Norint įvertinti, ar žmogus turi viršsvorio (ar svorio trūkumo) problemų, dauguma medikų rekomenduoja taikyti kūno masės indekso (KMI) rodiklį. KMI intervale 18,5-25 yra normalus, jei jis yra mažesnis nei 18,5, tai vertinama kaip svorio trūkumo problema, didesnis nei 25 KMI reiškia viršsvorį, o didesnis nei 30 – nutukimą.

Didelis KMI reiškia, kad jums skubiai reikalinga dietologo ir mitybos specialisto pagalba. Maistas yra vienas svarbiausių mūsų sveikatą lemiančių veiksnių. Ir šiais laikais mūsų maiste gausu riebalų – dažniausiai sočiųjų ar apdorotų. O sparčiai augant svoriui, dauguma žmonių imasi laikytis griežtų dietų arba dietą skiria sau patys, nepasitarę su dietologu, kuris patartų, kokio maisto derėtų vengti.

Paprastai pasekmės būna tragiškos. Populiariosios dietos apriboja organizmui būtinas mitybines medžiagas, todėl organizmas nusilpsta ir tampa jautrus ligoms. Sveikai maitintis metant svorį yra nesudėtinga ir tam nereikia ypatingo planavimo.

Sveikos mitybos patarimai metantiems svorį

Mūsų organizmui reikalinga energija, kuri gaunama iš įvairaus suvalgomo maisto. Kalorijų prisotintas maistas nepadidina organizmo energingumo, bet padidina kūno riebalų kiekį. Norint numesti šiuos riebalus, reikia apriboti tokio maisto vartojimą, pereinant prie ne tokio kaloringo maisto ir padidinant fizinį aktyvumą. Riebalus reikia deginti.

Vartokite mažiau kalorijų

Kalorijos organizmui yra būtinos, o staigiai jas sumažinus iki minimumo, žmogus jausis labai silpnai. Todėl tikslas yra sumažinti jų vartojimą ir dietą papildyti sveiku maistu. Apribokite riebaus maisto vartojimą ir daugiau dėmesio skirkite sveikam maistui. Valgykite nedideliais kiekiais bent penkis kartus per dieną.

Yra tik du dalykai, kuriuose nėra kalorijų. Vanduo ir maistas vien iš ląstelienos, baltymų bei vitaminų. Visus dujų prisotintus gėrimus pakeiskite vandeniu ir žolelių arbatomis, atšaldytomis arbatomis, natūraliu limonadu ar šviežiomis vaisių ir daržovių sultimis. Kepamam maistui daugiausiai kalorijų suteikia kepimo terpė, taigi kepant stenkitės naudoti neprisotintus riebalus. Jei tik yra galimybė, valgykite maistą, kuris yra keptas ant grotelių, virtas ar troškintas.

Salotoms naudokite žalius vaisius ir daržoves. Venkite salotų pagardų iš majonezo. Visus sausainių, traškučių ir kitų „gardėsių“ užkandžius pakeiskite vaisiais ar liesais pieno produktais – pavyzdžiui, jogurtu. Valgykite tamsius duonos gaminius ir rupaus malimo produktus bei dribsnius.

Įpraskite valgyti sveikas namie gamintas sriubas ar sultinius. Į daržovių sriubą pridėjus makaronų, rudųjų ryžių ar vištienos, tai taptų pilnaverčiu patiekalu, kurį galima įtraukti į dienos mitybos planą.

Apribokite alkoholio vartojimą. Visiškai normalu pasimėgauti vienu kitu kaloringu patiekalu, tačiau tas mėgavimasis negali būti kasdienybės dalimi. Maistingame maiste kalorijų yra mažiau, todėl mažiau skatinamas riebalų kaupimasis organizme.

Padidinkite aktyvumą

Fizinė kūno būklė yra labai svarbi. Gera sveikata padeda išsaugoti lieknumą, lankstumą, atsparumą sužeidimams ir padeda greičiau pasveikti. Visi reguliariai sportuojantys ir sveikai besimaitinantys mažins savo kūno svorį ir įgys daugiau jėgų. Kai kurie žmonės renkasi sporto sales, tačiau jei jus spaudžia laikas, pakaks ir gyvenimo būdo pokyčių.

Pavyzdžiui, vietoj lifto rinkitės laiptus, automobilį statykitės už kelių kvartalų nuo jums reikalingos vietos, vaikščiokite visur bei visuomet, kai tik galite. Tokia veikla, kaip plaukimas, bėgimas, važinėjimas dviračiu, aerobika, sportiniai žaidimai bei šios veiklos reguliarumas taip pat gerokai padės gražinti kūno formas ir gerinti bendrą sveikatos būklę.

Niekada neatsisakykite pusryčių ar kito pagrindinio dienos valgymo. Svorį mesti mėginantys žmonės neretai klaidingai mano, kad valgant mažiau maisto, jie numes daugiau svorio. Tačiau taip nėra – tokiu būdu tik išnaudojami organizmo mitybinių medžiagų ir energijos rezervai. Pusryčiai yra svarbiausias dienos valgymas. Organizmo metabolizmui suaktyvinti po šešių ar septynių valandų pertraukos reikalingas mažai kaloringas, sveikas patiekalas su mažu angliavandenių kiekiu.

Ši informacija aiškiai parodo, kad sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo derinys metant svorį yra pagrindiniai veiksniai norintiems pagerinti organizmo būklę ir sumažinti riebalų kiekį. Sveikas svorio metimas ne tik užtikrins jums ilgalaikį lieknumą, bet ir apsunkins pakartotinį svorio padidėjimą.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)