kartas nuo karto pasigirsdavo pacientų skundų dėl sunkiai prieinamų gydytojų konsultacijų. Šį kartą su „Delfi“ redakcija susisiekė panevėžietė. Pasak moters, jos vyras negali gauti kardiologo konsultacijos jau 2 mėnesius.
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip pasakojo Toma (vardas pakeistas, tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – autorės pastaba), seniau pas gydytojus visada registruodavosi per sergu.lt puslapį. Tačiau pradėjus registruotis per e.sveikata.lt puslapį, užklupo netikėti sunkumai.

Kadangi panevėžietės sutuoktinis neturi elektroninės bankininkystės, per e.sveikata.lt sistemą pas norimą gydytoją kardiologą užsiregistuoti negali. Dėl šios priežasties moteriai tenka skambinti tiesiai į Respublikinės Panevėžio ligoninės Konsultacijų polikliniką.

Tomos teigimu, į poliklinikos registratūrą ji kiekvieną savaitę skambina jau 2 mėnesius.

„Skambinu kiekvieną savaitę po kelis kartus. Paskutinis skambutis buvo sausio 4 dieną, sako: skambinkite trečiadenį sausio 6, tą dieną dirbs gydytojas, turi pateikti laikus. Skambinu ryte – nėra, priešpiet – nėra, popiet nėra, vakare vėl „skambinkit kitą savaitę“ ir numeta ragelį. Atsibodo, kiek galima. Tegul su gydytojais tvarkosi ir išvadas daro tada, jei pas vieną nėra mėnesius į priekį, o pas kitą – kad ir kitą dieną, bet niekas eiti nenori“, – kalbėjo moteris.

Panevėžietė pastebi, kad daug lengviau užsiregistuoti būdavo per sergu.lt puslapį, o dabar dėl registracijos vis kyla nemažai problemų.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Karolina Pansevič

„Viena registratorė užsiminė, kad kai nebegalima registruotis per sergu.lt, daug kas skundžiasi. Labai patogu būdavo, nes galima buvo užsisakyti pranešimą, kai atsiras laisvų laikų. Pas geriausius gydytojus užregistruodavau. O dabar labai nepatogu“, – pasakojo moteris.

Siūlo vizitą pas kitą gydytoją

Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovo Vytauto Riaubiškio teigimu, šiuo metu patekti kardiologo konsultacijai poliklinikoje nėra jokių kliūčių ir yra laisvų talonų. Tiesa, neslepiama, kad patekti pas tam tikrus gydytojus gali būti sunkiau dėl susidariusių eilių.

Taip pat ligoninė pasiūlė panevėžietei perduoti savo kontaktus, kad registratūra su ja galėtų susisiekti ir užregistruoti pas specialistą, tačiau moteris atsisakė, nes nori patekti pas konkretų gydytoją, o ne pas kitus medikus.

„Jei pacientas nori pas konkretų gydytoją ir nenori atskleisti duomenų ar nenori pagalbos – tuo atveju mes pagelbėti negalime. Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad pas atskirus specialistus (ne tik kardiologus) kartais susiformuoja laukiančių eilės, bet tuo pat metu galima laisvai patekti pas kitą specialistą. Čia ir iškyla klausimas – kas geriau? Laukti eilėje ar konsultuotis dabar? Nes tas laukimas gali būti ir lemtingas. Ir vėl kaltinsime medikus...“, – atsakyme rašė V. Riaubiškis.

Ligoninės teigimu, tai, kad registracija vyksta per e.sveikata.lt puslapį, pacientams neturėjo būti naujiena.

Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© Shutterstock

„Mes savo svetainėje nuo lapkričio mėn. vidurio nuolat informuodavome gyventojus apie tai, kad pacientų registracija per sergu.lt vyks tik iki gruodžio 31 d., o vėliau registracija vyks per e.sveikata.lt, tad gyventojams tai neturėjo būti naujiena“, – pridūrė V. Riaubiškis.

„Delfi“ susisiekė su Sveikatos apsaugos ministerija – paklausėme, ar ministerijai žinomas pacientų nepasitenkinimas naująja registracijos pas gydytojus sistema. Pasak SAM, ši problema yra žinoma.

Pateikiame ministerijos atsakymą.

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pacientų nepasitenkinimas dėl to, kad nebėra galimybės prie sergu.lt informacinės sistemos arba prie Išankstinės pacientų registracijos informacinės sistemos (IPR IS) galimybės prisijungti su slaptažodžiu, yra žinomas. Įsigaliojus Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (angl. General Data Protection Regulation) nuostatoms ir siekiant užtikrinti pacientų duomenų saugumą, nuo 2020 m. Sergu.lt informacinėje sistemoje panaikinta funkcija prisijungti su slaptažodžiu. Nuo šiol visi naudotojai prisijungti prie Sergu.lt informacinės sistemos, taip pat prie IPR IS www.esveikata.lt/ipr ar e. sveikatos sistemos www.esveikata.lt, gali tik naudodamiesi „Elektroninių valdžios vartų“ sistema, elektronine bankininkyste, mobiliu parašu.

Atkreipiame dėmesį, kad sergu.lt informacinė sistema buvo atnaujinta ir susieta su e. sveikatos sistema, o IPR IS yra nauja jos versija. Siekiant didinti suteikiamų paslaugų prieinamumą ir pasiekiamumą asmenims gauti reikalingas sveikatos priežiūros paslaugas, Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms nustatyta prievolė prisijungti prie nacionalinės IPR IS. Tai leis tobulinti asmenų registravimo į asmens sveikatos priežiūros paslaugų laukimo eiles tvarką ir pacientų registraciją vykdyti nacionalinėje IPR IS. Artimiausiu metu Sergu.lt informacinės sistemos išvis neliks, o visos išankstinės pacientų registracijos bus vykdomos tik per IPR IS www.esveikata.lt/ipr.

Šiuo metu pacientai prisijungę prie IPR IS gali peržiūrėti sveikatos priežiūros įstaigų deklaruotus laikus ir užsiregistruoti pas reikiamą specialistą, taip pat gali užregistruoti savo vaikus, ar pagal atstovavimą – kitą asmenį. Taip pat IPR IS yra galimybė susieti registraciją su elektroniniu siuntimu, peržiūrėti visas savo registracijas, jas atšaukti, gauti priminimą apie artėjantį vizitą.

Taip pat atsižvelgiant į pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų poreikį tobulinti IPR IS, SAM kartu su pagrindiniu ESPBI IS tvarkytoju – Registrų centru vykdo projektą „Išankstinės pacientų registracijos informacinės sistemos vystymas“. Projektu siekiama patenkinti Projekto tikslinių grupių – pacientų, gydymo įstaigų bei sveikatos priežiūros sektorių prižiūrinčių institucijų poreikius bei išspręsti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo problemas: dideles eiles pas sveikatos priežiūros specialistus, neoptimalų vizito laiko panaudojimą, nepatogią registraciją vizitams, IPR IS funkcionalumų trūkumą, nepakankamą poreikių užtikrinimą. IPR IS projekto tikslas – efektyvinti apsilankymo pas sveikatos priežiūros specialistus procesus, padarant išankstinę registraciją patogesne pacientui ir sudarant sąlygas aktyviai sistemos stebėsenai.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Karolina Pansevič

Medikai pastebi, kad daugėja laiku nenustatytų ligų

Kiek anksčiau Respublikinė Šiaulių ligoninė pranešė, jog Skubiosios medicinos pagalbos skyriuje nuo 2021 metų pradžios pradėjo didėti besikreipiančių pacientų srautas. Kasdien atvyksta iki 20 proc. daugiau pacientų nei 2020 metų gruodžio mėnesį.

Daugumai šių pacientų po medikų apžiūros ir tyrimų skiriamas ambulatorinis gydymas. Tačiau medikai, kaip rašoma Šiaulių ligoninės pranešime, pastebi ir nerimą keliančią situaciją, kai į ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyrių atvyksta pacientai, kuriems diagnozuojami toli pažengę arba ilgai negydyti susirgimai.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Vidmantas Balkūnas

Per pirmąją sausio mėnesio savaitę kasdien į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių atvyko po keletą pacientų, kuriuos ištyrus buvo diagnozuota išplitusi onkologinė liga. Anksčiau pacientai nesirgo, tačiau simptomus jautė jau keletą mėnesių, bet niekur nesikreipė. Taip pat kasdien atvyksta pacientų dėl lėtinių ligų netinkamo gydymo ir priežiūros. Dažniausiai tokie pacientai kreipiasi į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių dėl paūmėjusio širdies nepakankamumo, užtrukusių širdies ritmo sutrikimų, skausmų krūtinėje.

Gydytojai chirurgai pastebi, kad daugėja ir pacientų, kuriems komplikuojasi lėtinės chirurginės ligos, todėl jų gydymas tampa daug sudėtingesnis ir ilgesnis, prognozė blogesnė. Medikai skatina ir prašo pacientų nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytojus, dalyvauti krūties, prostatos, gimdos kaklelio, storosios žarnos vėžio prevencinėse programose bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje, ragina atlikti tyrimus dėl naujai atsiradusių nusiskundimų ir atsakingai gydyti lėtines ligas, nenutraukti vartojamų vaistų.

www.DELFI.lt
Ką valgyti?
Ką valgyti? Į klausimus atsakys dietistė Vaida Kurpienė.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(77 žmonės įvertino)
3.4805

Moteris nustebo, palyginusi grįžusiųjų izoliacijos trukmę Lietuvoje ir ES šalyse: skirtumas didžiulis (211)

Kaunietės Linos šeima dėl šeiminių aplinkybių daug keliauja po įvairias šalis, o grįžusi...

Manoma, kad JAV greitai patvirtins „Johnson & Johnson“ vakciną (9)

JAV Maisto ir vaistų administracijai (FDA) patariantys ekspertai rekomenduoja patvirtinti „ Johnson...

Vaistinės jau pasiruošusios skiepyti gyventojus, bet atsirado netikėta kliūtis (74)

Jau nuo kovo 1-osios Lietuvoje ketinta įdiegti naujovę: pacientams suteikti galimybę nuo dviejų...

Lietuvoje fiksuota nuo COVID-19 vakcinuoto žmogaus mirtis: mirė, praėjus vos kelioms minutėms po skiepo mirtis su skiepais nesiejama (1784)

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) gavo informacijos, kad po vakcinacijos nuo...

Pasaulyje žinoma apie 6–8 tūkst. retų ligų: kurios joms priskirtinos? (8)

„Pacientai ir tyrėjai – gyvenimo partneriai“ („ Patients & Researchers – Partners for...

Top naujienos

Konservatoriai nori keisti rinkimų sistemą: už gražių žodžių – labai paprastas tikslas? (922)

Didžiausia valdančioji konservatorių frakcija inicijuoja visų rinkimų sistemų peržiūrą,...

Neįprasta „Auksinių gaublių“ ceremonija, griežti ribojimai ir populiaraus serialo sėkmė: žvaigždės transliacijos metu įsileido ir į miegamuosius nuolat pildoma (11)

3 val. ryto Lietuvos laiku (Los Andžele tai 5 valanda vakaro) Holivude prasidėjo „Auksinių...

Situacija dėl koronaviruso vėl kelia nerimą: aktualus tampa sienų uždarymo klausimas (2)

Kurį laiką gerėjusi padėtis dėl koronaviruso plitimo vėl pasikeitė. Dabartinė situacija...

Savaitės orai: po +10 sugrįš žiema (16)

Kalendorinis pavasaris prasidės sausesniais orais, dažniau palepins ir šilti saulės spinduliai....

Kavinių tinklai valstybės paramą vadina siaubo filmu: sudėtinga bus net vasarą (95)

„Dabartinė situacija primena siaubo filmą“, – šiandien sako didžiausius Lietuvoje kavos...

Lina Širvinskienė | D+

Laura – apie vieną paslaptingiausių profesijų: vaikų auklė galvojo, kad dirbu detektyve (1)

„Buvo tokia juokinga situacija su mūsų aukle, kuri namuose prižiūrėjo mažylę. Kartą ji...

Prieš 42 tūkst. metų apsivertė Žemės magnetinis laukas: pasekmės buvo dramatiškos, o panašus likimas laukia ir mūsų (67)

Prieš 42 tūkst. metų fiksuotus didžiulius pokyčius sukėlė Žemės magnetinio lauko...

Giedrė Balčiūtė | D+

Dietologė patarė, kam labiau tinka ryte gerti kavą, o kam – arbatą

Daugybė žmonių savo ryto neįsivaizduoja be puodelio kavos ir teigia negalintys atsibusti, kol...

„King of Kings“: „Rimkenzo“ nokautavo fitneso atstovą Viršilą antrame raunde (87)

Sekmadienio vakarą Alytuje įvyko didelio ažiotažo sulaukęs „Kings of Kings“ organizacijos...

Į „propagandos virtuvę“ patekęs rusas: žmonės čia atvirai šaipėsi iš Putino (449)

Buvo siūlomi neblogi pinigai, tačiau reikėjo padirbėti: per 11 valandų trunkančią darbo dieną...