aA
Pasaulinės korupcijos krizės futbole ir lengvojoje atletikoje atskleidė opias sporto žaizdas. Skaidrumo, sąžiningumo, garbingumo, įstatymų normų paisymo, viešumo, atskaitomybės savo nariams, vyriausybėms ir visuomenei stoka – blogo sporto organizacijų valdymo padariniai.
Edis Urbanavičius
© DELFI / Domantas Pipas

Šias problemas kartu su kolegomis iš visų Europos sąjungos (ES) šalių aptarė ir Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovai, dalyvavę ES sporto forume ir sporto direktorių susitikime Hagoje bei Amsterdame.

„Europos sąjungos sporto vadovai ir politikos formuotojai įžvelgia blogas tendencijas. Sporto industrijoje cirkuliuoja milžiniškos lėšos, dalis jų – valstybių parama, kuri privalo būti naudojama skaidriai ir už ją turi būti atsiskaitoma visuomenei. Tačiau daugelis organizacijų vengia tai daryti, o įsitraukus valstybinėms institucijoms pasigirsta kaltinimai kišimusi į jų veiklą. Nors sportas labai svarbi visuomenės gyvenimo sritis, bet sporto organizacijos negali veikti kaip valstybė valstybėje“, - sako KKSD generalinis direktorius Edis Urbanavičius.

Europos Komisijos (EK) narys, atsakingas už sportą, Tiboras Navracsicsas paminėjo keletą grėsmių sporte: nelegalią prekybą, dopingo vartojimą, pinigų plovimą, organizuotą nusikalstamumą ir korupciją.

„Ne visas sportas yra veikiamas šių grėsmių, tačiau kai kurios sporto šakos gali būti neapsaugotos. Turime pasiekti, kad visos sporto organizacijos veiktų pagal gero valdymo principus – būtų skaidrios ir atskaitingos. ES gerbė sporto teisę veikti savarankiškai, tačiau šią autonomiją reikia užsidirbti. Federacijos, kurios neatitinka aukščiausių etikos standartų, turi susidurti su didesne kontrole ir, jei reikalinga – su visa ES reguliavimo galia“, - teigė T. Navracsicsas.

Europos Olimpinių komitetų prezidentas Patricas Hickey pritarė, kad sporto autonomija yra lygi geram sporto valdymui.

Forume buvo informuota, jog EK tarsis ir derėsis su didžiausių tarptautinių sporto organizacijų atstovais rengdama 16 ES teisės aktų. Bus tariamasi dėl ES palydovinio transliavimo ir kabelinio perdavimo direktyva, ES audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvos pakeitimų, kad nebūtų „sugriauta“ sporto rėmimo sistema.

„Vis daugiau turinio perkeliama į internetą, todėl iki šiol daugiausiai pajamų sportui generavęs televizijos teisių pardavimas reikalauja atnaujinimo“, - pasakoja E. Urbanavičius.

Be to, EK atstovai kartu su Europos sporto savaitės veiklas įgyvendinančių organizacijų atstovais pristatė 2015 m. Europos sporto savaitės renginių ataskaitą. Pažymėta, jog veiklos vyko sėkmingai, visuomenės susidomėjimas ir įsitraukimas buvo didelis. Todėl pasiūlyta 2016 m. į Europos sporto savaitės veiklas labiau įtraukti nacionalines sporto šakų federacijas, švietimo įstaigas, kitas visuomenines organizacijas (ne tik sporto), žiniasklaidą. O pačias Europos sporto savaitės veiklas vykdyti taip, kad jų vertė išliktų visus metus.

ES pirmininkaujanti Olandija daugiausiai dėmesio sporto vadovų susitikime skyrė didelių sporto renginių organizavimui ir vaikų sportinės veiklos tyrimo analizei.

Olandai akcentavo svarbius sporto renginius organizuojančių šalių galimybę pristatyti šalies išsivystymo lygį ekonomikos, infrastruktūros, aplinkos apsaugos, kultūros, demokratijos, žmogaus ir dirbančiųjų teisių srityse.

Buvo atkreiptas dėmesys, jog daugėja šalių, kurių visuomenės reikalauja, kad paraiškų teikimo procesas dėl svarbių sporto renginių organizavimo ir šių renginių vykdymas būtų skaidrus. Svarbūs sporto renginiai šalyje turi būti organizuojami laikantis gero sporto valdymo principų, kurių vienas svarbiausių – viešumas planuojant renginio išlaidas ir pateikiant labai tiksliai renginio sąnaudų ir naudos ataskaitą visuomenei.

Be to, Olandija iškėlė kompetencijos dirbant su vaikais sporte trūkumo problemą. Anot olandų, pradedančiųjų sporte neturi būti diskriminacijos, bauginimo, patyčių baimės, smurto. Būtina atsakinga pedagoginė aplinka, ypatingai vaikų sporte. Tai ir sporto klubų, ugdymo įstaigų, tėvų, trenerių atsakomybė.

Pristatyta tyrimų ataskaita, kuri atskleidė, jog vaikams sportuoti yra smagu, galima susirasti draugų, patirti jausmą, kad esi komandos dalis, gali būti savimi, gali būti įvertintas už pastangas, įgyti pasitikėjimą savo jėgomis. Rezultatą varžybose vaikai įvardija, kaip vieną paskutinių motyvacijų sportuoti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos regbis pradėjo bendradarbiavimą su Anglijos „Premier“ lygos klubu

Lietuvos regbiui atsiveria dar viena galimybė tobulėti ir įgyti naujų žinių. Lietuvos regbis...

IBU taurės varžybose Italijoje lietuviai liko toli nuo lyderių (2)

Italijoje vykstančių Tarptautinės biatlono sąjungos (IBU) taurės antrojo etapo varžybų vyrų 10...

Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į finalą (17)

Simonas Bilis pagerino Lietuvos rekordą ir pateko į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo...

Krupeckaitė ir Marozaitė pasaulio taurės etape užėmė šeštąją vietą

Londone (Didžioji Britanija) vykstančio 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės...

Stambrauskas Rusijoje buvo nokautuotas Nurmagomedovo akivaizdoje (5)

Šeštadienį Samaroje (Rusija) vykusiame mišrių kovos menų (MMA) turnyre nesėkmę patyrė...

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (29)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (1)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (46)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (1457)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (11)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

Septynerių, o jau žarsto milijonus dolerių: „YouTube“ daugiausiai uždirbantis vaikas turtus susižėrė žaisdamas Turtingiausių pasaulio „jutuberių“ TOP10 (7)

Nustebsite sužinoję, kad daugiausiai „ YouTube “ uždirba ne grožio žinovė ar žaidimų...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (5)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Anglišką gardumyną pamėgo ir lietuviai: nesunkiai pasigaminsite ir patys 3 skirtingi receptai (1)

Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, dažnas intensyviai galvojame ne tik kokiomis dovanomis...

Turtuoliai patys eglučių nepuošia: kam patiki ir kiek kainuoja

Darbai darbeliai, ir to trūksta, ir ano trūksta, ir kalėdinio gėrimo „Eggnog“ taip pat... –...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (100)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...