Pasak vaistininko T. Endriukaičio, pandemija, o vėliau ir Ukrainoje prasidėjęs karas daugiau žmonių paskatino peržiūrėti savo namų vaistinėlę ir gerai pagalvoti, kas ten turėtų būti. Dažnas pagrįstai susimąstė, ar šeimos vaistų dėžutėje ar stalčiuje esančių atsargų užtektų nutikus rimtesnei nelaimei.

Nors visuomet viliamės, kad netikėtos situacijos mus aplenks, tačiau vaistininkas ragina būti pasiruošus, nes tai ne tik padėtų išvengti streso, nerimo ir neapgalvotų sprendimų nelaimei įvykus bei gali netgi išgelbėti gyvybę. Lengviau pasiruošti padės speciali „MANO vaistinės“ iniciatyva įsteigta išgyvenimo platforma „Diena X“, kurioje – daugybė išsamios informacijos, nuorodų bei konkrečių patarimų, kaip pasiruošti ir elgtis netikėtose situacijose, kaip išgyventi pačiam ir visai šeimai.

„Visuomet svarbu pagalvoti, kaip pasiruošti būtent tai, ko labiausiai reikia, neapsikrauti nenaudingais daiktais. Kiekvienuose namuose, vasarnamyje ar net automobilyje verta turėti ne tik pirmosios pagalbos vaistinėlę, skirtą labiau kasdienėms traumoms, bet pasiruošti ir ypatingiems atvejams skirtą vadinamąją išgyvenimo vaistinėlę, kuri būtų skirta ekstremalioms situacijoms, kai nebedirbtų nei vaistinės, nei parduotuvės, nebūtų galimybės išsikviesti greitąją pagalbą, o jums ar jūsų artimiesiems tektų rūpintis sužeistais žmonėmis ir galvoti, kaip išgyventi artimiausias dienas savarankiškai.

Išlikimo vaistinėlė komplektuojama individualiai, pagal poreikius, nors egzistuoja tam tikros taisyklės, universalaus komplekto, tiesiog nėra. Galvojant apie rimtą išlikimo vaistinėlę siūlau užduoti sau kontrolinius klausimus: keliems ir kokio amžiaus žmonėms ji skirta, ar tarp jų yra specifinių poreikių turinčiųjų, kokios jūsų medicininės žinios ir įgūdžiai. Kai imi galvoti apie tokius dalykus, ima aiškėti išlikimo vaistinėlės turinys ir net forma“, – akcentuoja vaistininkas.

Kas gali nutikti?

Planuojant išlikimo vaistinėlę, svarbu įvertinti, kokios rizikos sveikatai gresia. Anot vaistininko, dažniausiai jas galima suskirstyti į šešias kategorijas –

1) nedidelės žaizdos,

2) traumos,

3) nudegimai,

4) judumo problemos,

5) infekcijos,

6) specialūs asmeniniai poreikiai – lėtinės ligos, nėštumas, alergijos, neįgalumas ir pan.

Komplektuojant vaistinėlę, svarbu žinoti, ką būtina turėti nutikus bet kuriai iš šių situacijų.

Nedidelės žaizdos. Kaip pastebi vaistininkas T. Endriukaitis, tai, ko gero, dažniausiai kasdienybėje pasitaikančios nelaimės, kurios nors ir įprastomis sąlygomis nekelia pavojaus gyvybei, tačiau reikalauja priežiūros, nes esant nesaugiai aplinkai žaizdos gali supūliuoti ar kelti komplikacijų. Nedidelių nubrozdinimų priežiūrai reikalingos priemonės dezinfekcijai, sterilūs tvarsčiai ir pleistrai. Vaistininkas atkreipia dėmesį, kad žaizdų dezinfekcijai netinka rankų higienai pastaruoju metu plačiai išplitusios ir kasdien naudojamos priemonės.

Nudegimai. Pasak vaistininko, ši rizika sveikatai gali pasitaikyti ne tik buityje, bet ir įvykus avarijai, gaisrams, pagalbos nudegus gali prireikti ir karo atveju. „Nudegus labai svarbu gebėti tinkamai suteikti pirmąją pagalbą ir kuo skubiau suteikti pirmąją pagalbą, nes vos penktadalio kūno nudegimas gali būti mirtinas“, – svarbą paaiškina vaistininkas.

Kūno nudegimo atveju, ekstremalios situacijos vaistinėlėje vaistininkas rekomenduoja turėti priemonę žaizdų dezinfekcijai, tepalų ir purškalų nuo nudegimo, pincetą, chirurgines pirštines.

Vaistininkas primena, kad nudegusią vietą reikėtų vėsinti kambario temperatūros vandeniu ir stebėti nukentėjusiojo savijautą. Nudegusį odos plotą reikėtų sutvarstyti švariais tvarsčiais, stengtis nepradurti ar neprakirpti dėl nudegimo atsiradusių pūslių.

