aA
Kelios dešimtys futbolo legendų, buvę treneriai ir dabartinė Vilniaus „Žalgirio“ komanda ketvirtadienį vakare iškilmingai paminėjo klubo 75-ąjį jubiliejų.
Edgaras Jankauskas, Vilma Venslovaitienė, Valdas Benkunskas
Edgaras Jankauskas, Vilma Venslovaitienė, Valdas Benkunskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Iš tiesų klubo gimtadieniu laikoma gegužės 16-oji. Būtent tą dieną Lietuvos sostinės pagrindiniame stadione (vėliau tapusiu „Žalgirio“ stadionu), buvusiame nuo prieškario laikų gražioje, saulėtoje vietoje prie Neries ir Vilnelės santakos, pirmą kartą TSRS (Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos) čempionato rungtynes žaidė reprezentacinė Lietuvos komanda, pavadinta Vilniaus „Dinamo“ vardu.

Noriu pasakyti sirgaliams – jūs sukūrėte stebuklą Europos futbolo istorijoje išgelbėdami šį Lietuvos futbolo kultūros paveldą kitoms kartoms.
Vilma Venslovaitienė

Klubas gražią sukaktį nusprendė paminėti šį rugsėjo 22-osios ketvirtadienį, per rinktinių „langą“, kuomet komanda turi laisvesnę savaitę.

Klubas pagerbė kelias dešimtis skirtingų kartų žalgiriečių ir strategus, svariausiai prisidėjusius prie turtingos „Žalgirio“ istorijos. Neužmiršti ir sirgaliai, klubą sunkiu metu prikėlę iš pelenų ir išsaugoję jį šalies futbolo žemėlapyje.

Klubo vadovė Vilma Venslovaitienė priminė, jog ji „Žalgiryje“ atsidūrė po pokalbio su fanais.

„Į šią salę neįmanoma sukviesti visus, kurie „Žalgiryje“ siekė rezultatų, svajojo, gyveno. Šis klubas išskirtinis tuo, jog kai („Žalgiris“) atsidūrė ant išnykimo ribos, jį išgelbėjo sirgaliai.

Klubą, kuris buvo Lietuvos Nepriklausomybės šauklys. Aš priėmiau šį iššūkį po susitikimo su sirgaliais. Tai nebuvo lengvas susitikimas. Tačiau ramia sąžine galiu pasakyti, kad mes padarėme. Buvo iš tiesų nelengva, bet tai padarėme – išsaugojome „Žalgirio“ vardą.

Tikiuosi, visi, kas prie jo prisilies, klubą gerbs ir perduos kitoms kartoms su pagarba, meile, nes „Žalgiris“ puoselėja tikėjimą ir gyvenimo prasmę daugeliui žmonių, todėl jis yra visų ir visiems laikams.

Dėkoju sirgaliams, kurie tuo metu manimi patikėjo, dėkoju ir tiems, kurie manimi netikėjo.

Noriu jums pasakyti – jūs sukūrėte stebuklą Europos futbolo istorijoje išgelbėdami šį Lietuvos futbolo kultūros paveldą kitoms kartoms. Ačiū jums!“, – jautriais žodžiais į „Žalgirio“ aistruolius kreipėsi V. Venslovaitienė.

Legendų noras ir jaunojo talento svajonė

Anksti „Žalgiryje“ atsiskleidęs Edgaras Jankauskas žaliai baltus marškinėlius vilkėjo tik iki 21-erių, talentingas puolėjas 1996-aisiais persikėlė į Maskvą, iš čia jo svaiginanti karjera suko į Vakarus.

„Brugge“, „Real Sociedad“, „Benfica“, Čempionų lygos trofėjus su „Porto“, vėliau „Nice“ ir „Hearts“, „Larnaka“ bei etapas už Atlanto – „New England Revolution“.

