„Europoje aktyvi cikloninė veikla virš šiaurinio Atlanto ir Šiaurės Europos sudaro palankias sąlygas subtropinės kilmės oro masėms patekti į Vidurio ir Rytų Europą. Todėl rudeniškai šilti ir malonūs orai Lietuvoje dar laikysis iki kitos savaitės vidurio.

Dienomis oro temperatūra sieks +15–20 °C, naktimis – +9–14 °C. Reiktų pabrėžti, kad tokia aukšta nakties oro temperatūra ne visada būna net vidurvasarį. Žymesnių kritulių nelaukiama visą kitą savaitę (išskyrus kai kuriuos šiaurinius rajonus antradienį). Nauja šaltesnio oro banga numatoma tik kitos savaitės pabaigoje, kai gilaus ciklono užnugaryje iš šiaurės vakarų, nuo Grenlandijos, atslinks anticiklono gūbrys“, – prognozėmis dalijasi G. Stankūnavičius.

Kaip savo apžvalgoje teigia specialistas, nors apatinė oro masių dalis vėsta, aukštesniuose sluoksniuose terminės savybės mažai pakinta, todėl šis laikotarpis ir primena vasarą.

„Šiomis dienomis oro masės, pasiekiančios Baltijos regioną, formuojasi virš subtropinės Atlanto vandenyno dalies, maždaug tarp pietinio Maroko ir Azorų salyno. Tokios oro masės, atkeliavusios iki Vidurio Europos ir pietinės Skandinavijos maždaug per 3–5 paras (priklausomai nuo susidarymo vietos), apatinė dalis atvėsta, tačiau aukštesnių sluoksnių, 350–800 m virš jūros lygio, terminės savybės mažai pakinta, juose oro temperatūra siekia +10–17 °C, specifinis oro drėgnis – 6–9 g/kg, o integruotas vandens garų kiekis visame atmosferos stulpe – kaip vasarą, 20–25 kg/m2. Galbūt, mūsų supratimu, „bobų vasaros“ metu turėtų būti aukštas slėgis, kuris susidarytų Azorų anticiklonų gūbriui pasiekus Rytų Europą, silpnas vėjas ir giedros naktys – toks sąlygų rinkinys greičiausiai lemtų įvairaus intensyvumo šalnas ryte ir naktį. Tačiau ne veltui vadinama vasara – kad savo šiluma ją primintų, nesvarbu, ar susidarė aukšto, žemo ar kurio tarpinio tipo slėgio sistemoje“, – aiškina mokslininkas.

Vis dėlto, G. Stankūnavičiaus teigimu, džiaugtis šiluma greičiausiai teks neilgai, nes trečiasis spalio dešimtadienis – auksinio rudens pabaiga.

„Nuo tada prasideda gana ilgas vėlyvojo rudens laikotarpis, pagal stambaus masto atmosferos cirkuliacijos požymius šis laikotarpis vadinamas priešžiemiu. Pavadinimas gal ne visai vykęs, tačiau pabrėžiantis, kad atmosferos terminis ir slėgio laukas šiuo laikotarpiu palaipsniui transformuojamas į žiemai būdingas sąlygas. Bet tai dar bus ateityje, dabar orai beveik visiškai atitinka „bobų vasarai“ būdingus požymius – šiltos dienos, naktys be šalnų, vietomis rytais tirštas rūkas“, – kokie pokyčiai laukia netrukus, vardija jis.

Visą apžvalgą galite paskaityti čia:

Šils iki 19 laipsnių

Kaip skelbia portalas gismeteo.lt, tiek šeštadienį, tiek sekmadienį šalyje numatomi labai panašūs orai. Bus šilta, daugelyje vietovių – menkas debesuotumas, o negausių kritulių sulauks nebent šiaurės vakariniai ir šiauriniai šalies rajonai.

Naktimis vietomis suboluos rūkas, temperatūra svyruos tarp 7–13 laipsnių. Pūs vidutinio stiprumo pietinių krypčių vėjas.

Dienomis kai kur temperatūra pasistiebs ir iki 19 laipsnių. Vilniuje ir Panevėžyje vyraus 17, Kaune – 18 laipsnių šiluma. Šiauliuose ir Klaipėdoje bus apie 15–16 laipsnių šilumos.