Atidarydama Seime pirmadienį vykstančią tarptautinę konferenciją „Apsauga nuo smurto artimoje aplinkoje: įgyvendinimo iššūkiai“, JAV atstovė pabrėžė, jog smurto šeimoje eliminavimas turėtų tapti visos visuomenės ir valdžios institucijų rūpesčiu.

„Smurtas šeimoje - visuomenės rykštė, daranti didžiulę neigiamą įtaką šalies ekonominiam potencialui, griaunanti gyvenimus ir paniekinanti pamatines žmogaus teises - teises gyventi saugiai, ir ypač šeimoje, artimiausioje aplinkoje“, - sakė A.E.Derse.

JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Elisabeth Derse
Ambasadorės žodžiais, Lietuvoje smurtas prieš moteris yra itin didelė problema. „Statistika atrodo liūdnai - 50 proc. moterų patiria smurtą šeimoje, - sakė ambasadorė. - Neseniai priimtas įstatymas dėl smurto artimoje aplinkoje - didžiulis žingsnis į priekį. JAV kaip ištikima Lietuvos partnerė ir kaip šalis, pasišventusi kovoti su smurtu prieš moteris tarptautiniu lygmeniu, mielai pasidalins savo patirtimi.“

Pirmadienį Seime vykstančią konferenciją „Apsauga nuo smurto artimoje aplinkoje: įgyvendinimo iššūkiai“ rengia Seimo Žmogaus teisių komitetas kartu su JAV ambasada Lietuvoje. Joje dalyvauja politikai, visuomeninių organizacijų atstovai, ekspertai, taip pat - smurto šeimoje aukos. JAV patirtimi kovojant su smurtu šeimoje dalysis iš šios šalies atvykę ekspertai Cheryl Thomas ir Kathryn Quaintance.

Seimas pavasarį priėmė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, kuris leis smurtautoją iškeldinti iš namų, taip pat smurtas šeimoje priskirtas prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, tad aukai net ir nesikreipiant į policiją, nustačius smurto šeimoje atvejį, bus pradedamas ikiteisminis tyrimas. Įstatymas įsigalios nuo gruodžio 15 dienos.

Teisėsaugos pareigūnai ne kartą yra pabrėžę, kad iki šiol galiojanti teisinis reguliavimas jiems yra surišęs rankas kovojant su smurtu šeimoje, mat be raštiško nukentėjusiojo skundo beveik neįmanoma pradėti tyrimų. Be to, ir pradėjus tyrimą smurtautojas gali gyventi drauge su auka.

Nevyriausybinių organizacijų duomenimis, nuo smurto šeimoje kasmet Lietuvoje žūva apie 20 moterų. Policijos departamento informacija rodo, kad iškvietimų dėl konfliktų namuose per metus būna per 40 tūkstančių.