Nors „Žalgiryje“ futbolininkas praleido pirmuosius kelis savo solidžios karjeros metus, tačiau per juos spėjo pasižymėti beveik penkiomis dešimtimis įvarčių.

„Daug tikslių smūgių, tačiau vieno tikrai neužmiršiu. Pamenu, dar mokiausi mokykloje, po pamokų (1994 m.) ėjau žaisti taurės pusfinalio rungtynių prieš Mažeikių ROMAR.

Jei pamenate, vienu metu tai buvo pajėgiausias Lietuvos klubas ir šalies čempionas. Taigi, rungtynėse prireikė baudinių serijos. Teko prie 11 metrų žymos stoti paskutiniam, tiksliai smūgiavau ir išplėšiau pergalę. Puikus jausmas 18-os jaunuoliui“, – prisiminė E. Jankauskas.

Pats futbolininkas vaikystėje žavėjosi ne vienu žalgiriečiu.

„Man patiko Viačeslavo Sukristovo, Armino Narbekovo, Stasio Baranausko, Roberto Fridriko žaidimas. Norėjau lygiuotis į juos. Kurias rungtynes norėčiau peržaisti? Ko gero, visas pralaimėtas, jog būtų pasiekti teigiami rezultatai.

Dabar smagu ir džiugu matyti „Žalgirį“ Europoje, tikiuosi, tai nebus vienetinis atvejis. To ir norėčiau palinkėti klubui – įsitvirtinti Europoje“, – kalbėjo Čempionų lygos nugalėtojas.

Jo karjera žavisi dabartinis žalgirietis, iš Aytaus kilęs Gustas Jarusevičius.

„Kai bus klubo šimtmetis, galbūt tarp legendų išgirsiu ir savo pavardę, kodėl gi ne (šypsosi). Dabar iš kiekvieno legendinio futbolininko galima mokytis ir pasisemti patirties.

Norėčiau pakartoti Edgaro Jankausko karjerą. Juk vienintelis, laimėjęs Čempionų lygą. Tai būtų mano svajonė.

Augdamas Alytuje, paauglystėje žavėjausi „Žalgiryje“ žaidusiais dzūkais, tai puolėju Darvydu Šernu, saugu Vytautu Lukša. Jie man buvo pavyzdys, abu alytiškiai, iš mano krašto.

Džiaugiuosi, kad ir pats dabar atstovauju Vilniaus klubui, turiu galimybę prisidėti prie klubo istorijos žaisdamas komandoje. Labai smagu, jog sulaukiau šanso ir trenerio Vladimiro Čeburino pasitikėjimo Europos kovose“, – kalbėjo G. Jarusevičius.

Olimpinis čempionas Arminas Narbekovas mokėsi iš 1979 ir 1984 m. geriausio Lietuvos futbolininko, beveik 300 rungynių „Žalgirio“ marškinėlius vilkėjusio Stasio Danisevičiaus.

„Tai mano mokytojas. Kai atėjau į „Žalgirį“ Stasiui buvo 28-eri, man jis linkėjo iš gyvenimo imti viską, ką galiu ir kas įmanoma, bei mėgautis futbolu“, – prisiminė Seulo olimpinis čempionas.

„Įsimintiniausias įvartis? Turbūt 1987-aisiais, tikslūs smūgiai TSRS čempionate, lėmę bronzos medalius.

Jei būtų galima, norėčiau dar kartą sužaisti išvykos rungtynes prieš Vienos „Austria“, kurias pralaimėjome 2:5 ir nepatekome į kitą etapą“, – prisiminimais dalinosi A. Narbekovas.

Anot jo, dabar į Konferencijų lygos grupių turnyrą patekęs „Žalgiris“ išgyvena naują etapą, o jame norėtų matyti daugiau lietuvių.

„Smagu stebėti Europoje „Žalgirį“, pakilo į naujas aukštumas. Tik šiek tiek gaila, kad mažai lietuvių rungtyniauja, norėtųsi daugiau lietuviškų pavardžių“, – pastebėjo A. Narbekovas.

