Partiečiai yra linkę pateisinti kolegą, o premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad tai gera pamoka visiems politikams. Bėda, kad tokios pareigos Seime ne universitetas ir Ž. Pavilionis jau seniai ne studentas. Priešingai. Jis yra patyręs politikas ir diplomatas, buvęs Lietuvos ambasadorius JAV.

Žygimantas Pavilionis vis atsiduria skandalingų įvykių sūkuryje

Nuolatos girdime apie jo skandalingus pasisakymus užsienio politikos srityje. Pavyzdžiui, šių metų vasario mėnesį Ž. Pavilionio kelionė į Sakartvelą vertinama nevienareikšmiškai. Ž. Pavilionis, dalyvaudamas opozicinėms jėgoms surengtoje spaudos konferencijoje, tuo metu pareiškė, kad Sakartvelo opozicijos lyderio Nikanoro Melijos suėmimas galėtų sukelti tarptautinį atsaką, ir pagrasino sankcijomis.

Sakartvelo premjeras Iraklijus Garibašvilis Ž. Pavilionio tokį bandymą tarpininkauti ir pareiškimus pavadino nepriimtinais ir įžeidžiančiais. Užsienio politikos ekspertai aiškiai įvardino, kad nuo tokių aštrių pareiškimų derėjo susilaikyti, kai vykstama oficialaus vizito. Juk jis vyko ne pas opoziciją. Parlamentaras po vizito pripažino, kad jo retorika Sakartvele galėjo būti ir kitokia. Situaciją vėliau teko glaistyti dalies konservatorių taip aršiai puolamam prezidentui Gitanui Nausėdai.

Deja, Ž. Pavilionis iš savo klaidų nepasimokė. Šią savaitę jis dar kartą atsidūrė dėmesio centre dėl savo pareiškimų užsienio politikos srityje. Antradienį pasirodė vaizdo įrašas, kuriame Rusijos opozicionieriumi Leonidu Volkovu apsimetę žinomi Rusijos humoristai kalbėjo su Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku. Ž. Pavilionis pokalbio metu sumenkino Prezidento Gitano Nausėdos autoritetą, pavadindamas jį tik simboliniu Lietuvos užsienio politikos dalyviu:

„Tu nekreipk dėmesio. Mes dabar Vyriausybė. Ingrida, mano premjerė, galvoja kaip aš. Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes – pati didžiausia partija, pas mus – parlamentinė respublika, o prezidentas – simbolinis. Ir viskas.“ – taip kalbėjo vienas iš įtakingiausių konservatorių partijos narių.

Taip pat tą patį antradienį, kada pasirodė skandalingas vaizdo įrašas, mus pasiekė dar viena žinia, jog Ž. Pavilionis, šiuo metu būdamas Vokietijoje komandiruotėje, kurią apmokėjo Seimo Kanceliarija, susituokė su savo išrinktąja. Nors įtakingas konservatorius neigė, kad tai buvo atlikta darbo valandų metu, tačiau klausimų dėl tokio elgesio kyla tikrai daug. Juk vykta į Vokietiją už mokesčių mokėtojų pinigus, o vizito tikslai matomi visiems viešai – tikrai ne atstovauti Lietuvos valstybę.

Pavilionis privalo trauktis iš Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininko posto

Lietuvos prezidentas G. Nausėda iškėlė mintį, kad rinkėjai galėtų turėti teisę atšaukti blogai dirbančius ir netinkamai jų interesus atstovaujančius Seimo narius. Jei tokia teisė dabar galiotų, vargu, ar taip besielgiantis parlamentaras būtų žmonių įvertintas kaip toliau vertas eiti Seimo nario pareigas!? Juk akivaizdu, kad jo veiksmai daro rimtą žalą Lietuvos tarptautiniam įvaizdžiui. Jie rodo visišką nepagarbą Lietuvos prezidentui.

G. Nausėdą jis puolė itin aršiai dėl noro atimti jam galimybę atstovauti Lietuvą Europos Vadovų Taryboje (EVT), nes siekė, kad ten būtų deleguojama premjerė I. Šimonytė. Kol buvo prezidente Dalia Grybauskaitė, tokių klausimų nekilo nei jam, nei kitiems konservatoriams. Dar daugiau – vienoje Lietuvos Ryto TV laidoje Ž. Pavilionis net grasino prezidentui apkalta, jei šis ir toliau tvirtai laikysis savo teisėtos pozicijos dėl atstovavimo Europos Vadovų Taryboje.

Jokių rimtų teisinių prielaidų keisti dabar susiformavusią tradiciją nėra. Bendrame Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų posėdyje, kuriame dalyvavau, vos pavyko sustabdyti Ž. Pavilionio gudrybę ir neleisti patvirtinti bendru sutarimu įpareigojimus Prezidentui tartis su premjere dėl atstovavimo EVT. Atsisakius susitarti ar nepavykus, buvo siūloma prispausti prezidentą keičiant galiojančius teisės aktus ir tokiu būdu drastiškai pakeisti G. Nausėdą EVT į I. Šimonytę.

Norėta visa tai patvirtinti su Lietuvos ES bendrų pozicijų tvirtinimu, bet man griežtai pareikalavus išskaidyti klausimus atskirai ir nesuplakti visiškai skirtingų dalykų į vieną vietą – meistriškai atsitraukta. Greičiausiai, tik laikinai.

Akivaizdu, kad vien šiame straipsnyje išvardinti veiksmai ir pasisakymai kenkia Lietuvos įvaizdžiui tarptautinėje arenoje ir viso Seimo vertinimui žmonių akyse. Pagal LR Konstituciją, prezidentas G. Nausėda yra daugiausiai atsakingas už šalies užsienio politiką, tad atvira konfrontacija iš Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pusės yra „toksiška“ ir kenksminga.

Tokiomis aplinkybėmis tikrai būtina reikalauti Ž. Pavilionio pasitraukimo iš Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigų! Demokratinėje valstybėje po tokių skandalų atsakingas politikas garbingai pripažintų savo grubias klaidas ir pasitrauktų pats. Tą jam nuoširdžiai ir siūlau, nes mokytis reikėjo mokykloje ir universitete.