Pavyzdžiui, „Biofirst“ klinikos gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Silvija Kontautienė yra minėjusi, kad odos būklės suprastėjimą lemia ir saulė. Tai patvirtino BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė, kosmetologė Ramunė Uosienė, pranešime žiniasklaidai yra pasakojusi apie Malijorkos aknę.

„Štai Malijorkos aknė atrodo šiek tiek kitaip, nei polimorfinis bėrimas. Atsiradus šiai alerginei reakcijai, odą nusėja maži, stipriai niežtintys spuogeliai. Labai svarbu jų nekasyti, kad neatsirastų randai. Žmonės, patiriantys šį bėrimą, juo skundžiasi pavasario ir vasaros sezonais, o vėliau jis paprasčiausiai praeina“, – sako R. Uosienė.

Ramunė Uosienė

Gali trūkti cinko

Dar veina galima spuogelių atsiradimo priežastis – cinko trūkumas. „Camelia“ vaistininkė Aida Šeputienė pranešime žiniasklaidai pasakojo, kad cinkas užtikrina organizmo ląstelių, tarp jų ir imuninių, funkcionalumą, stiprina reprodukcinę sistema bei pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Vartojantys cinką profilaktiškai, mažina riziką užsikrėsti COVID-19, o pradėjus jį vartoti per pirmąją parą po infekcijos simptomų atsiradimo, galima sutrumpinti ligos trukmę, palengvinti eigą bei sumažinti liekamųjų reiškinių tikimybę.

„Kai trūksta cinko, oda sausėja ir praranda elastingumą, išsivysto aknė, slenka plaukai, nagai tampa trapūs. Taip pat, pablogėja atmintis ir rega, suprastėja uoslės ir skonio pojūčiai, kankina bendras nuovargis ir silpnumas, nemiga bei pykinimas. Dėl ilgalaikės cinko stokos, padidėja rizika patirti psichikos sutrikimus, susirgti epilepsija, šizofrenija, mažakraujyste, nevaisingumo ir susilpnėjusio imuniteto problemas“, – aiškina vaistininkė.

Dar viena priežastis – stresas

Aknę gali išprookuoti ir stresas.

„Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė pastebi, kad stresas daro didelę įtaką jaunuolių veido odai bei iššaukia aknės proveržius.

Aušra Vareikienė

„Normalu, kad ypatingai studentas, turėjęs staigiai pakeisti gyvenamąją vietą ir pradėti studentišką savarankišką gyvenimą susiduria ne tik su stresu, bet ir kitais aknę iššaukiančiais faktoriais. Kai kurie jaunuoliai patiria dvigubą stresą, nes šalia studijų turi dirbti. Taip pat svarbų vaidmenį atlieka pasikeitęs vanduo naujuose namuose bei maitinimosi sąlygos, kada neretu atveju pradedama vartoti daugiau angliavandenių, saldumynų ir greitojo maisto“, – pranešime žiniasklaidai vardija A. Vareikienė.

Nuosekli odos priežiūra – itin svarbi

Nežiūrint vien į gyvenamosios vietos, studijų ir darbo pokyčius, grožio specialistė pataria išlaikyti bent vieną stabilų dalyką – veido odos priežiūrą. Anot jos, ypatingai streso kupinu laikotarpiu aknę gali padėti suvaldyti tik nuosekli jos priežiūra.

„Priemonės aknės per naktį neišgydys. Pirmieji požymiai nuosekliai naudojant odos priežiūros priemones pasimato tik po mėnesio, kadangi odos atsinaujinimui prireikia 28 dienų. O tikrųjų rezultatų reikėtų tikėtis po 3 mėnesių. Todėl jeigu pastebėjote, kad jūsų probleminė riebi oda stipriai išsausėjo po kokio nors pilingo, neskubėkite naudoti labai riebių drėkinamųjų kremų. Jie greičiau padarys žalos odai, negu greito teigiamo rezultato“, – pasakoja A. Vareikienė.