Arminas Narbekovas
Arminas Narbekovas
© DELFI / Andrius Ufartas

Panevėžio Vilties gatvės kiemuose kamuolį spardęs Stasys Danisevičius puikiai žinojo ir gimtojo miesto „Statybos“, ir Vilniaus „Žalgirio“ meistrų komandos žaidėjus.

„Tų įvarčių daug, tiek antroje lygoje, tiek aukščiausiame TSRS čempionate. Visi svarbūs, nebuvo nereikšmingų, nes atstovavome Lietuvai.

Kuris įsimintiniausias? Į Maskvos „Spartak“ vartus, tiesiai į devyniukę vartininkui Rinatui Dasajevui. O jis – tuometinės TSRS rinktinės pagrindinis vartų sargas, Europos vicečempionas. Tai buvo neeilinis smūgis (1984 m. „Žalgirio“ pergalė 2:1).

Kalbant apie debiutą „Žalgiryje“, mane 17-os pakvietė Algirdas Klimkevičius („Žalgiriui“ vadovavo 1974-1976), pirmame mače žaidžiau čia, Vilniuje, II lygos mače prieš Kaliningrado „Baltiką“.

Išleido antrame kėlinyje, atrodė, jog patekau į kosmosą. Treneris manimi tikėjo, mane augino, antrame rate jau įsitvirtinau pagrindinėje meistrų komandos sudėtyje“, – prisimena S. Danisevičius.

„Žalgirio“ rungtynes stebėdavome per televizorių, po pergalių bėgdavome į kiemą, kiekvienas norėjome lygiuotis į V. Lydeką, J. Jurgelevičių ar P. Glodenį. Rungtynės, kurių rezultatą norėčiau pakeisti? Nėra tokių, matyt, taip reikėjo, buvome to verti, iš klaidų geriau mokytis nei iš pergalių“, – kalbėjo S. Danisevičius.

„Dabartinį „Žalgirį“ seku, matyti, jog vadovybė priėmė teisingus sprendimus, jaučiasi trenerio V. Čeburino įdirbis, kuris susitvarko su kylančiais iššūkiais. Aišku, gal norėtųsi daugiau lietuvių. Būtų smagu, jei ateityje pagrindinėje sudėtyje žaistų bent pusę lietuvių“, – kalbėjo S. Danisevičius.

Stasys Danisevičius, Vilma Venslovaitienė, Valdas Benkunskas
Stasys Danisevičius, Vilma Venslovaitienė, Valdas Benkunskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Viceministro pažadas

Ant scenos kopė ne tik legendiniai žalgiriečiai, bet ir dabartinės valdžios atstovas. Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Linas Obcarskas klubui žadėjo „padėti dėl stadiono“.

„Niekada nebūčiau patikėjęs, kad turėsiu galimybę sveikinti savo vaikystės svajonių komandą. Regėjau svaiginančias pergales ir skaudžius pralaimėjimus.

Į „Žalgirį“ visi norėjo patekti, bet žaisdavo vienetai. Įsimintina pergalė Universiadoje, kuomet su žaliai baltais marškinėliais iškovoti aukso medaliai.

Turite didingą praeitį, gražią dabartį ir, manau, šviesią ateitį. Mes, skirtingai nei Vilniau miesto savivaldybė, negalime tiesiogiai prisidėti prie klubo, bet, manyčiau, su stadionu ar dar kažkuo tai tikrai padėsime. Sėkmės klubui ir džiaugitės švente“, – linkėjo už sporto sritį atsakingas viceministras L. Obcarskas.

FK „Žalgirio“ istorija datuojama nuo 1947-ųjų gegužės 16 dienos, kuomet susikūrusi reprezentacinė Vilniaus ir visos šalies futbolo komanda sužaidė pirmąsias rungtynes.

Okupacijos metais „Žalgiris“ (nuo 1947 iki 1990 m.) kartu buvo ir neoficiali Lietuvos rinktinė.

