Šis savaitgalis – taip pat šventinis, minėsime šv.Velykas, važiuosime aplankyti savo artimųjų ir drauge sakysime tostus. Visgi kiekvienas vairuotojas, prieš išgerdamas net vieną vyno taurę, turėtų pagalvoti, ar jam nereiks niekur važiuoti per artimiausias keletą valandų. Net labai mažas alkoholio kiekis turi poveikį organizmui ir kelia pavojų eismo dalyviams.

Maža alkoholio dozė taip pat paveikia smegenis, susilpnina regėjimą bei reakciją. Alkoholis susiaurina vaizdo lauką – šiek tiek išgėręs vairuotojas koncentruoja regėjimą tiesiai į priekį, o regėjimo budrumas veiksmui šonuose susilpnėja. Vairuotojas gali nepastebėti pėsčiųjų veiksmų ir ketinimo žengti į gatvę. Išgėrusio vairuoto gebėjimas įvertinti nuotolį bei greitį taip pat sumažėja.

Statistika rodo, kad išgėrę vairuotojai atlieka nelogiškus ir pavojingus veiksmus – kerta sankryžą degant raudonam šviesoforui, važiuoja greičiau nei įprastai, pamiršta užsisegti saugos diržus.

Vairuotojo gebėjimai ir reakcija sumažėja net esant vos 0.1‰ alkoholio kraujyje. Toks alkoholio kiekis maždaug 80 kg sveriančio žmogaus kraujyje gali susidaryti išgėrus vieną 150 ml vyno taurę, kurioje yra apie 12 proc. alkoholio.

Saugaus eismo specialistai pataria, kad planuojantis vairuoti žmogus neturėtų visiškai gerti alkoholio. Net minimalios alkoholio dozės gali paveikti vairuotojo akių-rankų koordinaciją, kuri yra svarbiausia norint užtikrinti saugų vairavimą.

Be to, vairuotojai dažnai tiki mitais, jog pasinaudoję įvairiais liaudyje paplitusiais patarimais gali sumažinti alkoholio kiekį kraujyje. Tačiau jokie liaudiški „triukai“ tikrai nepadės – tam, kad baigtųsi alkoholio poveikis būtinai turi praeiti tam tikras laiko tarpas.

Pavyzdžiui, kavos puodelis tik labai trumpam padidina organizmo budrumą, tačiau kavos poveikis praeina, o alkoholio poveikis išlieka gerokai ilgiau. Alkoholio poveikis nesumažės ir stengiantis „pakvėpuoti grynu oru ir pravėdinti galvą” išėjus į lauką, pakramčius mėtinės gumos ar gausiai pavalgius.

Išgėrę vairuotojai sukelia daug avarijų, kuriose nukenčia pašaliniai ir Kelių eismo taisyklių (KET) nepažeidę žmonės. Todėl kiekvienas vairuotojas turėtų būti itin budrus.

Budės gausesnės policijos pajėgos

Atsižvelgiant į tai, kad ilgųjų savaitgalių metu, palyginti su įprastomis poilsio dienomis, padaroma gerokai daugiau pažeidimų, dėl neatsakingo eismo dalyvių elgesio įvyksta skaudžios eismo nelaimės, šventinį savaitgalį šalies keliuose dirba gausios policijos pajėgos.

Vykdant eismo priežiūrą, ypatingas dėmesys skiriamas vairuotojų blaivumo, keleivių vežimo kontrolei, netinkamam pėsčiųjų elgesiui kelyje. Ilgąjį savaitgalį sustiprinta ir pačių policijos pareigūnų darbo drausmės kontrolė.