aA
Širdies ir kraujagyslių ligos išlieka labiausiai paplitusios, pažeidžiančios vis jaunesnio amžiaus populiaciją, ypač vyrų. Svarbu suprasti, kad liga niekada neatsiranda netikėtai, ir bet kuris esamas ar turimas širdies ir kraujagyslių ligos rizikos veiksnys, jau žymi susirgimo pradžią.
Raimondas Kubilius
© DELFI montažas

Vis dažniau į gydymo įstaigą dėl ūminio miokardo infarkto atvežtam ir tik į penktą ar šeštą dešimtmetį įžengusio ir iki tol jokių nusiskundimų neturėjusiam vyrui, nustatomas VOS vienas rizikos veiksnys (pvz., padidėjusi blogojo cholesterolio koncentracija), lėmęs aterosklerotinės ligos atsiradimą kraujagyslėse.

Dar didesnė žala kraujagyslėms, kai tarpusavyje sąveikauja didieji rizikos veiksniai – rūkymas, padidintas kraujospūdis, mažas fizinis aktyvumas. Suprantame, kad susirgus širdies ir kraujagyslių liga, natūraliai kylantį klausimą, kodėl ir ką reikėjo daryti kitaip, keičia svarbiausias klausimas – kaip aš pats esu pasiruošęs ateities pokyčiams ir įsitraukęs į savo asmeninės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos valdymą. Kas mano gyvenime keisis, ar turėsiu atsisakyti iki susirgimo mėgiamų veiklų, užsiėmimų, darbo?

Kardiologas kreipiasi į sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis: turite laikytis 10 pagrindinių taisyklių
© Robertas Narmontas

Širdis paslaptingas ir labai gyvybingas organas. Įvykęs miokardo infarktas gali negrįžtamai pažeisti širdį, tačiau tinkamas organizmo mobilizavimas, mūsų pradėti asmeniniai pokyčiai, gali padėti kompensuoti šią netektį. O mums patiems tai leis ir vėl mėgautis kasdiene veikla, buvusia iki ligos. Nesuklysime sakydami, kad šiandieninis ligos supratimas, medikamentinio gydymo galimybių prieinamumas leidžia visiškai kontroliuoti ligą. Tiesa, esant vienai sąlygai – būtinas sergančiojo įsitraukimas ir bent 10 kasdienių rekomendacijų laikymasis.

1. Žinoti savo pagrindinius širdies ir kraujagyslių ligos pasireiškimą nulėmusius rizikos veiksnius ir juos valdyti pasiekiant organizmui saugias ir nekenksmingas jų vertes:

a) Arterinis kraujospūdis. Atsitiktinio matavimo metu AKS turi siekti < 140/90 mmHg (išimtys gali būti vyresnio amžiaus pacientams).

b) Cholesterolio koncentracija. Persirgusiems širdies infarktą ar sergantiems išemine širdies liga, blogojo cholesterolio vertė turėtų siekti < 1,4 mmol (nauja dar griežtesnė šiųmetinė ekspertų rekomendacija).

c) Nerūkyti. 2019 m. PSO elektronines cigaretes ir bet kokius kaitinamuosius tabako gaminius pripažino kaip kenksmingus sveikatai. Atminkite, kad niekada nėra vėlu mesti rūkyti. Vien tik šis sprendimas keletą kartų labiau gali apsaugoti nuo kartotino miokardo infarkto pasireiškimo. Beje, galime laikyti kone neginčytina taisykle, kad rūkančios jaunos moterys labiau linkusios patirti ūminį miokardo infarktą.

d) Stengtis kontroliuoti kūno svorį, o sergantiesiems cukriniu diabetu – būtina itin griežta glikemijos kontrolė.

2. Sergantiesiems rizikos veiksnių kontrolė ir ligos valdymas galimas tik medikamentais. Deja, jokie žoliniai preparatai ar keleriopai brangesni maisto papildai kontroliuoti ligos nepadės.

Nepasitaręs su gydytojais nepriimkite jokių sprendimų nutraukti vaistų vartojimą, juos keisti kitais. Atminkite, kad persirgus miokardo infarktą 2 kraują krešumą mažinančius vaistus reiks vartoti 12 mėn., o vėliau vieną jų, kaip ir dalį kitų – iki gyvenimo pabaigos.

Kardiologas kreipiasi į sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis: turite laikytis 10 pagrindinių taisyklių
© Shutterstock

3. Atsakingai vykdyti visus gydytojo nurodymas, jų nesupratus – aptarkite su gydytoju, viską nuodugniai išsiaiškinkite. Idealu būtų, jeigu kiekvieno vizito pas gydytoją metu, pateiktumėte surašytas AKS, pulso vertes, jaustus simptomus ir kt. Pacientams, po aktyvaus ligos gydymo nukreipiamiems į reabilitacijos gydymo įstaigas, atsakingai įsitraukti į sudaromas fizinio aktyvinimo programas, neretai daugumai sergančiųjų tampančia esminių pokyčių gyvenimo pradžia. Labai svarbu grįžus iš reabilitacijos – tęsti ir lavinti įgytus naujus įgūdžius – mankštintis, būti fiziškai aktyviam.