Apie komandos kelią į viršūnes ir nuokalnes – ilgamečio komandos aistruolio, futbolo entuziasto Rimo Mackevičiaus prisiminimuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.3333

Pasaulio čempionai gavo skambų antausį nuo danų

UEFA Tautų lygos turnyrą pasaulio čempionai prancūzai baigė karčia nesėkme dvikovoje su Danija....

Kieta kova Liuksemburge baigėsi apmaudžiu Lietuvos rinktinės pralaimėjimu

Lietuvos rinktinė sekmadienio vakarą žaidė paskutines rungtynes šių metų UEFA Tautų lygos...

Latviams pergalė išsprūdo iš rankų, tačiau jie Tautų lygoje kyla aukštyn

UEFA Tautų lygos D diviziono rungtynėse sekmadienį Latvijos rinktinė pirmavo, tačiau dvikovą...

Brazilas iš Kauno klubo keliasi į Tel Avivą

Dar vienas „Kauno Žalgirio“ klube užsirekomendavęs legionierius kelia sparnus į užsienį –...

Į save žiūrintys lietuviai sekmadienį tikisi pozityvaus rezultato

Lietuvos rinktinė sekmadienio vakarą sužais paskutines rungtynes šių metų UEFA Tautų lygos...

Top naujienos

Ekspertas demaskavo gandus apie Putino sprendimą: prie komisariatų būriai jau rikiuojasi neatsitiktinai (6)

Rusijoje paskelbus mobilizaciją, į frontą netrukus patrauks nežinia kuo apginkluotų, prastai...

Vilniuje – šokiruojantys nusikaltėlio grasinimai: tegul pareigūnai užsideda neperšaunamas liemenes (4)

„Jeigu pareigūnai neįvykdys mano reikalavimų, geriau tegul užsideda neperšaunamas...

Savaitės viduryje sulauksime ryškesnių permainų: ciklonas atplukdys lietų į daugelį rajonų

Pirmadienio dieną orus šalyje lems ciklono pietrytinė dalis. Vyraus nepastoviai debesuotas...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Iziume buvo rastos dar dvi masinės kapavietės Ukraina gavo NASAMS oro gynybos sistemas

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, rugsėjo 25 d., Zaporižios regionas vėl tapo Rusijos...

Už galimybę nakvoti neįprastame būste lietuviai pasiryžę pakloti triženklę sumą: tai nėra tik apgyvendinimas, tai patirtis

Šalia Valkininkų esančiame šimtamečių ąžuolų miške išdygo naujas perliukas unikalių...

Siūlo būdą, kaip lietuviams sutaupyti maisto išlaidoms: iš pradžių užteks ir vieno paprasto įpročio

Maisto švaistymas – gana opi problema, kuri neaplenkia ir Lietuvos. Kiekvienas Lietuvos gyventojas...

Daugelis moterų neteisingai pasirenka kūno spalvos pėdkelnės: jei norite su jomis atrodyti stilingai, įsidemėkite vieną taisyklę

Atėjus rudeniui, į moterų garderobą grįžta pėdkelnės . Jei vienos mūvi griežtai tik juodas,...

Vaistininkas: žmonės vis daugiau dėmesio skiria savo kūnui – tenka pasikalbėti ir apie meilės reikalus, seksualinę sveikatą

Farmacininkais pasitikima ne tik susirgus, jie dažnai tampa patarėjais grožio, meilės bei kitais...

Ispanijos Supertaurės finale triumfavo „Real“ – po pratęsimo palaužė „Barceloną“

Sevilijoje sekmadienį vykusiame Ispanijos Supertaurės turnyro finale „ Barcelona “ siekė...

Smagūs mokslininkų patarimai, kaip galima lieknėti be dietų ir sporto

Mokslininkai teigia – galima deginti kalorijas ir paspartinti medžiagų apykaitą užsiimant tuo,...