aA
Nors viešas nemokamas WiFi ryšys yra labai patogu, ypač keliaujant, tačiau jis yra ir pavojingas. Tai nereiškia, kad negalima juo naudotis, tačiau pravartu žinoti, kaip apsaugoti asmeninius duomenis.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Kodėl programišiai mėgsta oro uostus

Naršant internete, duomenys keliauja iš įrenginio į interneto puslapį ir atvirkščiai. Jeigu siunčiami ir gaunami duomenys nėra saugiai užkoduoti, juos gali perimti kenkėjai.
Turbūt lengviausias grobis programišiams yra nesaugus ir nekoduotas viešas internetas ir svetainės be HTTPS protokolo.

Viena populiariausių atakų yra vadinamoji „Man-in-the-middle“ (MITM) – kai vartotojas, jungdamasis prie tinklo, yra nukreipiamas per tarpinę sistemą, kurią kontroliuoja programišiai. Piktavaliai taip gali valdyti visus veiksmus, kurie ateina iš jūsų kompiuterio ar eina į sistemą. Ir nesunkiai pasiekti asmeninius duomenis – el. paštą, telefono numerius, bankinę informaciją ir pan.

HTTPS palaikančiose svetainėse informacija, kuria keičiasi vartotojas ir svetainė, yra saugiai šifruojama nuo įrenginio iki serverio. Tiesa, programišius informaciją dar gali rinkti ir bandyti iššifruoti, bet jeigu naudojami moderniausi šifravimo algoritmai, jų reikšmių atspėti neįmanoma net superkompiuteriams.

Patikrinti, ar svetainė saugi, galima labai paprastai: adreso laukelyje prie tinklalapio pavadinimo turi būti https://www.puslapiopavadinimas.com, o ne http://puslapiopavadinimas.com. HTTPS protokolą indikuoja ir spynelės ženklas šalia adreso.

Nusikaltėliai ypač mėgsta oro uostus. Juose būna daug pavargusių, išsiblaškiusių keliautojų, kurie nėra tokie budrūs. Taip pat kadangi oro uostuose reikia daug interneto srauto, ne visi gali leisti tinkamai įdiegti saugumo priemones. Todėl naudojantis internetu oro uostuose reikėtų būti ypač atsargiems.

Saugumo spraga gali pažeisti visus įrenginius

Tiesa, nesaugus yra ne tik viešas WiFi ryšys, bet ir visas WiFi apskritai. 2017 m. paaiškėjo, kad informacija, kuri anksčiau buvo laikoma užkoduota, gali būti nesunkiai pasiekiama programišiams.

KU Leuven universiteto mokslininkai pranešė apie kritišką saugumo spragą protokole WPA2, kurią pavadino KRACK (angl. Key Reinstallation Attack). Jeigu trumpai, WPA2 standartas naudojamas visai WiFi palaikančiai įrangai (vadinasi, moderniuose telefonuose, planšetėse ar kompiuteriuose) nuo 2006 m. Dėl KRACK piktavaliai gali stebėti visą informacijos srautą tarp WiFi maršrutizatorių ir prie jų prijungtų įrenginių.

Situacija turėtų greitai pasikeisti, nes naujos kartos WiFi protokolas WPA3 bus kur kas saugesnis. WiFi standarto pasaulinį taikymą prižiūrintis „Wi-Fi Alliance“ sertifikuoti produktus, palaikančius saugumo protokolą WPA3, pradėjo jau 2018 m.

Kaip saugiai naudotis viešuoju WiFi

Kaip ir minėjome, visiškai atsisakyti naudojimosi viešuoju bevieliu internetu nereikia, o keliaujant tai ne visada ir įmanoma. Svarbiausia, visada turėti mintyje, kad joks viešasis WiFi nėra visiškai saugus. Štai kaip galima padidinti savo saugumą:

Jeigu įmanoma, nesijungti prie svarbių paskyrų. Pavyzdžiui, elektroninės bankininkystės ar el. pašto dėžutės, kurioje laikoma svarbi informacija.

