„Jeigu jie ims artėti prie pavojingos ribos, žinoma, nebūsime pasirengę sėdėti sudėję rankas“, – radijui NPR sakė amerikiečių derybininkas Robas Malley.

Iranas pirmadienį – po penkių mėnesių pertraukos, padarytos išrinkus ultrakonservatyvųjį prezidentą Ebrahimą Raisi – ketina sugrįžti prie derybų Vienoje su pasaulio galingosiomis valstybėmis.

Dialogas atnaujinamas Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovui po vizito Irane pareiškus, kad nepadaryta pažangos derybose dėl nesutarimų, susijusių su šalies branduoline programa.

JAV prezidento Joe Bideno administracija šių metų pradžioje pradėjo derybas Vienoje, tikėdamasi, kad Vašingtonas grįš prie 2015 metų branduolinio susitarimo, kurį torpedavo jo pirmtakas Donaldas Trumpas, tačiau susitarti su Teheranu kol kas nepavyko.

„Esame pasirengę grįžti į susitarimą ir panaikinti visas sankcijas, neatitinkančias susitarimo. Taigi, jei Iranas nori grįžti į susitarimą, jis turi galimybę tai padaryti“, – pareiškė R. Malley.

„Jeigu jis nenori grįžti į susitarimą, jeigu jis ir toliau darys tai, ką, panašu, daro dabar, tai yra trypčioja vietoje prie branduolinės diplomatijos stalo, taip pat spartins savo tempus kalbant apie branduolinę programą, jeigu jis pasirinks tokį kelią – turėsime atitinkamai reaguoti“, – pridūrė diplomatas.

Derybos vyksta netiesiogiai, ES pasiuntiniui tarpininkaujant kontaktams tarp R. Malley ir Irano delegacijos, atsisakančios susitikti su JAV atstovu akis į akį.

Teheranas reikalauja atšaukti visas sankcijas, tačiau J. Bideno administracija teigia, kad aptaria tik priemones, įvestas D. Trumpo JAV pasitraukiant iš branduolinės sutarties – įskaitant plataus užmojo vienašališką JAV draudimą visoms kitoms šalims pirkti Irano eksportuojamą naftą.

Izraelis, aršiai besipriešinantis 2015-ųjų susitarimui, pasiektam tarpininkaujant JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai), vykdo sabotažo kampaniją prieš Iraną ir grasina imtis karinių veiksmų.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) anksčiau buvo užsiminęs ir apie „kitus variantus“, nors R. Malley interviu leido suprasti, kad Jungtinės Valstijos visų pirma svarsto ekonominį spaudimą.