aA
Rudenį pasirūpinę protinga investicija į sodą, pavasarį sulauksite malonaus gamtos atpildo, o geram efektui gauti visai nereikia dairytis egzotiškų ir brangių augalų. Agronomas ir kraštovaizdžio specialistas Tautvydas Gurskas pataria, kad nupirkę kelis šimtus svogūnėlių šiuo metu, kai jau gausu išpardavimų ir nuolaidų, pavasarį sutaupysite ir laiko sodo darbams, ir pinigų gėlėms.
Tautvydas Gurskas
Tautvydas Gurskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Investicija į gražų sodą pavasarį prasideda jau rudenį. Anot T. Gursko, šis metas itin svarbus rūpinantis sodu ir gėlynais.

„Jei norite sukurti vau efektą pavasarį, dabar – rugsėjį, spalį, lapkritį – dar galite sodinti svogūnines gėles. Tai gali būti krokai, tulpės, narcizai – ką mėgstate, tą turite sodinti. Galima kai kurias gėles sodinti vejoje, tuomet ji pavasarį sužydės ir atrodys nuostabiai – tam puikiai tinka įvairūs krokai. Na, o gėlynuose ar vietose, kur nepjausite su žoliapjove, labai gera vieta įrengti narcizų, tulpių gėlyną. Rudenį reikia daug dirbti, kad pavasarį galėtumėte džiaugtis“, – sako T. Gurskas.

Agronomas pataria, kad pasinaudojus gėlių svogūnėliams jau taikomomis nuolaidomis galima nusipirkti didelį jų kiekį – nuostabus didžiulis gėlynas kainuos gerokai mažiau, nei retkarčiais perkant vos po kelis svogūnėlius. Be to, gausiai žydinčios gėlės, jas pasodinus gana arti vienos kitų, sudarys itin prabangų vaizdą už palyginti nedidelę kainą.

 STIHL kultivatorius
STIHL kultivatorius
© Organizatorių nuotr.

„Nusipirkite 300–500 ir susodinkite gana tankiai – pamatysite, kaip pavasarį Jus džiugins. Savo parke pernai esu pasodinęs virš 20 tūkstančių, šiemet – 16 tūkstančių, ir tas efektas garantuotas. Didelė masė gėlių sukuria vau įspūdį – visi sustoja, žiūri ir gėrisi. Bet jei „pritapšnosite“ daug zonų po mažai gėlyčių, tai nebus tokio efekto“, – agronomas pataria, kaip sukurti įstabų gėlyną.

Kraštovaizdžio specialistas paaiškina, kad norint pasiekti maksimalų efektą reikia žinoti, kokią žemę kokios gėlės mėgsta.

Norintiems nuostabaus sodo pavasarį, kelis dalykus reikia padaryti jau dabar: pataria, kaip ženkliai sutaupyti
© Shutterstock nuotr.

Svogūninės gėlės paprastai mėgsta gerai drenuojamą ir derlingą žemę, tad parinkite vietą, kur nėra užmirkę, kur gana sausa, saulėta. Pagrindinė taisyklė sodinant svogūnėlį – jis į žemę gilyn turi būti įleidžiamas per tris jo dydžius. Pavyzdžiui, jei tulpės svogūnėlis yra 3–4 cm, tai turi nukeliauti į 10-ies centimetrų gylį“, – subtilybes paaiškina pašnekovas.

Naują gėlyno vietą parinkęs T. Gurskas pirmiausia panaikina veją. Jai naikinti galima rinktis purškiamus specialius chemikalus, o norint tai padaryti ekologiškiausiu būdu rekomenduojama norimą gėlyno vietą kuriam laikui uždengti plėvele ar senu kilimu, lentomis, kad žolė negautų saulės. Tuomet jau reikia žemę įdirbti. Tiesa, galima paruošti lysves tiesiog nupjovus aukštą žolę ir paskui su freza ar kastuvu įdirbti žemę. Anot agronomo, prieš sodinant labai svarbu gerai išpurenti žemę.

„Labai gerai išpurenus reikia išdėlioti svogūnėlius taip, kaip noriu, kad atrodytų, tarkime, piešinys iš tulpių. Susidedu pagal veisles, pagal spalvas, pagal ankstyvumą. Priekyje – žemesnės, toliau – aukštesnės. Žydėjimo ankstyvumą paprastai skaičiuoju pagal savaites – būna parašyta 46–47–48. Pagal tai atrenku gėles ir žinau, kad tam tikrą savaitę visas gėlynas žydės vienodai. Jei pasodinsiu labai ankstyvų ir labai vėlyvų gėlių, nebus efekto, tad į tai, kada žydi, taip pat atkreipkite dėmesį“, – agronomas paaiškina, kas labai svarbu, pavasarį norint išvysti akis džiuginantį vaizdą.

Į purią žemę sukaišius svogūnėlius darbai dar toli gražu nėra baigti. Viena svarbių užduočių – pasiruošti kovai su piktžolėmis. Kaip tai padaryti efektyviai ir investuojant tik darbą, o ne daug pinigų?

T. Gurskas pataria mulčiuoti, užberti maždaug 5 centimetrus pušų žievės, o po pušų sluoksniu paslėpti rudeninių lapų. Po šių darbų peržiemojęs gėlynas taps gražia pavasariška puošmena bet kuriame sode.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
4.6667

Top naujienos

Tokių naujienų Lietuva jau seniai nematė: kontrabandininkams, sukčiams ir naminukės mėgėjams – ypač geros žinios (3)

Seime diskutuojama apie tokias Baudžiamojo kodekso (BK) pertvarkas, kokių Lietuva nematė jau...

Policija: pavojingas bėglys sulaikytas (7)

Policija praneša, kad sulaikytas pabėgęs nuteistasis Jevgenij Vorobjov.

Prokremliškas leidinys: Xi Jinpingas pas Putiną atvyko su pasiūlymu (9)

Kinijos lyderis Xi Jinpingas pas Rusijos vadovą Vladimirą Putiną atvyko su pasiūlymu. Kaip...

Lietuvos kalėjimų tarnybos vadovas apie kalinio pabėgimą: pareigūnų dėmesingumo buvo stokota (5)

Po 14 valandų trukusių paieškų Marijampolėje sulaikytas pabėgęs nuteistasis Jevgenij Vorobjov...

Mamulės. Mitai, susiję su įvaikinimu ir atviras Daiva Žeimytės-Bilienė pasakojimas apie vaikystę

Pirmą kartą žurnalistė Daiva Žeimytė - Bilienė papasakos apie ankstyvą tėvų netektį ir...

[Delfi trumpai] Vilkų pavasariniai šėliojimai nepaliks abejingų: pamatysite juos visai kitaip

Laukinių žvėrių gyvenimo akimirkomis džiuginantis Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas...

Pakvaišę dėl grožio. Pramogų pasaulio užkulisiai su Delfi Veidai redaktore Gintare Urnikaite

Šį kartą laidoje „Pakvaišę dėl grožio“ – trigubas malonumas. Žiūrovai išvys ypatingo...

Ekonomistas: netikiu, kad nematysime naujų bankų bankrotų

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas įsitikinęs, kad krizė JAV bankų sektoriuje dar...

Kokią magiją iš tiesų slepia verbos: teisingai išsirinkę, dovanosite ne tik grožį nuotraukų galerijoje Verbų sekmadienio akimirkos iš Vilniaus

Paskutinį sekmadienį prieš Šv. Velykas minimas Verbų sekmadienis . Kuo ypatingas šis laikas iki...