J.Kerry ir S.Lavrovas „kalbėjosi, kad saugumo padėtį pagrindiniuose miestuose rytų Ukrainoje svarbu spręsti taikiai ir dialogu. Jie abu atmetė jėgos naudojimą, siekiant politinių tikslų“, sakė Valstybės departamento atstovė Jen Psaki.

Ministerija nurodė, kad per antrąjį pokalbį J. Kerry pasakė S. Lavrovui, jog Jungtinės Valstijos ragina Ukrainos vyriausybę organizuoti nacionalinį dialogą įtampai šalies rytuose ir pietuose sumažinti bei įgyvendinti konstitucinę reformą.

J. Keryy taip pat paskambino Ukrainos premjerui Arsenijui Jaceniukui, ruošiantis ateinančią savaitę vyksiančioms deryboms.

JAV pripažįsta daug nesitikinčios iš keturšalių derybų dėl Ukrainos krizės

Jungtinės Valstijos trečiadienį pareiškė neturinčios didelių lūkesčių, jog kitą savaitę vyksiantis susitikimas su Rusijos, Europos ir Kijevo diplomatais padės išspręsti Ukrainos krizę.

JAV ir Europos Sąjungos (ES) diplomatai susitarė su Maskva surengti keturšales derybas, kuriose dalyvautų Ukraina, tęsiant diplomatines pastangas sumažinti įtampą didžiausioje per kelis pastaruosius dešimtmečius Europos saugumo krizėje.

„Turiu pasakyti, kad neturime didelių lūkesčių dėl šių derybų, tačiau tikime, kad jos yra labai svarbios, paliekant atviras diplomatines duris. Pažiūrėsime, ką jos atneš“, – sakė JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Europos reikalams Victoria Nuland.

Vienas ES diplomatas nurodė, kad tos derybos tikriausiai vyks balandžio 17 dieną Vienoje, tačiau vienas amerikietis diplomatas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad jos gali būti surengtos balandžio 16 dieną Ženevoje.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry  antradienį apkaltino Maskvą siunčiant savo specialiųjų tarnybų agentus į Ukrainos rytinius regionus kurstyti separatistinės krizės tos šalies dalyje, kur gyvena daug rusakalbių.

Šie neramumai lydėjo Krymo aneksiją, įvykdytą Rusijos praeitą mėnesį. Rusija pasiuntė savo pajėgas į tą Juodosios jūros pusiasalį, kai Kijeve po audringų protestų buvo nuversta promaskvietiška vyriausybė, o prorusiška Krymo valdžia paskubomis surengė referendumą dėl atsiskyrimo nuo Ukrainos.Tačiau V.Nuland tikino, kad nors kitą savaitę vyksiančios derybos nekelia didelių lūkesčių, daug kitų dalykų vyksta užkulisiuose.

„Nėra taip, kad lauktume šio susitikimo sulaikę kvėpavimą. Šis susitikimas yra vienas iš daugelio žingsnių, kuriuos atliekame, glaudžiai bendradarbiaudami su Ukrainos vyriausybe, jiems stengiantis įveikti šį pereinamąjį laikotarpį“, – aiškino ji.

V.Nuland pridūrė: „Negalime būti pernelyg nusiraminę dėl mūsų NATO sąjungininkų, gyvenančių arti Rusijos, saugumo. Mūsų žinia (prezidentui Vladimirui) Putinui ir Rusijai yra aiški: NATO teritorija neliečiama.“

Kada Vokietija pritars sankcijoms Rusijai?

Tuo tarpu Vokietija palaikytų trečią sankcijų paketą Rusijai, jeigu nuo Ukrainos atsiskirtų dalis sričių, net jei tai turėtų padarinių šalies ekonomikai. Taip pareiškė Vokietijos URM vadovas Frankas Walteris Steinmeieris, informuoja unian.net.

„Politika, kuri siekia atskirti ar padalinti Ukrainą, politika, kuri be Krymo prijungs ir dalį Ukrainos prie Rusijos – negalime pritarti tokiai politikai. Jeigu (situacija) taip klostysis artimiausiomis savaitėmis, mėnesiais, tada prašysiu verslo supratimo – tokiu atveju turime galvoti apie dar toliau siekiančias priemones“, – sakė jis.

„Tai ne federacinės vyriausybės tikslas, kad prasidės trečias sankcijų etapas, bet mes jame dalyvausime, jei jis bus paskelbtas, net jei tai turės neigiamų padarinių ekonominiams santykiams. Todėl jei sutiksime, kad Europoje viešpataus jėgos politika, tada žala bus dar didesnė“, – pareiškė F. W. Steinmeieris ekonomikos „Rytų forumo“ atidaryme Berlyne.

Jis pabrėžė, kad Vokietija nesuinteresuota Rusijos izoliavimo politika, nes tai pagilintų esamą krizę.
„Toliau ieškosime kelių politiniams sprendimams“, – sakė vokiečių ministras ir pabrėžė, kad tam reikia kantriai bendrauti su visomis pusėmis.

Jis išsakė pritarimą deryboms tarp Rusijos, Ukrainos ir ES bei JAV atstovams, taip pat – planams siųsti stebėtojus į regioną.

Rusija dalyvaus G-20 susitikime Australijoje

Australijos iždo ministras Joe Hockey ketvirtadienį pranešė, kad Rusija dalyvaus vėliau šiais metais Brisbano mieste vyksiančiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių viršūnių susitikime.

Šiuo pareiškimu J.Hockey padėjo tašką svarstymuose, ar Rusijai nebus uždrausta dalyvauti G-20 susitikime dėl praėjusį mėnesį įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksijos.

„Rusija, žinoma, bus prie stalo“, - sakė ministras televizijai CNBC, duodamas interviu Vašingtone.

„Tai ekonominis forumas. Mes, suprantama, aptarsime kai kuriuos geopolitinius iššūkius Ukrainoje, tačiau neleisime jiems dominuoti mūsų darbotvarkėje, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas pasaulio ekonomikos augimo skatinimui“, - sakė jis.