Praėję metai – rekordiniai

Bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas bendrovės išplatintame pranešime žiniasklaidai teigė, kad 2023-ieji saulės elektrinių rinkoje buvo rekordiniai. Šį teiginį pagrindžia bendrovės „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) sausį skelbti duomenys, kuriais remiantis, Lietuvoje privačių gaminančių vartotojų skaičius siekė 77 tūkst., o iš jų daugiau kaip trečdalis – beveik 26 tūkst. – tokiais tapo praėjusiais metais.

Pasak M. Kavaliausko, išaugusį gaminančių vartotojų skaičiaus prieaugį lėmė kompleksinės priežastys. Kaip svarbiausią jis išskyrė 2022 m. viduryje įsismarkavusią energetinę krizę, lėmusią keliais kartais išaugusias energijos ir ypač elektros kainas. Reaguodami į susiklosčiusią situaciją gyventojai ir verslo įmonės pradėjo intensyviau ieškoti būdų, padedančių mažinti elektros išlaidas.

„Neapibrėžta ekonominė situacija skatino gyventojus didinti energetinę nepriklausomybę ir mažinti išlaidas elektros energijai. Didėjantį saulės elektrinių populiarumą didele dalimi lėmė ir finansinis aspektas – mažėjančios pačios įrangos kainos, dėl kurių saulės elektrinės tapo prieinamos dar didesniam skaičiui gyventojų. Galiausiai derėtų nepamiršti ir tvarumo aspekto, nes energetinė krizė parodė, kad ateitis priklauso energijai, gaminamai iš atsinaujinančių išteklių“, – bendrovės pranešime žiniasklaidai cituojamas M. Kavaliauskas.

Du dalykai, į kuriuos būtina atsižvelgti

Bendrovės „Saulės grąžaprivačių klientų skyriaus vadovas Vaidas Brazinskas, paklaustas, kodėl verta įsirengti saulės elektrinę, sakė, kad čia galima išskirti du pagrindinius aspektus – sutaupymą ir nepriklausomybę: „Kiekvienas vartotojas nori būti mažiau priklausomas nuo elektros tiekėjų ir gauti mažesnes sąskaitas už elektros energiją.“

Pasiteiravus, į ką būtina atsižvelgti norint įsirengti saulės elektrinę, V. Brazinskas išskyrė du dalykus: „Prieš įsirengiant saulės elektrinę būtina atkreipti dėmesį į namo stogo kryptį ir įsitikinti, kad nekris nereikalingas šešėlis, kuris gali sulėtinti energijos gamybos efektyvumą.

Taip pat labai svarbu žinoti dabartinį elektros energijos suvartojimą ir įvertinti būsimus poreikius ateityje. Neretai klientams sunku tai atlikti patiems, todėl svarbu kreiptis į rangovą, kuris įsigilins į situaciją, išgirs kliento poreikius ir padės priimti tinkamą sprendimą.“

Saulės elektrinės

Kada saulės elektrinė atsipirks?

Kalbėdamas apie saulės elektrinės atsiperkamumą, V. Brazinskas sakė, kad jį lemia keletas niuansų: „Elektrinės atsipirkimas svyruoja priklausomai nuo sistemos galios, pasirinktų modulių, elektros energijos vartojimo grafiko. Natūralu, kad kylant elektros energijos kainai už 1 kWh, saulės elektrinės atsiperkamumas trumpėja. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 3–5 metus, įskaičiuojant APVA paramą.“

V. Brazinsko teigimu, įsirengti saulės elektrinę patartina prieš saulėtojo sezono pradžią, tačiau norintiems tai padaryti – nevėlu ir dabar: „Efektyviausia saulės elektrinę įsirengti prieš pavasarį, tuomet ramu, kad visi saulės spinduliai sugaudomi, o namuose vartojama pigesnė elektros energija. Dabar norintys įsirengti saulės elektrinę turi suskubti tai padaryti prieš vasarą, kai saulės daugiausia, o generacijos rodikliai – aukščiausi.“

M. Kavaliauskas pranešime žiniasklaidai teigė, kad svarstyti apie saulės elektrinės įsigijimą būtent iki saulėtojo sezono verta todėl, kad kainų tendencijas lemia auganti paklausa: „Šiltaisiais ir saulėtais metų laikais elektrinių poreikis auga, tai atitinkamai kelia jų kainas. Remiantis mūsų skaičiavimais, jeigu gyventojai šiuo metu nuspręstų įsigyti saulės elektrinę, ji atsipirktų per kiek daugiau kaip 3 metus. Pasinaudojus APVA parama atsiperkamumas sutrumpėtų iki 1,5 metų.“

Pasak eksperto, saulės elektrinės atsiperkamumui įtaką daro ne tik galutinė įrangos kaina, bet ir elektros kainos. Kadangi nuo sausio dėl valstybės reguliuojamos kainos dalies padidėjimo išaugo galutinė elektros kaina, saulės elektrinės tiek privatiems, tiek verslo vartotojams atsipirks per dar trumpesnį laikotarpį.

Saulės elektrinės

Kai tapti gaminančiu vartotoju – per brangu

Kalbėdamas apie saulės elektrinės atsiperkamumą, M. Kavaliauskas pranešime žiniasklaidai akcentavo, kad, nors tapti gaminančiais vartotojais dabar yra itin palankus metas, tam tikrais atvejais saulės elektrinės įsirengimas gali būti finansiškai nepatrauklus:

„Pavyzdžiui, lėtesnį atsiperkamumą gali lemti toks paprastas dalykas kaip namo stogo kryptis, kuri gali lemti mažesnę ar didesnę elektros generaciją, ir galiausiai daryti įtaką atsiperkamumui. Kitas svarbus aspektas – stogo būklė ir amžius, nes rekonstrukcijos atveju saulės elektrinės atsiperkamumo periodas ilgėja. Galiausiai, būtina atidžiai įsigilinti į ESO reikalavimus, pasitaiko atvejų, kai norint įsirengti pakankamo dydžio saulės elektrinę, būtina rekonstruoti operatoriaus tinklą. To kaina gali viršyti net pačios elektrinės su visu įrengimu kainą.“

Paklaustas, ar išskirtų atvejus, kai saulės elektrinės įsirengti neapsimoka, V. Brazinskas teigė, kad tai padaryti apsimoka visada, tačiau tam tikrais atvejais verta neskubėti ir apsvarstyti sprendimą, įvertinant savo elektros energijos suvartojimo poreikius. Ir pridūrė, kad nesant galimybės įsirengti saulės elektrinę, galima rinktis dalį elektrinės iš saulės parko:

„Pavyzdžiui, jeigu būsto stogas nėra tinkamas saulės elektrinei įsirengti arba ant stogo krenta šešėlis nuo šalia esančių objektų ar medžių, patartume statyti jėgainę ant žemės. Jeigu ten trūksta vietos, kviečiame rinktis saulės parko dalį.

Vis dar norime paneigti mitą, kad žaliąją elektros energiją gali vartoti tik nuosavų namų savininkai. Butų gyventojai taip pat gali mėgautis mažesnėmis sąskaitomis už elektros energiją, įsigydami dalį elektrinės iš saulės parko.

Minimali elektrinės galia, kurią galima įsigyti iš saulės parko – nuo 1 kW. Tad, jeigu sąskaitos už elektros energiją yra nedidelės, su saulės elektrine jos gali būti kone nulinės. Kam mokėti daugiau, kai gali visai nemokėti?“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)