Micelinis vanduo – ne išeitis

Micelinis vanduo – labai populiari ir mėgstama priemonė, ypač tarp skubančių jaunų žmonių. Bet juo rekomenduojama valyti odą tik keliaujant ir tais atvejais, kai nėra galimybių kruopščiam odos valymui, pasakoja grožio specialistė. Ji prabrėžia, kad net dėl streso pasikeitus rutinai, nereikėtų vietoje savo odos priežiūros priemonių naudoti vien micelinio vandens.

Micelinis vanduo

„Jis tikrai nėra skirtas ilgalaikiam kasdieniam naudojimui. Vietoje jo, patariama naudoti savo nuolatinį prausiklį ir būtinai toniką, kadangi jis ne tik užbaigia odos valymo procesą, bet ir drėkina odą, o svarbiausia – pradeda spręsti odos problemas. Pavyzdžiui, riebiai aknės odai skirtas tonikas dezinfekuoja odą bei mažina riebalų išsiskyrimą“, – teigia A. Vareikienė.

Kokį pilingą naudoti aknės odai?

Grožio specialistė pataria vengti veido odos šveitiklių ar kaukių su grūdeliais, kadangi jie šveičiant odą perneša uždegimus į atviras poras. Anot jos, tas pats galioja ir kalbant apie veido kaukes – vietoje šveičiamųjų patariama rinktis valomąsias, rūgštines, nulupamas ar „molines“ kaukes.

„Greta veido odos valymo svarbu ir teisingai ją drėkinti. Aknę turintys žmonės kartais to prisibijo, dėl ko vėliau oda dehidratuoja. To išvengsite naudodami ne riebias, bet lengvas drėkinamąsias kaukes – tai gali būti dieninės, lakštinės. Na ir pats svarbiausias dalykas – saugokite rankas nuo veido, patys nespaudinėkite spuogų ir bereikalingai nelieskite rankomis veido. Geriau savo veido odą patikėkite į kosmetologo rankas“, – pataria A. Vareikienė.

Mitas, kad negalima maskuoti aknės

Vis dar tenka susidurti su mitu, jog aknės negalima maskuoti, neslepia grožio specialistė. Ji neigia, kad aknės maskavimas vėliau gali sukelti dar daugiau odos problemų.

Maskuoklis

„Jeigu žmogus kompleksuoja dėl savo odos, jis drąsiai gali užmaskuoti aknę sunkiausiais jos proveržio etapais. Atsiranda vis daugiau priemonių, kurios nekimšdamos porų ne tik svarbiu momentu optiškai išlygina veido odą, bet ir padeda mažinti aknę. Pavyzdžiui, gydomieji pieštukai, kurie pamaskuoja bėrimus, mažina raudonį, lygina odos reljefą. Kitos alternatyvos – specialiai aknės odai skirti BB ir CC kremai, padėsiantys jums jaustis gerai ir komfortiškai“, – šypsosi A. Vareikienė.

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, ignoruoti aknę ir tikėtis, kad ši praeis pati savaime – nevalia. Negydoma aknė gali negrįžtamai pažeisti odą ir palikti randus bei pigmentines dėmes visam gyvenimui. Dažnai, susidūrus su šia problema, gali gerokai pablogėti ir emocinė žmogaus būsena. Jaudinantis dėl aplinkinių reakcijos, neretai imama vengti rodytis viešumoje, formuojasi įvairūs kompleksai, padidėja nerimas, patiriamas stresas. O tai lemia patekimą į užburtą ratą, mat kuo stipriau stresuojama, tuo labiau suaktyvėja ir odos uždegimas. Būtent stresas gali tapti viena iš progresuojančios aknės priežasčių, todėl susidūrus su šia liga, labai svarbu vengti stipraus nerimo ir suprasti, kad ji įveikiama.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją