aA
Lygiai prieš metus tarptautinei nepriklausomų ekspertų grupei buvo pavesta sudėtinga užduotis - įvertinus Lietuvos ūkio ir mokslo potencialą, tikėtinus svarbiausius ateities iššūkius bei, pasikonsultavus su Lietuvos ūkio ir mokslo atstovais ir politinių sprendimų priėmėjais, pateikti siūlymus dėl galimų Lietuvos Sumanios specializacijos prioritetinių krypčių.
"Litexpo" rūmuose vyksta "Studijos 2015"
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tuo metu dar mistiškai skambėjusi sąvoka – Sumani specializacija – pamažu virsta realybe. Šią savaitę Europos komisija oficialiai patvirtino Lietuvos sumanios specializacijos strategiją, kuria siekiama efektyviai pasinaudoti mokslo laimėjimais ir turimas žinias paversti pinigais. 

Ši žinia išties svarbi – Europos komisija visoms šalims-narėms buvo iškėlusi sąlygą, kad naudotis ES struktūrinių fondų teikiamomis finansinėmis investicijomis į šalies mokslo veiklų plėtrą bus galima tik tada, jei jos parengs strategijas, kuriose įvardins šalies ar regiono užsakomųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) ir inovacijų prioritetus ir būdus jais efektyviai pasinaudoti. 

Galbūt ir skamba sudėtingai, tačiau viskas labai paprasta. Šios prioritetinės kryptys yra tarsi Lietuvos verslo planas, kuris padės stiprinti mokslo kokybę, pritraukti verslo užsakymus, užsienio kapitalą bei pasaulinio lygio mokslo ir verslo lyderius ir įveiklinti mokslo ir verslo slėnius. 

Kas tai? 

„Pagrindinė nauja ES strategija „Europe2020“ siekia, kad šalys narės mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje efektyviau planuotų ir įgyvendintų savo siekius. Pagrindiniu tokio siekio motyvu tapo „Sumani specializacija“, kuri yra ekonominė, mokslinė ir inovacijų strategija. 

Esmė - šalis turi pasirinkti prioritetus, nefinansuoti visko, kas atrodo patrauklu, tačiau nėra įdirbio ir potencialo. Lietuva pasirinko 6 kryptis, kurios yra gan plačios, tačiau suskaidytos į 20 prioritetų. Jiems bus skirtas visas valstybės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei inovacijų dėmesys“, - DELFI pasakojo Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro Inovacijų politikos analizės skyriaus vedėjas Ramojus Reimeris. 

Sumani specializacija yra galimybė sutelkti finansinius išteklius, mokslo, studijų ir verslo potencialą proveržio kryptyse. Dar daugiau – centro atstovo teigimu, šios kryptys yra tarsi gairės jaunimui, sprendžiančiam, kokios specialybės bus paklausios ateityje. 

„Šios kryptys ir prioritetai yra potencialiausia, ką turime. Per ateinančius 7 metus šios sritys tik stiprės, todel studijos yra svarbi dalis žmogiskojo kapitalo plėtrai ir atsinaujinimui“, - teigė R. Reimeris.

Lietuva yra patvirtinusi šešias sumanios specializacijos kryptis. Tai energetika ir tvari aplinka, įtrauki ir kūrybinga visuomenė, agroinovacijos ir maisto technologijos, nauji gamybos procesai, medžiagos ir technologijos, sveikatos technologijos ir biotechnologijos, transportas, logistika ir informacinės ir ryšių technologijos. Daugiau informacijos apie tai rasite čia.

Svarbiausia yra tai, kad sumani specializacija turi būti „gyva“. 

„Turi būti nuolatos analizuojamas jos įgyvendinimas, turi būti sudarytos sąlygos lankstumui, jei dėl besikeičiancios ekonominės ar socialinės aplinkos reiktų keisti prioritetus“, - pabrėžė R. Reimeris.

Saulėtekio centre vykusiame renginyje apie mokslo ir verslo partnerystę ūkio ministras Evaldas Gustas akcentavo, kad Lietuva pagal inovatyvumą ir jo indėlį į valstybės ekonomiką ES narių kontekste neatrodo labai gerai.

„Ko reikia, kad taip nebūtų? Visų pirma partnerystės ir bendradarbiavimo. Mokslo institucijos yra orientuotos į fundamentinius tyrimus, taikomuosius, kurie dažnai į realų produktą nevirsta, mažos apimties užsakymus. Todėl mūsų verslas, nežinodamas, ką veikia mūsų mokslas, didelės apimties tyrimus užsako užsienyje“, – konstatavo jis. Ministras kalbėjo, kad dėl ekonominių priežasčių dalis įmonių negali samdyti tyrėjų, pačios vykdyti eksperimentinės veiklos. Todėl jos apie mokslą žino mažai ir į jį beveik neinvestuoja“, - sakė E. Gustas.

Didelis vaidmuo įgyvendinant šiuos uždavinius tenka integruotiems mokslo, studijų ir verslo slėniams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Svarbiausios NATO pratybos nuo Šaltojo karo laikų: scenarijus – lyg iš įtempto siužeto trilerio (54)

Desantinės operacijos metu užpuolama NATO valstybė, o 5-ąjį Šiaurės Atlanto sutarties...

Siurprizas dirbantiesiems savarankiškai: mokesčiai didės (36)

Vyriausybės pateiktame „ Sodros “ biudžeto projekte – paslėptas siurprizas. Kartu su juo...

Infliacija rusus stumia į neviltį (36)

Rusijos vartotojus slegia niūrios nuotaikos, nes infliacija vis labiau pakerta jų perkamąją galią.

Kol Nigelas Westas kovoja teismuose, aiškėja Sandros Grafininos dukros likimas: mažylė jau nebe globos namuose

Šiuo metu nežinomybėje po buvusios mylimosios dingimo gyvenantis britas Nigelas Jeremy Macaulay...

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (12)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (163)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks (1)

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (82)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Pribloškiantis Sabonio sezono startas: istorinis dvigubas dublis, žvėriškas dėjimas ir puiki pergalė (3)

Fantastišku pasirodymu reguliarųjį NBA sezoną pradėjo Domantas Sabonis ir Indianos...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (243)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...