Naudoti specialiai sukurtą el. pašto dėžutę. Jeigu registruojantis prašoma asmeninių duomenų, kaip el. pašto adreso, geriausiai naudotis specialiai tam sukurtą, kuris nenaudojamas niekur kitur.

Išjungti automatinį prisijungimą prie atvirų WiFi prieigos taškų. Dažnai telefonuose yra įjungta funkcija, kuri prijungia prie tinklo automatiškai. Tam, kad telefonas, kompiuteris ar planšete nebūtų prijungiami prie įtartino tinklo, geriau šią funkciją išjungti, ir patiems pasirinkti, prie kurio patikimesnio WiFi jungtis.

Įsitikinti, ar tikrai jungiamasi prie norimo WiFi. Kartais programišiai, kad suviliotų aukas ir galėtų sekti, ką jie veikia internete, sukuria WiFi pavadinimus, kurie tik vos skiriasi nuo kavinės ar oro uosto sukurtų pavadinimų. Tai gali būti viena ne ta raidė ar ženklas. Tas tinklas gali būti nuolat sekamas, o duomenys, keliaujantys juo, pavagiami. Tai reiškia, kad gali būti pavogti ir asmeniniai, identifikacijos duomenys.

Jungtis prie HTTPS protokolą palaikančių svetainių. HTTPS reiškia daug saugesnį naršymą.

Įsidiegti saugumo ir privatumo internete programas, pavyzdžiui – virtualų privatų tinklą (angl. Virtual private network, VPN). VPN tiekėjų pasaulyje yra daug ir įvairių, todėl pasinaudoję „Google“ tikrai rasite sau tinkamiausią.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.6000

Top naujienos

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (11)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...

Ušackas prisimena darbą su Grybauskaite: vadybine prasme tai labai nemokšiška ir netinkama (243)

Maždaug pusmetį šalies vadovės poste praleidusi Dalia Grybauskaitė , 2010 metų sausį...

Po Vokietiją sukrėtusio nužudymo garsus žurnalistas cituoja Landsbergio perspėjimus (483)

Tragiška vyriškio, praėjusį savaitgalį mėginusio sudrausminti Augsburgo aikštėje...

Į greitkelį 116 metų amžiaus automobiliu išvažiavęs vyras sukėlė tragišką avariją (25)

Netoli Londono avariją sukėlė itin retas senovinis automobilis , o jį vairavęs savininkas –...

Kelmėje pareigūnė partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusią moterį (5)

Kelmėje ne tarnybos metu pareigūnė sužalojo garbaus amžiaus moterį.

Vitalijaus Cololo laidotuvėse buvusio Artūro Orlausko neapleidžia viena mintis (13)

Pastaruoju metu humoro pasaulį sukrėtė ne viena mirtis. Neseniai palaidotas Vitalijus Cololo ,...

Dončičių sustabdė trauma, „Spurs“ žaidė rekordinį pratęsimą

NBA pirmenybėse praėjusią naktį sužaisti aštuoni susitikimai. Nemalonumai ištiko Dalaso...

Prognozes paneigęs Kavaliauskas prieš čempioną krito devintame raunde (83)

Ilgai laukta WBO pusvidutinio svorio kategorijos reitingo lyderio Egidijaus Kavaliausko ir dabartinio...

Lietuviai pasidalijo išradingais būdais, kaip be vargo papildomai užsidirbti apvalią sumą (102)

Sėdint namie ant sofos ir galvojant, kaip užsidirbti papildomus šimtą eurų ar du, nieko neįvyks....

Gydytoja – apie šiuo metu ypač aktualias nosies, ausų ir gerklės problemas: kaip išvengti sunkių komplikacijų (3)

Sloga, gerklės skausmas ir užgulusios ausys – dažni žiemos palydovai. Ką turime apie tai...