LR Susisiekimo ministerijos Saugaus eismo skyriaus vadovas Vidmantas Pumputis sako, kad pirmiausia pėstieji turi kasdien įvertinti gatvių, šaligatvių paviršių:

„Būtina suprasti, kad žiemos sąlygos yra sudėtingesnės – visur nebus nuvalytas sniegas, o jei ir bus – visada reikia įvertinti šaligatvių slidumą. Išlaikyti, kad šaligatviai visada būtų idealiai prižiūrėti – praktiškai neįmanoma“.

Pasak pašnekovo, pagrindinė taisyklė ta, kad turime nepamiršti, jog eismo dalyviai yra ir vairuotojai:

„Būtina įvertinti, kad vairuotojas bet kuriuo metu nesustos kaip pėsčiasis. Įeinant į pėsčiųjų perėjas, būtina iš anksto apgalvoti ir matyti automobilį, jokiais būdais „nepulti po ratais“. Tiek lengvajam, tiek krovininiam automobiliui žiemą sustoti yra gerokai sudėtingiau“.

V. Pumputis primena, kad nuolatiniai pėsčiųjų palydovai tamsiuoju paros metu turi būti atšvaitai, šviesą atspindinčios liemenės ar žibintuvėliai.

Daugiau patarimų pėstiesiems rasite vaizdo siužete. Taip pat primename:

· Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, – kelkraščiu.

· Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba segėti atšvaitą; vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

· Į kitą važiuojamosios dalies pusę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų perėjomis, o kur jų nėra, – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją.

· Vietose, kur eismas reguliuojamas, pėstieji privalo vadovautis šviesoforais su pėsčiųjų simboliu, o kai jų nėra, – transporto šviesoforų signalais.

· Įžengti į važiuojamąją dalį pėstiesiems leidžiama tik po to, kai jie įvertina atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir jų greitį ir įsitikina, kad tai saugu ir nebus trukdoma transporto priemonėms.

· Visada, prieš einant per gatvę, būtina apsidairyti į abi puses: į kairę, į dešinę ir vėl į kairę (pirmiausia žiūrime į tą pusę, iš kurios atvažiuoja automobiliai).

· Nespėjusieji pereiti važiuojamosios dalies, turi stovėti saugumo salelėje.

· Būtina įvertinti gatvės matomumą ir išėjimo į gatvę kliūtis (sniegą, kelią užstojančius pastatytus automobilius, medžius ir t.t.).

· Žiemą pėstieji, prieš žengdami į perėją, turi atsiminti ir įvertinti – automobilių sustojimo laikas yra ilgesnis.

Informacija parengta bendradarbiaujant su VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija.