aA
Miestas per pastaruosius keliolika metų sugebėjęs visiškai pakeisti savo veidą – taip Žemaitijos sostinę Telšius pristato turizmo informacijos centro vadybininkė Rūta Lencevičiūtė. Ir iš tiesų tie, kas lankėsi šiame mieste tik gerokai anksčiau, dabar gali nustebti – atsinaujinusi miesto architektūra, prieš keletą metų sutvarkyta Masčio ežero pakrantė, gausybė skulptūrų.

Telšiai dažnai lyginami su Italijos sostine Roma. Ir ne veltui, sako turizmo ir informacijos specialistė – tam yra net kelios priežastys. Abu miestai stovi ant septynių kalvų, kurių pavadinimus, sakoma, bet kuris telšiškis išvardins neužsikirsdamas. Taip pat tiek Roma, tiek Telšiai turi po amfiteatrą.

Nereikia ir Italijos: lietuviška Roma vadinamas miestas sužavės ir keliautojus, ir gurmanus

Telšių amfiteatras pastatytas tuo metu, kai buvo tvarkoma ežero pakrantė. Čia dabar vyksta koncertai, kino vakarai, kiti renginiai. Ir tai ne vieninteliai šių miestų panašumai – juos dar sieja ir panašios legendos.

Telšių amfiteatras
Telšių amfiteatras
© Stopkadras

„Roma turi savo simbolį vilkę, o mes turime savo mešką motiną. Badmečiu ši meška išgelbėjo, išmaitino ir vėliau kartu su savo meškiukais užaugino žemaičius. Esame užaugę su meškomis, todėl joms ir dėkingi. Kiekvienas žemaičių vaikas skulptūroje turi savo reikšmę. Pirmasis vaikas, sėdintis ant meškos kupros, yra svajotojas, menininkas, kūrėjas, kuris ir suteikia mūsų miestui daug visokio grožio. Antrasis vaikas – gynėjas, kuris visą laiką gins savo kraštą, savo Žemaitiją, o trečiasis, besibučiuojantis su meškutėm, tai krašto diplomatas, derybininkas, nes žemaitis su kuo reikės, su tuo ir sugebės susitarti“, – sako R. Lencevičiūtė.

Pašnekovė tikina, kad ši meškutė turi ir stebuklingų galių. Esą su delnu patrynus jos nosį, prieš tai sugalvotas noras neabejotinai išsipildys. Beje, visame mieste, kartais netikėčiausiose jo vietose, iš viso galima rasti 46 meškas, o kol jas visas apeisi, apie Telšius viską sužinosi.

Meškos skulptūra Telšiuose
Meškos skulptūra Telšiuose
© Stopkadras

Mes toliau keliaujame ant vienos iš septynių, Insulos kalvos. Čia esančioje aikštėje stovi miesto bronzinis maketas, kuris atstoja miesto žemėlapį, ant kurio svarbiausia informacija pateikiama ne tik Brailio raštu, skirtu akliesiems, bet ir žemaičių kalba. Taip pat ant kalvos stovi Kunigų seminarija, Vyskupų rūmai, senoji miesto mokykla, fontanas Kazimierui Simonavičiui, Kultūros centras ir, žinoma, Žemaičių vyskupijos šventovė – Šv. Antano Paduviečio katedra.

Fontanas Kazimierui Simonavičiui
Fontanas Kazimierui Simonavičiui
© Stopkadras

Būdami Telšiuose, nepraleiskite progos čia apsilankyti. XVIII a. pab. vienuoliai bernardinai ant kalvos pastatė mūrinę bažnyčią, kuri 1926 m. įkūrus Telšių vyskupiją tapo katedra. Deja, šiuo metu visų katedros vidaus grožybių neišvysite, nes šiuo metu vyksta remonto darbai, tačiau galėsite pakliūti į antrąjį katedros aukštą, kuriame šiuo metu ir būna aukojamos šv. Mišios. Įeidami atkreipkite dėmesį į vario plokštėmis apkaustytas pagrindines katedros duris. Jose atsispindi krikščionybės Žemaitijoje raida.

Rekomenduojame aplankyti ir garsųjį Žemaičių muziejų „Alka“, kuris yra svarbiausias Žemaitijos etnografinio regiono istorijos muziejus Telšiuose, bei kiek atokiau Masčio ežero apsuptyje įsikūrusią Žemaitijos kaimo ekspoziciją.

Žemaitijos kaimo ekspozicija
Žemaitijos kaimo ekspozicija
© Stopkadras

Susipažinę su skirtumais tarp paprasto ir pasiturinčio valstiečio sodybos bei pasivaikščioję po jų vidų, nepamirškite pasisveikinti su avimis ir žemaitukų veislės žirgais bei pamatykite kepurinį vėjo malūną.

Telšių kastinys
Telšių kastinys
© Stopkadras

Ir, žinoma, kaip sako patys telšiškiai, jei būdamas Telšiuose neparagausi kastinio, tai, galima sakyti, kad Telšiuose ir nebuvai. Paragauti tikro žemaitiško kastinio užsukome į naujai atsidariusią krautuvėlę šalia turizmo informacijos centro. Čia galėsite paragauti ir kitų autentiškų patiekalų bei atrasti, ką parvežti lauktuvių iš Žemaitijos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (43)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (266)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (2)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (1)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (14)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (148)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (115)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (101)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (2)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (115)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...