„Vaikščiojau, kol paėjau, tačiau kai dabar negaliu, – padėkite“ – su tokiu pacientų požiūriu susiduria medikai. Nenorite nuolatos varstyti traumatologų durų? Tuomet metas sužinoti, kaip galėtumėte sau padėti.

Sunkiausia žiemą

Nuo sąnarių skausmo kenčiantys žmonės nelaukia šaltų ir drėgnų dienų. Jiems nereikia žiūrėti net į termometrą, nes pajutus darganą kūnas iškart reaguoja. Būtent tuomet ligonių sąnarius gelia, jie patinsta. Todėl tokiomis dienomis reikėtų ilgai nebūti lauke, būtina šilčiau apsirengti, mūvėti pirštines, kojines ir šiltus batus.

Mėgstantys džiaugtis žiemos pramogomis ar dirbti lauke šaltymečiu turi pasisaugoti. Žmonės, kurie jaučia maudimą po didelio fizinio krūvio ar keičiantis orams, turėtų iš karto kreiptis į medikus.

Sustingę sąnariai

Labiausiai apkraunami kelio ar klubų sąnariai, todėl jie greičiausiai ir susidėvi. Ilgai nejudant sąnariai sustingsta, todėl neišsiskiria ir kremzlei sutepti reikalingas skystis.

Norint išsaugoti sveikus sąnarius, patariama mankštintis, vaikščioti šiaurietiškomis lazdomis arba atlikti bent kelis pratimus, pavyzdžiui, tempimo, stiprinančius, tonizuojančius, jėgos. Prieš pradedant sportuoti, reikėtų padaryti apšilimą. Taip pat prieš mankštą skaudamus sąnarius derėtų sušildyti po šiltu dušu ar patrinti šiltu rankšluosčiu.

Anot medikų, mankštinantis reikėtų nepamiršti saiko ir svarbiausia nepersistengti. Žmonėms, kurių artimiesiems skauda sąnarius ar jie serga kitomis kojų ligomis, nerekomenduoja bėgioti, atlikti greitų ir staigių aerobikos pratimų. Sergantiesiems osteoartritu patariama vandens terapija, t. y. naudinga sportuoti vandenyje. Mažiau susižalosite, jeigu pratimus atliksite gulint.

Jeigu sportuodami pastebėjote, kad patino sąnarys, sumažėjo jo judrumas, nepavyksta atlikti pratimų arba juos atliekant jaučiate skausmą, vadinasi, per daug mankštinatės. Tik pradėjus sportuoti gali būti jaučiamas raumenų skausmas, kuris dažnai išlieka kelias valandas. Todėl būtina stebėti savo būklę. Po mankštos visada jaučiatės blogai? Tuomet derėtų kreiptis į medikus.

Skauda! Padėkite!

Esant ankstyvai skausmų stadijai, žmonėms gali padėti nemedikamentinis gydymas. Pavyzdžiui, svarbu atsikratyti antsvorio, nenešioti sunkių daiktų, nešokinėti ir nebėgioti, nelipti laiptais ar įkalne, neavėti aukštakulnių.

Derėtų nesėdėti ant žemų kėdžių, taip palengvinsite klubų ir kelių darbą sėdantis ir stojantis. Jeigu keliaujate transporto priemone ar ilgai sėdite vienoje pozoje, būtina bent kas valandą pajudėti. Taip išvengsite sąnarių sąstingio.

Net jei sveikai maitinatės, derėtų vartoti ir maisto papildus, kuriuose gausu sąnario kremzlinį audinį stiprinančių medžiagų, pavyzdžiui, gliukozamino. Negalima vartoti daug druskos. Maistą derėtų gardinti sėmenimis, sojų aliejumi, imbieru. Vertėtų daugiau valgyti avokadų, ananasų, apelsinų, pieno produktų.

Nepadeda? Gydytojai gali skirti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, skausmą malšinančių medikamentų, kremzlę apsaugančių medžiagų ir įvairių tepalų.

