„Buvo galima tikėtis tokio šuolio ir, matyt, tai dar ne pabaiga, nes metų pabaigoje galime turėti ir dviženklę infliaciją“, – BNS sakė banko „Luminor“ ekonomistas.

Anot, jo, infliacijos augimą skatina energetinių kainų šuolis bei žemas palyginamosios bazės efektas – pernai tokiu metu šalyje buvo fiksuojama defliacija.

„Šiuo metu man vis dar atrodo, kad tai laikinas reiškinys, vis dėlto infliacijos virusas plinta ir į kitus sektorius: ir maisto prekės pradėjo brangti, ir paslaugų kainų augimas spartėja, o vartotojų lūkesčiai jau dabar yra suprastėję“, – sakė Ž. Mauricas.

Jo teigimu, pamačius tokius infliacijos skaičius žmonių lūkesčiai dar labiau kris, kartu sulėtės ir ekonomikos aktyvumas.

„Dar pridėkime ir ribojimus dėl pandemijos, tai artėjanti žiema nebus tokia, kokios tikėjomės vasarą, kai buvo optimistinių lūkesčių dėl vakcinacijos ir nebuvo tokio didelio energetinių kainų šuolio“, – kalbėjo analitikas.

Pasak „Luminor“ ekonomisto, infliacijos mažėjimo geriausiu atveju galima tikėtis tik nuo kovo mėnesio.

„Laikausi nuomonės, kad senosiose eurozonos valstybėse infliacija turėtų ženkliai sumažėti kitų metų pavasarį ir čia didžiausia rizika Lietuvai yra tai, kad ten sumažės, o pas mus nesumažės. Ir tada mes išpūsime infliacijos burbulą, kuris ilgainiui mums gali sukelti daug neigiamų padarinių“, – sakė jis.

Ž. Maurico teigimu, dabar verslas lygina situaciją Lietuvoje su kitomis Baltijos šalimis ar Lenkija, kur darbuotojų kaita mažesnė ir jų lūkesčiai dėl atlyginimų kuklesni.

„Tampame brangia ir neprognozuojama valstybe, o jeigu dar turėsime ir emigracijos šuoliuką, tiek dėl pakilusių nekilnojamojo turto kainų, tiek dėl infliacijos ar pandeminių ribojimų, tai iš tiesų galime pakankamai daug prisivirti košės šią žiemą“, – pridūrė jis.

Ž. Maurico mano, jog optimistinio scenarijaus atveju infliacija pavasarį gali mažėti, tačiau pesimistiniu atveju – dviženklė infliacija po kelerių metų pavers Lietuvą viena brangiausių šalių Europos Sąjungoje.

„Jeigu susitvarkytų elektros ir dujų kainos, neatmesčiau galimybės, kad infliacija galėtų kristi žemiau vieno procento, bet jeigu mes įsuksime tą spiralę ir ant tų dešimties infliacijos procentų pridėsim dar penkis, tai mes per porą metų galime tapti viena brangiausių šalių Europos Sąjungoje“, – prognozavo „Luminor“ ekonomistas.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (93)