Gyventojai GPM permoką gali susigrąžinti nuo ne didesnės nei 1 500 eurų sumos, kurią per metus sumoka kaip gyvybės draudimo, pensijų fondų įmokas ar išleidžia kitoms reikmėms, kurioms taikoma GPM lengvata.

Įmokos turi būti sumokėtos tais pačiais metais, tad šiemet gyventojams liko vos trys savaitės įvertinti, kokios sumos iki maksimalios lengvatos jiems trūksta, ir ją sumokėti.

Gruodį sumoka keleriopai daugiau įmokų

„Kiekvieną gruodį įmokų, kurioms taikoma GPM lengvata, suma išauga keleriopai. Tai siejame su tuo, jog žmonės, mokantys periodines III pakopos pensijų kaupimo ar investicinio gyvybės draudimo įmokas, sumoka trūkstamą sumą, kad pasinaudotų visa valstybės taikoma lengvata. Jeigu sakome, kad žmonės gauna tryliktą atlyginimą, tai čia galime sakyti, kad sumoka tryliktą įmoką.

Pavyzdžiui, jeigu praėjusiais metais vidutinė mėnesinė INVL klientų įmoka į III pakopos pensijų fondus sausį – lapkritį siekė 95 eurus, tai vien tik gruodį ji buvo beveik dvigubai didesnė – 175 eurai. Gyventojai investicinio gyvybės įmokų pernai gruodį sumokėjo keturis kartus daugiau negu vidutiniškai per mėnesį nuo sausio iki lapkričio", – pastebi INVL investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupės Mažmeninių paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui.

Pavyzdžiui, jeigu gyventojai kiekvieną mėnesį į savo III pakopos pensijų fondą periodiškai perveda po 100 eurų, per metus jie būtų sumokėję 1 200 eurų ir susigrąžintų 240 eurų, kai maksimali suma, kurią įprastomis sąlygomis galima susigrąžinti, siekia 300 eurų.

Papildomus 300 eurų, kad bendra įmokų suma, kuriai taikoma lengvata, pasiektų 1 500 eurų, galima sumokėti iki šių metų gruodžio 31 dienos.

Kitas svarbus dalykas – maksimali įmokų suma, nuo kurios galima susigrąžinti mokesčių permoką, taikoma visoms įmokoms ir taikomoms lengvatoms bendrai. Pavyzdžiui, jeigu gyventojas moka ir įmokas į III pakopos pensijų fondus, ir dar turi investicinį gyvybės draudimą, šioms įmokoms taikoma ta pati bendra lengvata. Gyventojams, norintiems įvertinti, kiek įmokų jie dar galėtų sumokėti, rekomenduojama pasinaudoti skaičiuokle www.invl.com/gpm-lengvatos-skaiciuokle/.

Lengvata pasinaudoja ne visi

Lietuvos banko duomenimis, šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvoje buvo apie 90 tūkst. III pakopos pensijų fondų dalyvių, o pernai jų buvo 80 tūkst. Vis dėlto, ne visi aktyviai ir reguliariai moka įmokas, už kurias galima susigrąžinti GPM permoką.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 2021-aisiais įmokas į III pakopos pensijų fondus mokėjo 40 tūkst. gyventojų, o gyvybės draudimo įmokas – beveik 330 tūkst. gyventojų. Maždaug kas dešimtas iš jų nedeklaravo pajamų ir taip pat lengvata nepasinaudojo.

D. Kolmatsui teigia, kad lengvata pasinaudoti suskumba ne visi gyventojai, tad jiems kone kasmet tenka priminti apie GPM lengvatą ir galimybę sumokėti papildomų įmokų.

„Kiekvienam, kuris galvoja apie kaupimą ir investavimą, tai yra svarbi lengvata. Valstybė siekia paskatinti gyventojus aktyviai rūpintis savo finansine ateitimi, todėl permokų grąžinimo procesas yra itin paprastas.

Žiūrint naudos, žmogus per metus „įdarbina" 1 500 eurų, o 300 eurų jam sugrįžta ir juos galima vėl „įdarbinti". Tik reikėtų nepamiršti, kad investavimas visuomet susijęs su rizika, todėl reikėtų atsakingai pasirinkti sau tinkančius kaupimo ir investavimo įrankius, kurie atitinka kiekvieno prisiimamos rizikos ir grąžos lūkestį", – sako D. Kolmatsui.


Pažymėti
Dalintis
Nuomonės