aA
Šis pavasaris, lyginant su praeitu, – avaringesnis. Jis kitoks dar ir todėl, kad šiemet keliuose nedrausmingai elgiasi visuomenei gerai žinomi žmonės. Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas Nemunas Abukauskas sako, kad šitoks žymių žmonių elgesys yra neatsakingas ir netoleruotinas.
Avarija Geležinio Vilko gatvėje
© DELFI / Tomas Vinickas

Pavasario šiluma kelių ereliais pavertė žinomus asmenis: avariją sukėlęs Seimo narys Vincas Babilius pasišalino iš įvykio vietos, dainininkas Deivydas Zvonkus sučiuptas už vairo neblaivus, advokatės Svetlanos Proninos žentas Arnas Tumėnas įtariamas taranavęs policijos automobilį – avarijoje sužeisti penki žmonės.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas N. Abukauskas sakė, kad žymūs žmonės privalo rodyti pavyzdį – kelyje jie turi elgtis itin atsakingai.

Anot jo, kelių eismo taisyklių nesilaikymas parodo šių asmenų iškreiptą požiūrį į valstybę: ,,Šitoks neatsakingumas sėdant už vairo... Žinomi žmonės turėtų elgtis atsakingai. Visuomenė mato nekokį pavyzdį. Žmogus gali pagalvoti, kodėl aš taip negaliu elgtis? Aš nežinau, kas žmogų paskatina taip neatsakingai elgtis? Ar tai nebaudžiamumo tam tikras supratimas – man jūra iki kelių. Tai iškreiptas požiūris į santykį su valstybe ir jos nustatytas normas. Kai kam jos (kelių eismo taisyklės – aut. pastaba) negalioja... Jeigu taip žmonės galvoja, jie yra neteisūs.“

Vairuotojų blaivumo tikrinimas: pranešti ar užklupti netikėtai?

Pašnekovas apgailestauja, kad vis dar pasitaiko žmonių, kurie kelyje elgiasi nederamai. Šie sukelia pavojų ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Todėl, pasak N. Abukausko, labai svarbu aktyviai vykdyti prevencines priemones. Nepaisant to, jis pridūrė, kad ,,patikrinti kiekvieną vairuotoją galimybių nėra“.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas norėtų, kad prevencinių akcijų vyktų daugiau. Esą dėl sumažėjusio policijos finansavimo jų skaičiaus padidinti nepavyks.

N. Abukasuko žodžiais tariant, prevencinių priemonių nauda akivaizdi. Jas įgyvendinus statistika pagerėja – sumažėja neblaivių vairuotojų.

,,Kiti žmonės nesutinka viešinti informacijos. Yra nuomonė, kad tokias akcijas reikia vykdyti slapta ir gaudyti žmones nesutartu laiku. Dabar laikomasi nuomonės, kad tas akcijas reikia viešinti. Tai yra sveikintinas dalykas. Tiek mūsų (Lietuvos automobilių kelių direkcijos – aut. pastaba), tiek policijos prioritetas yra ne nubausti ir surinkti kuo daugiau baudų, bet pasiekti, kad žmonės už vairo elgtųsi atsakingai“, – kalbėjo N. Abukauskas.

DELFI jau rašėme apie lenktynininko Benedikto Vanago siūlymą prieš prasidedant masiniam renginiui pranešti jo dalyviams, kad renginiui pasibaigus policija vykdys prevencinę priemonę – tikrins vairuotojų blaivumą.

N. Abukauskas šią idėją vertina teigiamai – išankstinis policijos planų atskleidimas duotų teigiamų rezultatų. Jo nuomone, renginių organizatoriai, informuodami visuomenę apie planuojamą įgyvendinti prevencinę priemonę, prisidėtų prie saugaus eismo gerinimo.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Eismo saugumo skyriaus vedėjas tikino, kad ,,nuo 2012 metų pradžios suintensyvėjimas šiek tiek jaučiasi“. Jo teigimu, didesniam avaringumui įtakos turi dvi priežastys.

Daliai vairuotojų koją pakišo gamtinės sąlygos – permaininga žiema. Antroji problema – vairuotojų pripratimas prie sugriežtintų baudų, skiriamų už kelių eismo taisyklių pažeidimus.

,,Drąsuolį“ išgąsdina viešumas

Psichologė Lina Gervinskaitė aiškino, kad nemaža dalis žinomų žmonių, sukėlusių avariją, gali mėginti sprukti iš eismo įvykio vietos, nes bijo ,,pagarsėti“ visuomenės informavimo priemonėse.

,,Jei esi žinomas, apie tavo nusižengimą rašys – sužinos daug žmonių. Noras išvengti viešumo – tai gali būti viena iš priežasčių dėl kurios žymūs žmonės sprunka iš įvykio vietos“, – atskleidė psichologė.

Anot L. Gervinskaitės, žmogui, pernelyg gerai apie save galvojančiam, gali pasirodyti, kad jis ir išgėręs neprastai vairuoja. Ji teigė, kad kai kurie žmonės yra linkę rizikuoti – vairavimas išgėrus yra vienas iš rizikingo elgesio rūšių.

Psichologės teigimu, apie įvykusias avarijas visuomenei pranešti reikia, tačiau žurnalistai turėtų būti subtilūs – nederėtų padėtį dramatizuoti, atskleisti smulkmenų, galinčių morališkai sutraumuoti jautresnius žmones, publikuoti šokiruojančių nuotraukų. Priešingu atveju jautresnė visuomenės dalis, įskaitant ir mažamečius, gali bijoti lipti į transporto priemonę.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nė karto už Lietuvos ribų nebuvusi ryžosi kelti sparnus į Airiją: kartais nė žodelio nesuprasdavo (83)

Vos prieš kelis mėnesius be darbo likusi ir nė karto už Lietuvos ribų nebuvusi moteris laimės...

KT pirmininkas apie vienmandačių naikinimą: Seimo nariai tikrai negali atstovauti jokioms apygardoms (152)

Valdantiesiems nepavyko atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl rinkimų kartelės nuleidimo iki...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Ką Prezidentūroje rūkė Ramūnas Karbauskis? (17)

Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis ne tik Maskvoje turi brolį teatro režisierių,...

Naktį Vilniaus centre vaikai surengė tokio masto išgertuves, kokių dar nematė nei policija, nei Vaiko teisės (185)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus centre įvyko dar neregėtas nepilnamečių...

Baltijos šalys Putinui užkliudė jautrią stygą: dabar sustoti jis neketina (548)

75-osios Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinės – vienintelis būsimas renginys, kurį Rusijos...

Užkalnis JAV gyvena nelegaliai, dirba neteisėtai, kvėpinasi nelegaliais kvepalais (54)

Henry for Men Sveiki, laba diena iš Kalifornijos. Kaip jums Lietuvoje sekasi vargą vargti? Mes...

Į Lietuvą sugrįžęs Vanagas prisipažino: į Dakarą dar kartą važiuos su viena sąlyga (155)

Rodos, Saudo Arabijos dykumose dar nespėjo dulkės nusėsti, o lietuviai jau grįžta atgal į namus....

Mindaugas Nastaravičius: galbūt mes šiame gyvenime neturime jokios išeities, bet dėl to nereikia liūdėti

Poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius nei knygų rašytojų, nei jų skaitytojų nėra...

Rapšys paaiškino, kodėl Pekine likęs antras laimingesnis, nei po pergalės Šendžene prieš Yangą (4)

Pajėgiausiam Lietuvos plaukikui Danui Rapšiui šeštadienį Kinijos sostinėje Pekine nepavyko...