Esat rimtiems sužalojimams, nusidėvėjus sąnariui ir meniskui bei plyšus raiščiams gali prireikti operacijos. Tačiau medikai visada pataria saugoti sąnarius, kilus skausmui ar atsiradus jų ligoms būtina kreiptis į gydytojus. Antraip gali prireikti keisti sudilusį sąnarį dirbtiniu.

Pataria LSMUL Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos skyriaus vadovas prof. Alfredas Smailys

- Dažnai manoma, kad sąnarių skausmą jaučia tik vyresnio amžiaus žmonės. Tačiau ortopedai bei traumatologai pastebi, kad ir jauni asmenys vis dažniau susiduria su šia problema. Kokios priežastys lemia sąnarių skausmą?

- Tiesa, kad ir jauniems žmonėms skauda sąnarius. Taip gali nutikti dėl mažo fizinio aktyvumo, nereguliaraus sporto ar per jį patirtų traumų. Dabar žmonės neranda laiko vaikščioti pėsčiomis, nes visur keliauja automobiliu. Mažai judant didėja tikimybė paslysti, suklupti. Sportuojantys žmonės dažnai mankštinasi ir stengiasi padaryti daugiau, nei geba organizmas. Todėl patiria sąnarių skausmą.

- Vyresni žmonės dažnai skundžiasi visų sąnarių ar nuo stuburo po visą kūną plintančiais skausmais. Kokie veiksniai daro didžiausią įtaką šioms problemoms?

- Sąnarių skausmą dažnai lemia pailgėjusi gyvenimo trukmė ir pasikeitęs gyvenimo būdas. Jau nuo seno žmonės sirgo sąnarių ligomis. Tačiau tuo metu gyvenimo trukmė buvo kur kas trumpesnė, todėl ši problema nebuvo tokia aktuali. Pailgėjus gyvenimo trukmei atsirado veiksmingos priemonės šiai patologijai gydyti, pavyzdžiui, medikamentai, sąnarių pekeitimas ir kt. Tiesa, dabar vyresni žmonės propaguoja visiškai kitokį gyvenimo būdą nei prieš 30 ar 50 metų.

- Ką reikėtų daryti norint išvengti šio nemalonaus skausmo?

- Visų pirma maitintis visavertiškai ir sportuoti. Nutukimas kenkia sąnariams. Jiems tenka kur kas didesnis papildomas krūvis, nors genetiškai sąnariai nėra tam pritaikyti. Taip pat patariama kasdien mankštintis bent po 10–15 min., vaikščioti, užsiimti patinkančia aktyvia veikla.

- Kaip gydyti skaudamus sąnarius?

- Gydymą reikia patikėti medikams. Tai, kad skauda sąnarius nereiškia, kad būtent jie dėl to kalti. Tik specialistas gali paskirti tinkamą gydymą ar tyrimus. Todėl pacientams reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

- Kokios dažniausiai daromos klaidas gydant skaudamus sąnarius? 

- Svarbiausia klaida – nesirūpina sveikata. Kasdien medikai susiduria su tokiu žmonių mąstymu: „Vaikščiojau, kol paėjau, tačiau kai dabar negaliu, – padėkite.“ Labai dažnai asmenys nekreipia dėmesio į tai, ką jiems sako jų kūnas.

Jeigu sąnarių skausmas įsisenėja, operacija, jei jos prireikia, tampa vis sudėtingesnė, o gydymo rezultatai tik blogėja. Būtina suprasti, kad medikai negali atkurti to, kas buvo prarasta per 3–5 metus. Dažnai pacientai numoja ranka į medikų rekomendacijas ir siūlomą gydymą. Tik kai visiškai sutrinka sąnario veikla ar skausmas tampa nepakeliamas, žmogus vėl kreipiasi į gydytojus. Tuomet prireikia gero ir greito gydymo rezultato.