Žinoma, tai oficiali pozicija, tačiau panašiai mano ir keletas režimo kritikų, „The Washington Post“ interneto svetainėje rašo Davidas Ignatius.

Rusai negali patikėti, kad jiems ėmė taip sektis – po ištisus dešimtmečius trūkusio pažeminimo Rusija vėl yra tarp pasaulio galingųjų. O JAV ilgai buvo viešpataujanti supervalstybė, kuri dabar yra susiskaldžiusi, praradusi orientaciją ir, rusų manymu, praranda savo pozicijas.

Kremliaus versiją išsakė Rusijos užsienio ir gynybos politikos tarybos vadovas Sergejus Karaganovas, kuris kalbėdamas apie minėtus tyrimus teigė: „Tai man sukelia ir pasibjaurėjimą, ir užuojautą. Pasibjaurėjimą, nes 99 ar net 100 procentų viso to yra melas arba fantazijos. O užuojautą dėl to, kad didi demokratija iš esmės užsiima kolektyvine savižudybe.“

„Aš galėčiau tik didžiuotis ir džiaugtis, jei mano šalies valdžia su programišių pagalba būtų įsiskverbusi į jūsų sistemą ir parodžiusi, kad negalima kištis į kitų reikalus, jei tavo paties namuose netvarka“, – teigė S. Karaganovas, kuris ne tik vadovauja tyrimų centrui, bet ir yra neoficialus Kremliaus patarėjas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas laimi bet kuriuo atveju, – tvirtina nepriklausomas analitikas ir Maskvos Carnegie centro vyresnysis bendradarbis Andrejus Kolesnikovas. – Jei mes kišomės į rinkimus, mes parodėme savo galią. Jei ne, tai esame nekalti.“

Vienas iš geriausių Maskvos tiriamosios žurnalistikos atstovų ir daugelio žurnalistinių tyrimų apie Rusijos slaptąsias tarnybas autorius Andrejus Soldatovas taip pat mano, kad dabartinė dinamika yra bet kuriuo atveju naudinga V. Putinui.

„Ką gavo Rusija iš to įsilaužimo užsienio politikos atžvilgiu? Beveik nieko, išskyrus tai, kad Rusija atrodo galinga, – teigė jis. – Būtent todėl V. Putinas yra toks populiarus. Jis suteikia žmonėms galimybę didžiuotis, kad mes vėl esame supervalstybė.“

Rusus stebina tai, kaip greitai griūva JAV suformuota pasaulio tvarka po to, kai Donaldas Trumpas tapo Jungtinių Valstijų prezidentu. Rusijos pareigūnai nekentė Hillary Clinton ir rėmė D. Trumpą.

Tačiau net tamsiausiuose Kremliaus koridoriuose V. Putino patarėjai greičiausiai neįsivaizdavo, kad D. Trumpas bus toks destruktyvus ar kad reakciją į jo veiksmus bus tokia nenuspėjama. Daugelis rusų užaugo jausdami pagarbią baimę Jungtinių Valstijų atžvilgiu ir negalėjo net įsivaizduoti, kad ta supervalstybė gali būti tokia pažeidžiama.

„Mums atrodo, kad Vašingtonas išprotėjo, – sako buvęs Rusijos valdžios pareigūnas Andranikas Migranjanas, kuriam yra tekę dėstyti politologiją Jungtinėse Valstijose. – Amerikiečiai visada labai pasikliaudavo tik savimi. Dabar matome, kad ta valstybė labai pažeidžiama.“

D. Trumpo išrinkimą jis vertina kaip paradigminį pokytį ir mano, kad JAV elitas nė neįsivaizdavo, kokia šalies visuomenė poliarizuota ir kiek joje daug įtampos. Dabar, jo nuomone, atėjo atpildo metas.

Galima būtų tikėtis, kad rusai jausis sutrikę dėl kaltinimų, esą jie mėgino kištis į JAV ir Europos šalių rinkimų kampanijas, tačiau yra priešingai. A. Migranjanas aiškina: „Jūs mums tik patvirtinate, kad V. Putinas yra galingas ir gali daryti ką panorėjęs: sėkmingai kištis į rinkimus, keisti Europą, imtis bet ko.“

Oficialioji žiniasklaida su pašaipa stebi kasdienes sensacingus naujienas, kurios sklinda iš JAV žiniasklaidos ir Kongreso. Kai JAV senatorius Johnas McCainas prieš kelias dienas pareiškė, kad Rusija yra pavojingesnė už „Islamo valstybę“, viena Rusijos naujienų interneto svetainė mestelėjo: „Kas nors tam ponui turėtų duoti raminamųjų.“

Kai buvo paskelbta apie Baltųjų rūmų patarėjo Jaredo Kushnerio problemas, tos pačios interneto svetainės antraštė buvo tokia: „Ir vėl tie rusai!“

D. Trumpas rusams, anot D. Ignatius, yra pažįstamo tipo politikas: stotingas, prieinamas, nevaldomas ir šiek tiek primenantis Borisą Jelciną.

„Nenorėčiau, kad jis dalyvautų rinkimuose Rusijoje, – kalbėjo S. Karaganovas apie D. Trumpą. – O jūsų pačių sistemoje turbūt neatsirado nieko geresnio, tai kodėl ir ne?“ Jo manymu, D. Trumpas yra neįtikėtinai drąsus dėl to, kad metė iššūkį nusistovėjusiai šalies politinei sistemai ir kad ragina gerinti santykius su Rusija.

Pagrindinis D. Trumpo nuopelnas, Kremliaus manymu, yra tai, kad jis neleido į valdžią ateiti H. Clinton, simbolizavusiai agresyvią, prodemokratišką ir intervencinę politiką, kurią Rusija vertina kaip mirtiną grėsmę. „Mums jie atrodė labai pavojingi, – teigė S. Karaganovas. – Mano patarimas vyriausybei H. Clinton pergalės atveju būtų buvęs toks: užtikrinkite mūsų branduolinių pajėgų parengtį ir pasirūpinkite, kad jie apie tai žinotų.“

Pasidžiaugti naująja Rusijos galia V. Putinas turėjo progą per Sankt Peterburgo ekonominį forumą, kuris kiek primena Davoso susitikimą. Tai ne pergalės paradas, bet jį būtų galima vertinti kaip tokį. V. Putino ir jo sąjungininkų nuomone, JAV išliaupsinta „liberali tarptautinė tvarka“ byra.

„Ta tvarka mums nepatinka, ir mes jos atsikratome“, – sako S. Karaganovas.