4. Nemažesnis kaip 300 min/per savaitę (siektinas > 420 min/sav) fizinis aktyvumas, kurių metu pulsas padidėja iki 30-50 proc. nei ramybėje, – ėjimas ristele, lengvas iki suprakaitavimo ėjimas, važiavimas dviračiu. Anksčiau vyravusią nuostatą, kad geriau bet koks fizinis aktyvumas nei jokio, keičiamas į širdžiai paveikesnį kasdienį vidutinio – didesnio intensyvumo fizinį aktyvumą. Nemėgstantiems sportuoti, ar neturintiems šių galimybių, perteklinis, priverstinis judėjimas namų ūkyje taip pat yra naudingas širdžiai.

5. Vartoti tinkamą kiekį (gausiau) lietuviškų vaisių ir daržovių, jose yra visų mums reikiamų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Apriboti sūraus, riebaus maisto vartojimą bei maisto gardinimą valgomąja druska.

6. Miegoti ne mažiau kaip 6 valandas. Įrodyta, kad miegantieji mažiau turi iki 18 proc. didesnę tikimybę patirti širdies priepuolį, lyginant su miegančiaisiais 6-9 valandas. Arba besiilsintys vos 5 valandas turi net 52 proc. didesnę infarkto išsivystymo riziką, lyginant su miegančiaisiais 7-8 valandas.

7. Ilgesni nei 6 valandos sėdėjimas be pertraukėlių reikšmingai didina ne tik širdinių, bet ir kitų ligų išsivystymo riziką. Todėl bent kas valandą rekomenduojama 5-7 min pasimankštinimo petraukėles. Ir jeigu šias 6 sėdėjimo valandas pakeistume 1 valanda intensyvia fizine veikla, net 74 proc. sumažintume mirtis dėl ŠKL.

8. Kasdieniams pasivaikščiojimams rinkimės žaliuosius plotus, taip išvengsime užterštos aplinkos poveikio kietosiomis dalelėmis. Vienas naujausių tyrimų rodo, kad dyzelinių variklių išmetamosios dujos, patekusios į kraujo apytaką, sukelia uždegiminį širdies ir kraujagyslių (ŠKL) pažeidimą, skatina širdies atakas ir didina insulto riziką.

Kardiologas kreipiasi į sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis: turite laikytis 10 pagrindinių taisyklių
© Shutterstock

9. Gyvenkime darnoje su aplinka: siektina aplinkos garsumas < 45 dB, kai, laikrodžio tiksėjimas sukelia 20 dB, šnabždesys – 30 dB, įprastinis garsas kambaryje siekia 40 dB. Triukšmo mes negalime kontroliuoti, nes jis veikia mūsų autonominę nervų sistemą. Tačiau, visuomet galime mažinti buvimo triukšme laiką, būti kuo toliau nuo galimo garso šaltinio, naudoti individualias klausos apsaugos priemones – apsaugines ausines, specialius ausų kamštukus, poilsiui ir miegojimui pasirinkti erdvę labiausiai nutolusią nuo triukšmo šaltinio. Beje, sumažinus automobilio greitį nuo 50 km/h iki 30 km/h, triukšmo lygis sumažėja 5 dB.

10. Suraskite sau individualų receptą, kaip atsispirti aplinkos stresui ir neigiamam poveikiu. Tapkite sveikos gyvensenos pavyzdžiu savo aplinkai.

Ką būtina žinoti apie kraujospūdį: kardiologas įvardijo, kada reikėtų susirūpinti:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(104 žmonės įvertino)
3.9519

Kardiologė perduoda svarbią žinią apie cholesterolio tyrimą: kam ir kada privalu nedelsiant atlikti? (31)

Visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, lietuviai skiria daug dėmesio cholesterolio kiekio kraujyje...

Kasdien – nedaug ar kartais, bet gausiai: tyrimas nustatė, kuris alkoholio vartojimo variantas ypač žudo širdį (92)

Naujo tyrimo duomenys rodo, kad dažnas nedidelio alkoholio kiekio vartojimas kelia didesnę...

10 metų vėžiu sergantis latvis kreipiasi į vyrus: jaudinatės ne dėl tų dalykų, dėl kurių reikėtų (34)

„Su vėžiu reikia susidraugauti. Jis gyvena mano sąskaita, jeigu aš pats mirsiu, kaip jis tada...

Vladimiras atvirai papasakojo apie jį kankinančią ligą: susirgus negrįžtamai pasikeičia išvaizda (22)

Maždaug 200 žmonių Lietuvoje serga liga, kuri negrįžtamai pakeičia išvaizdą, – dėl per...

JAV profesorius įvardijo didžiausias mūsų ydas ir pateikė veiksmų planą, kaip nemirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų (88)

Šiomis dienomis JAV profesorius dr. Williamas S. Harrisas vieši Lietuvoje ir patirtimi apie...

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (24)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (157)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (106)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (27)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (125)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (97)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (39)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...

15 priežasčių, kodėl rytinis seksas yra geriausias, ir patarimai, kaip pakurstyti aistrą miegamajame (6)

Be abejonės, seksas visada yra malonu, tačiau jei tą malonumą pajuntame iš pat ryto, tai...