Traumos. Anot vaistininko, traumos yra gana dažna ne tik kasdienybės, bet ir ekstremalių situacijų problema. Nors įvykus sunkiai traumai sportuojant ar namuose, pagalbos dažniausiai rekomenduojama kreiptis į specialistus, ekstremalių situacijų metu, kai sužeistų žmonių gali būti daug, tuo tenka pasirūpinti pačiam. Tam vaistininkas rekomenduoja turėti tvarsčių, pleistrų, žirkles, turniketą, dezinfekcijai reikalingas priemones.

Judumo problemos. Kaulų lūžiai, raumenų patempimai, per didelis krūvis ar nuospauda – visa tai, anot vaistininko, gali padidinti riziką, jeigu nutikus nelaimei teks bėgti ar pasitraukti iš pavojaus vietos. „Ruošiant ekstremalioms situacijoms skirtą išlikimo vaistinėlę svarbu apgalvoti kuo daugiau galimų scenarijų, tačiau viskam pasiruošti sunku, todėl reikėtų skirti ypatingą dėmesį atsargiam elgesiui. Stichinių ar karinių nelaimių metu, kai griūva pastatai ar medžiai yra didelė rizika parkristi, susižeisti, todėl net ir skubant labai svarbu būti atidžiam, stebėti aplinka ir pirmiausiai dėti maksimalias pastangas, bandant išvengti šių nelaimių“, – sako vaistininkas.

Infekcijos. Įvykus sukrečiančioms nelaimėms dažnai higiena gali pasilikti antrame plane, tačiau, anot internetinės vaistinės vaistininko T. Endriukaičio, taip būti tikrai neturėtų, nes netinkama rankų higiena, nešvarus vanduo ar maistas gali sukelti viduriavimą, vėmimą, gali prasidėti karščiavimas. Vaistininkas rekomenduoja vaistinėlėje turėti priemonių rankų dezinfekcijai, nereceptinių vaistų nuo viduriavimo, vėmimo, karščiavimo.

Specialūs asmeniniai poreikiai. Jei esate sveikas, aktyvus ir judrus, jums gali prireikti mažiau priemonių, tačiau galvodami apie šeimą bei artimuosius, dažnas atrasime, kad tektų pasirūpinti ir kūdikiu ar mažamečiu vaiku, ir vyresnio amžiaus tėvais ar seneliais, gal kažkas turi lėtinių ligų, kurias kontroliuoti padeda reguliariai vartojami vaistai, pagalvokite ir apie atsarginius akinius, higieną ar specialias judėjimo priemones. Susidarę savo komandos sąrašą pamėginkite įsivaizduoti, kaip netikėtai praradę namus, netekus visko, nedirbant vaistinėms, be išorinės pagalbos galėtumėte išgyventi kelias dienas ar savaites, keliauti į saugią vietą ar slėptis kokiame rūsyje ar miške. Kai kuriuos preparatus ar priemones galima įsigyti tik su receptais, tad teks tai aptarti ir su savo gydytoju.

Nuolatinis pasiruošimas

Ekstremalios situacijos metu reikalingų medikamentų ir priemonių sąrašą visuomet galima rasti interneto puslapyje DienaX.lt, jį galima atsispausdinti ir prireikus pasižymėti medikamentų galiojimo datą ar kitą svarbią informaciją. Be to, vaistininkas ragina, reguliariai atnaujinti pirmosios pagalbos žinias, įvertinti, ar žinote, kaip tinkamai elgtis įvykus tam tikrai nelaimei.

Ekstremalių situacijų vaistinėlėje vaistininkas taip pat rekomenduoja turėti svarbių kontaktų sąrašą – greitosios pagalbos, gydymo įstaigos ar gydytojo kontaktus. Paruošta vaistinėlė suteikia saugumo jausmą, tačiau taip pat svarbu ją reguliariai peržiūrėti, įvertinti joje esančių medikamentų galiojimo laiką, nuolat pildyti ir atnaujinti.

Vaistinėlę svarbu laikyti vaikams lengvai nepasiekiamoje vietoje, tam tinkamame krepšyje, atokiau nuo saulės spindulių, visi suaugę šeimos nariai ir artimieji turėtų konkrečiai žinoti, kur prireikus ją galima rasti. „Tinklapyje kartu su šios srities ekspertais paruošėme daugybę konkrečių ir praktiškų patarimų kaip pasiruošti išlikimo vaistinėlę, kaip ją prižiūrėti ir kaip apskritai elgtis vykstant ekstremaliems įvykiams“, – sako vaistininkas T. Endriukaitis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją