Olimpiada vyko dviem turais. Pirmajame ture moksleiviai iš visos Lietuvos internetu atliko specialų teisės žinių testą. Organizatoriai džiaugiasi, kad šiemet dalyvauti Nacionalinėje teisės žinių olimpiadoje registravosi per 2 700 moksleivių iš daugiau kaip 120 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų, iš jų beveik 1 100 dalyvių olimpiados I etapo testą įveikė sėkmingai. Aktyviausi – Kauno regiono moksleiviai, taip pat aktyvūs buvo Vilniaus, Panevėžio, Elektrėnų, Ukmergės, Šilalės, Kretingos, Šilutės ir Klaipėdos moksleiviai. Daugiau kaip 300 geriausiai pasirodžiusių moksleivių pakviesti dalyvauti finaliniame olimpiados etape.

Šiemet Lietuva mini net dvi svarbias sukaktis: pirmosios demokratinės Lietuvos Valstybės Konstitucijos 100-metį ir šiuo metu veikiančios Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metį, todėl Nacionalinės teisės žinių olimpiados šūkis – „Konstitucija kiekvienam“ – atliepia ne tik šių sukakčių prasmę, bet ir svarbiausias konstitucines vertybes, teigia Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės mokyklos atstovė, olimpiados koordinatorė Akvilė Alauskaitė.

„Šiandienos situacijoje, kai susiduriame su nemažai pasiūlymų keisti Konstituciją, suprasti, kad Konstitucija nėra tiesiog įstatymas, kurį galima keisti pasikeitus situacijai, jos stabilumas yra kaip niekad svarbus; džiugu, kad dauguma moksleivių tai puikiai supranta, – teigia MRU Teisės mokyklos dekanė prof. dr. Lyra Jakulevičienė. – Olimpiados rezultatai rodo, kad moksleiviai yra puikiai įsigilinę į situaciją Ukrainoje, pandemijos metu taikytų apribojimų klausimus, turi gerą supratimą apie Konstitucijos nuostatas ir jų taikymą, tačiau kai kurie institutai, pavyzdžiui, individualaus konstitucinio skundo, matyt, dėl savo naujumo moksleiviams yra kiek mažiau žinomi.“

Finale varžytis registravosi 350 geriausiai pirmajame etape pasirodžiusių moksleivių. Šiais metais antrasis etapas vyko Mykolo Romerio universitete. Finaliniam testui klausimus rengė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėja dr. Dalia Vasarienė, Lietuvos Respublikos teisingumo ministrės patarėjas dr. Rokas Uscila, „Eversheds Saladžius“ advokatų kontoros advokatė Monika Jankauskienė, MRU Teisės mokyklos profesorius Justinas Žilinskas ir kiti partneriai.

Olimpiados II etapo testą sudarė uždari ir atviri klausimai. Uždarų klausimų kategorijoje moksleiviams geriausiai sekėsi atsakyti į klausimus, susijusius su pamatinėmis konstitucinėmis vertybėmis šiuo metu galiojančioje Konstitucijoje, valdžios galių ribojimu, teisingumo vykdymu bei žmogaus teisių ir laisvių ribojimais. Sunkiausia moksleiviams buvo atsakyti į klausimus apie valstybės pareigūnų skyrimą į pareigas ar išspręsti situaciją, susijusią su parodymais prieš šeimos bei valstybės institucijų veiklą. Atvirų klausimų kategorijoje moksleiviams buvo sunkiausi su Konstituciniu Teismu susiję klausimai apie individualaus skundo priimtinumą, Konstitucinio Teismo nutarimų galiojimą, antstolių veiklos ir Konstitucijos santykį, apie neatsargaus nusikaltimo bei bendrininkavimo sąvokas duomenų apsaugos institucijų bei baudžiamosios teisės atžvilgiu. Geriausiai moksleiviai atsakė į klausimus apie karą Ukrainoje ir propagandos draudimą, konstitucines teises ir pareigas, korupcijos žalą visuomenei ir valstybės pažangai bei klausimus apie žiniasklaidą.

Birželio 17 d. Mykolo Romerio universitete vyko apdovanojimų ceremonija, kurioje dalyvavo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė, Lietuvos Respublikos teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovo pavaduotoja Agnė Kazlauskaitė, advokatų kontoros „Eversheds Saladžius“ advokatas Vainius Šarmavičius.

Lietuvos Respublikos teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska sveikino renginyje susirinkusius dalyvius. „Tai, kad Jūs esate čia, atskleidžia, jog norite pasiekti daugiau, nei reikalaujama. Ir Jūsų mokytojai, kurie Jus čia atlydėjo, stengiasi labiau, nei privalo. Jūs turite ambicijų kurti Lietuvą ir ne tik mokėti, bet suprasti bei taikyti teisės žinias. Teisė yra dinamiška ir ji keičiasi pagal tai, kokius sau keliame reikalavimus, todėl neabejoju, kad būtent Jūs būsite tie, kurie vieną dieną kelsite klausimus ir siūlysite, kaip tobulinti teisės sritį“, – pažymėjo ministrė.

„Tikimės, kad ši iniciatyva paskatins moksleivius domėtis teise, o užaugus aktyviai dalyvauti kuriant atvirą, pilietinę ir demokratinę teisinę valstybę. Džiaugiamės galimybe prisidėti prie šio puikaus renginio, kuris kasmet pritraukia vis daugiau talentingų ir sąmoningų jaunuolių“, – sako „Eversheds Saladžius“ vadovaujantysis partneris Jonas Saladžius.

Pirmąją vietą 5–8 klasių kategorijoje laimėjo Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos moksleivis Ąžuolas Račinskas, o 9–12 klasių kategorijoje – Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos moksleivis Ignas Stankevičius. I vietų nugalėtojams 1000 eurų piniginius prizus įsteigė advokatų kontora „Eversheds Saladžiusׅ“. Antrąsias vietas 5–8 klasių kategorijoje pelnė jau trečią kartą olimpiadoje dalyvaujantis Vilniaus VšĮ „Saulės“ privačios gimnazijos mokinys Joris Rudzevičius, 9–12 klasių kategorijoje – Elektrėnų sav. Vievio gimnazijos moksleivis Danielius Cibulskas. Trečiąją vietą 5–8 klasių kategorijoje pelnė Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos moksleivis Gražvydas Miknys. Kadangi minimaliu skirtumu pasirodė dar vienas moksleivis – Vilius Šmakotinas iš Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos, organizatoriai nusprendė įsteigti IV vietos apdovanojimą. 9–12 klasių kategorijoje III vietą užėmė Šilutės I-osios gimnazijos mokinė Aristėja Būdvydaitė. II ir III vietų nugalėtojams išmaniąsias apyrankes ir laikrodžius, belaides ausines, belaides garso kolonėles, kuprines, rašiklius dovanojo Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, Specialiųjų tyrimų tarnyba. Olimpiados prizininkai ir po dešimt geriausiai II etape pasirodžiusių moksleivių abiejose amžiaus grupėse bus apdovanoti ir kitais Mykolo Romerio universiteto ir Olimpiados partnerių prizais, kuriuos įsteigė Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Generalinė prokuratūra, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, Lietuvos antstolių rūmai, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Lietuvos muitinės departamentas, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Mokymo centras, UAB „Vilniaus vandenys“. Atminimo dovanos įteiktos ir mokytojams.

Olimpiada vykdoma kaip bendra Mykolo Romerio universiteto ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) iniciatyva. Olimpiadą globoja Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija. Vertingus prizus nugalėtojams įsteigė tarptautinė advokatų kontora „Eversheds Saladžius“ ir kiti iniciatyvos partneriai. Šią iniciatyvą palaiko Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, Lietuvos advokatūra, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, visos svarbiausios Lietuvos teisinės institucijos: Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos generalinė prokuratūra, Lietuvos antstolių rūmai, Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Lietuvos muitinės departamentas, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Mokymo centras, UAB „Vilniaus vandenys“.

Daugiau informacijos apie olimpiadą: https://teisekiekvienam.lrt.lt.