„Norime iš anksto perspėti Lenkijos pusę nenaudoti jokių provokacijų, nukreiptų prieš Baltarusijos Respubliką, kad pateisintų galimus neteisėtus jėgos veiksmus prieš nelaimingus beginklius žmones, tarp kurių daug nepilnamečių vaikų ir moterų“, – sakoma baltarusių Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Migracijos padėties prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos staigus paaštrėjimas kelia rimtą susirūpinimą dėl žmonių, mėginančių bet kokiais keliais ir būdais patekti į Europos Sąjungos šalis, likimo“, – pridūrė URM ir apkaltino Varšuvą ilgai ignoravus šią „objektyvią tikrovę“ bei vengus spręsti rimtas problemas.

„Esant tokiai padėčiai itin nevykę atrodo neįtikinami Lenkijos pusės mėginimai perkelti atsakomybę už dinamiškai besivystančią migracijos padėtį Baltarusijai“, – teigia Užsienio reikalų ministerija.

Padėtis regione komplikavosi pirmadienį, kai prie Baltarusijos ir Lenkijos sienos susirinko keli tūkstančiai migrantų, norinčių pasiekti ES teritoriją. Ten sutelktoms Lenkijos saugumo pajėgoms pavyko atremti migrantų mėginimą masiškai prasiveržti per pasienio užtvaras. Lenkų pareigūnai šiuos įvykius pavadino sudėtingiausiu migracijos krizės etapu.

Lenkija ir virtinė kitų Europos šalių pastaraisiais mėnesiais kaltina Baltarusiją dėl chaoso prie Europos Sąjungos sienų, nes baltarusiai neįsileidžia atgal nelegalių migrantų, bandančių patekti į ES.

Lenkija jų taip pat neįsileidžia, todėl daug migrantų iš Artimųjų Rytų ir Afrikos įstrigo pasienio zonoje.

Europos Sąjunga kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija keršijant už bloko sankcijas Minskui dėl represijų prieš opoziciją.

Lenkija prie sienos su Baltarusija dislokavo tūkstančius karių, įrengė pjaunančios vielos užtvarą, paskelbė nepaprastąją padėtį pasienio ruože ir uždraudė į šią teritoriją patekti žurnalistams bei humanitariniams darbuotojams.

Prasidėjus naujam grėsmingam Europos migrantų krizės etapui Vašingtonas ir Briuselis paragino Minską sustabdyti, jų teigimu, organizuotą migrantų antplūdį.

NATO pirmadienį taip pat sukritikavo baltarusių režimą, kaltindama jį naudojantis migrantais kaip politine priemone. Europos Sąjunga paragino Baltarusijai taikyti naujų sankcijų.

Tarp kūjo ir priekalo

Daugelis migrantų ir pabėgėlių, siekiančių patekti į Lenkiją, desperatiškai bėga nuo karo draskomų skurdžių Viduriniųjų Rytų šalių.

Pasak atvykėlių, jie yra atsidūrę tarp kūjo ir priekalo: baltarusiai atsisako leisti jiems sugrįžti į Minską ir išskristi namo, o lenkai draudžia jiems kirsti sieną ir pasiprašyti prieglobsčio.

Lenkijos regioninė policija „Twitter“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip migrantai sėdi aplink palapines ir laužus kitapus pjaunančios užtvaros, juos stebint lenkų pareigūnams.

„Mūsų skaičiavimais, Baltarusijoje gali būti net 12–15 tūkst. migrantų“, – visuomeniniam radijui sakė lenkų specialiųjų tarnybų atstovas Stanislawas Zarynas.

Apytikriai apskaičiuota, kad apie 4 tūkst. atvykėlių yra susibūrę netoli Kuznicos, esančios šalia Baltarusijos sienos, antradienį pranešė tarnybos.

Pasak baltarusių valstybinės naujienų agentūros „BelTA“ korespondento, netoli sienos esančioje stovykloje yra apie 3 tūkst. žmonių.

Lenkijos vyriausybės atstovas Piotras Müleris pirmadienį perspėjo – aštrėjant padėčiai pasienyje „gali būti prieita iki eskalavimo, kuris bus ginkluoto pobūdžio“.

Tuo metu Baltarusijos vidaus reikalų ministras Ivanas Kubrakovas antradienį agentūrai „BelTA“ pareiškė, kad migrantai į jo šalį atvyko „teisėtai“, ir pridūrė: „Migrantai kol kas nepadarė jokių įstatymo pažeidimų.“

Grėsmė visos ES saugumui

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis antradienį pareiškė, kad beprecedentis migrantų masinis mėginimas neteisėtai prasiveržti į šalies teritoriją per sieną su Baltarusija kelia pavojų visos Europos Sąjungos saugumui.

„Uždaryti Lenkijos sieną [su Baltarusija] – mūsų nacionalinis interesas. Tačiau šiandien ant kortos pastatytas visos ES stabilumas ir saugumas“, – per „Twitter“ parašė M. Morawieckis.

„Ši [Baltarusijos prezidento Aliaksandro] Lukašenkos režimo ataka nutaikyta į mus visus. Nebūsime įbauginti ir ginsime taiką Europoje kartu su mūsų partneriais NATO ir ES“, – pridūrė premjeras.

Kaip praneša Lenkijos visuomeninis radijas, pirmadienį prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos susirinkę apie 3–4 tūkst. migrantų mėgino masiškai veržtis per pjaunančios vielos užtvaras, tačiau ten sutelktoms stiprioms lenkų saugumo pajėgoms ir kariuomenei pavyko juos atremti. Anot Lenkijos pareigūnų, migrantai prie sienos atvyko padedant Baltarusijos pareigūnams.

Antradienį, 17 val. Lietuvos laiku, planuojama sušaukti Lenkijos Seimo nepaprastąjį posėdį, per kurį įstatymų leidėjai bus informuoti apie padėtį pasienyje ir ten taikomas saugumo priemones. Šią informaciją pateiks premjeras ir už saugumą atsakingi ministrai.

ES kaltina Baltarusijos autoritarinį prezidentą A. Lukašenką, kad šis skraidina migrantus iš Viduriniųjų Rytų ir Afrikos šalių į Minską, o tada siunčia juos pėsčiomis per sieną į Bendrijos teritoriją, keršydamas už bloko sankcijas jo režimui, taikomas dėl susidorojimo su opozicija.

A. Lukašenka šiuos kaltinimus atmeta.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pirmadienį paragino ES nares įvesti naujų sankcijų Baltarusijai dėl kurstomo migrantų antplūdžio.

Naudotis „migrantais politiniais tikslais – nepriimtina“, sakė ji ir pridūrė, kad ES nagrinės galimybes imtis sankcijų prieš „trečiųjų šalių oro bendroves“, gabenančias migrantus į Baltarusiją.

Lenkijos kaimynė Vokietija pastaruoju metu susiduria su smarkiai išaugusiu migrantų, atvykstančių į šalį iš Baltarusijos per Lenkiją, srautu.

Oficialiais duomenimis, vien per spalį jų atvyko beveik 5 tūkstančiai.

Reaguodamas Berlynas sugriežtino pasienio kontrolę ir dislokavo papildomų policijos pajėgų.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (462)