aA
2022 m. balandžio 24 d., sekmadienį, 12 val. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks Atvelykio šventė – Velykėlės. Programoje: Velykės apsilankymas, margučių ridenimas, gražiausių ir stipriausių margučių rinkimai, sočios kiaušinienės skanavimas, smagios rungtys, šokiai, liaudiški žaidimai, supynės, prizai ir siurprizai. Dalyvaus Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ (vad. Rima Šereivienė), „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė), Rasos progimnazijos lalauninkai ir oratoriai (vad. Eglė Baranauskienė), Šiaulių jaunųjų turistų centro būrelis „Muzikavimo tradicijos“ (vad. Danguolė Masandukienė).
Fot. E. Tamošiūnas
Fot. E. Tamošiūnas

Praėjus savaitei po Velykų švenčiamas Atvelykis. Žaliūkių malūnininko sodyboje šventinis Velykų laikotarpis tradiciškai baigiamas linksma vaikų švente, kuri vadinama Velykėlėmis arba vaikų Velykomis. Tai antrasis „Aušros“ muziejaus projekto „Tradiciniai sambūriai prie Žaliūkių vėjo malūno“ renginys, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms, taip pat pakartojama daug velykinių papročių – margučių marginimas, ridenimas, daužavimas, supimasis sūpuoklėse ir kitokios linksmybės. Tą dieną, nešini spalvingais margučiais, prie Žaliūkių malūno skuba vaikai, o kartu su jais – tėveliai, seneliai ir krikšto tėvai.

Fot. E. Tamošiūnas
Fot. E. Tamošiūnas

Atvelykio sekmadienį susirinkusiųjų į šventę lauks gausybė linksmybių. Atsinešę margučių, galės ridenti juos loveliuose. Bus išrinkti ir apdovanoti gražiausi, didžiausi, mažiausi ir stipriausi vaikų, jų tėvelių ir močiučių marginti kiaušiniai, bus žaidžiami liaudiški žaidimai, kiekvienas galės išbandyti jėgas įvairiose varžytuvėse, o norintys – pasimokyti kiaušinius marginti karštu vašku! Bus prisiminta ir velykinio supimosi tradicija, nes anksčiau manyta, kad kuo aukščiau išsisupsi, tuo linai didesni augs, o pats linksmesnis ir sveikesnis būsi visus ateinančius metus.

Fot. E. Tamošiūnas
Fot. E. Tamošiūnas

Šeimininkės kvies paragauti gardžios Atvelykio kiaušinienės – svarbiausio tradicinio šios šventės patiekalo. Pagrindinis Velykų patiekalas – visi tai žinome – virti kiaušiniai, o per Velykėles dažnai kepama ir Atvelykio kiaušinienė. Nuo senų laikų Žemaitijoje kiaušinienė buvo kepama per įvairias pavasario šventes, ne tik per Atvelykį, bet ir per Jurgines ar Sekmines. Šiais metais Atvelykis sutampa su Jurginėmis, tad kiaušinienę kepti ir ragauti bus net dvi progos. Žaliūkių malūnininko sodyboje Velykėlių kiaušinienė ruošiama lauke ant krosnies ir tikrai visada būna nepaprastai gardi. Sušalę ar ištroškę galės paskanauti čia pat išvirtos kvapnios vaistingųjų žolelių arbatos.

Fot. E. Tamošiūnas
Fot. E. Tamošiūnas

Žinoma, šventėje sulauksime ir Velykės. Paprastai Velykė vaikus aplanko pirmąją Velykų dieną, tačiau jau tapo tradicija per Atvelykį sulaukti jos ir malūnininko sodyboje. Galbūt iš pamiškės, kurioje gyvena ir margina kiaušinius, pasikinkiusi kiškučius (o gal net ir vaškinius arklius!) atvažiuos į Velykėlių šventę. Tai puiki proga ją pamatyti, nes tikrai retam taip pasiseka.

Fot. E. Tamošiūnas
Fot. E. Tamošiūnas

Šiaulių miesto vaikų folkloro ansambliai „Čiutulis“ ir „Gasužis“, Šiaulių jaunųjų turistų centro būrelis „Muzikavimo tradicijos“, Rasos progimnazijos lalauninkai ir oratoriai visus, apsilankiusius šventėje, kvies drauge budinti žemę, drauge padainuoti, pašokti, įsijungti į liaudišką ratelį, pasidžiaugti gražiomis šventinėmis tradicijomis.

Fot. E. Tamošiūnas
Fot. E. Tamošiūnas

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba, rėmėjos: Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė, informacinis rėmėjas – VšĮ Šiauliai plius, draugas – ŽŪB „Ginkūnų paukštynas“

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė, tel. (8 41) 21 11 98, el. p. sigita.milvidiene@ausrosmuziejus.lt.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kremliaus eteryje – netikėtos kalbos apie rusų sutriuškinimą: suklusti privertė karininkas, kurio prognozės jau pasitvirtino

Ukrainai iš Vakarų perduota šarvuotoji technika jau riaumoja poligonuose ir laukia savo valandos,...

Malinauskas stebisi Šimonytės pasirinkimais (2)

Neseniai daug triukšmo sukėlė Ingridos Šimonytės ir Agnės Širinskienės viešas...

Karas Ukrainoje. JAV: dėl Rusijos užmojų turime naujos informacijos

Vėlų ketvirtadienio vakarą Rusija apšaudė Charkivą. Pirminiais duomenimis, sužeistųjų ar...

Kas ir kaip Lietuvoje riboja internetą: bent 9 institucijos, du tūkstančiai svetainių, o Seimas ruošiasi išplėsti galias (1)

9 institucijos Lietuvoje turi teisę duoti privalomuosius nurodymus iš interneto šalinti...

Žiniasklaida: Argentina išsiunčia rusus (1)

Argentinos migracijos tarnybos masiškai atsisako pratęsti rusams turistines vizas. Tai naujienų...

Medvedevo vizitas išdavė rimtas Rusijos bėdas (5)

Socialiniuose tinkluose išplitusiame vaizdo įraše užfiksuotas įspūdingas reginys – vienoje...

Pirmą kartą prabilo su Celofanu nuteistas verslininkas: mane norėjo nužudyti (15)

Viena svarbiausių praėjusios savaitės naujienų tapo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) priimtas...

Agnės Jagelavičiūtės mama Nijolė prakalbo apie dukros palikimą: prasidėjo sudėtingi etapai (6)

Prieš kelis mėnesius mirusios dukros Agnės Jagelavičiūtės netekusi jos mama Nijolė...

Tris „Žalgirio“ bokštus, kietą gynybą ir karštą areną išskyrę varžovai: Kaune laimėti sunku

Kauno „Žalgirio“ (16-15) krepšininkai penktadienio vakarą nuo 20 valandos Nemuno saloje žais...